Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamileler İçin Beslenme Önerileri

Hamilelikte B12 vitamini ihtiyacımızı karşılamak için hangi besinleri tüketmeliyiz?

6,431
kez izlendi
Puan: 4.09 / 5
Detaylı Açıklama
Beslenme ve Diyet Uzmanı

Hamilelik döneminde ve hamileliğe hazırlanırken anne adayının beslenmesinde dikkat etmesi gerekenleri ve ihtiyacı olan vitamin, mineral desteklerini uzmanından öğrenin.

Folik asit, gebelikte ve gebelik öncesinde anne adaylarının ve bebeğin sağlığı açısından son derece önemlidir. Folik asit DNA ve alyuvar oluşumunda, hücrelerin büyüme ve gelişimi açısından oldukça önemlidir. Folik asit yetersizliğinde bebeklerde düşük ölüm ağırlığı ve nöral tüp defekti, annelerde ise megaloblastik anemi görülebilmektedir. 

Hamilelikte demir takviyesinin önemi

Demir gereksinimi hamilelik döneminde normalin 2 katına kadar çıkmaktadır. Bu nedenle yeterli miktarda demir alınması önemlidir. Gebelik döneminde demirin vücuttaki emilimi tam olarak sağlanamadığından demir ihtiyacını karşılamak oldukça zordur. Demir, C vitamini ile birlikte alındığında emilimi artmaktadır. Örneğin C vitamini kaynağı olan portakal suyu pekmezle birlikte tüketilebilir.

Gebelik süresince yeterli kalsiyum alınması bebeğin iskelet yapısını geliştirmede, annenin kemik kas kütlesini korumasında önemlidir. Yeterli miktarda kalsiyum alan anne adayı ileride osteoporoz ile ilgili risklerden de kendini korumuş olur. Gebelik ve emzirme döneminde günlük tüketilen kalsiyum miktarı 1300 mg olmalıdır. Günde 3 su bardağı süt ya da yoğurt yanında 2 dilim peynir tüketildiğinde yaklaşık 1000 mg kalsiyum alınmış olur.


B12 , hayvansal kaynaklı bir vitamin olduğundan vejetaryen hamilelerin B12 takviyesi yapmaları önemlidir. Vejetaryen anne adaylarının da bu anlamda doktor kontrolünde beslenme düzenini ayarlaması ve ekstra takviye yapması gerekir.

Hamilelikte protein tüketimi

Proteinler vücudumuzun yapı taşı olduğu için bebeğin büyüme ve gelişimi açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle hamilelik döneminde yeterli miktarda protein alınmalıdır. Protein, hücrelerin büyümesi ve gelişmesinde, bağışıklık siteminin korunmasında ve güçlenmesinde önemli bir yer tutar. Kan, kas ve kemik hücrelerinin artışını sağlayan protein, metabolizmanın çalışmasını sağlar.

Gebelik döneminde alınması gereken protein miktarı
- 3-5 porsiyon süt, yoğurt, peynir
- 120-150 gr et, balık, tavuk


İnsan vücudunun yaklaşık olarak %4 ile 5?ini mineraller oluşturur. Bunun yarısına yakını kalsiyum, dörtte biri ise fosfordur. Hamilelikte mineral yetersizliğine çok sık rastlanmamaktadır. Mineral yetersizliğinden şüphelenen anne adayları doktorlarına başvurup mineral takviyesi yapabilirler.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat