Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamile Kıyafetleri Hakkında Merak edilenler

Hamile varis çorabı nasıl olmalı?

7,709
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Hamilelik doğal bir süreçtir. Her ne kadar hamilelik kıyafetleri alanında bir sektör oluşmuş olsa da ekonomimizi zorlamadan bazı ufak değişikliklerle dolabımızı düzenleyebiliriz. Hamileliğin özellikle ileri dönemleri yaz dönemine denk geliyorsa sıkıntı yaratabilir. Artan hava sıcaklığı ve gebelikte artan vücut sıcaklığı hamileye rahatsızlık verecektir. Bu nedenle yazın hamilelik yaşayanlar doğal kumaşları, hava alabilen kıyafetleri ve pamukluları tercih etmelidir. Bunun yanı sıra daha bol, daha rahat, kat kat kıyafetler seçilmelidir. 


Yazın her ne kadar güneşin etkin olduğu zamanlarda dışarıda olmayı tercih etmiyorsak da zorunluluk durumlarında kapalı ama serin tutan açık renk kıyafetleri seçmeliyiz.


Gebelikte en çok meme dokusu değişime uğrar. Bu nedenle hamile kadınlarda sütyen seçimi çok önemlidir. İlk aylarda çok fazla bir meme dokusu büyümesi olmasa da hassasiyet ve ağrı oluşabilir. Özellikle destekli olmayan, balensiz, yumuşak, pamuklu ve rahat sütyen modelleri seçilmelidir. Memenin çevresi de büyüdüğünde cup daha büyük seçilmelidir. Daha gebeliğin başında en sıkı yeri size uyan sütyeni tercih etmeniz önemlidir. Bunu daha sonra gevşetme şansınız olacaktır. Daha ileri dönemlerde kullanacağınız sütyeni emzirme döneminde de kullanabilir ya da lohusa sütyeni alabilirsiniz.


Hamilelikte özellikle idrar yolları ve genital yolu enfeksiyonlarına bir miktar yatkınlık olabileceği için iç çamaşırı seçimleri daha da önem kazanır. Genel çerçevede, genital bölgenin sağlığı açısından hava alabilen, doğal ürünlerden yapılmış iç çamaşırları tercih edilmelidir. 

Hamilelik döneminde iç çamaşırı değiştirme sıklığını artırmak faydalı olacaktır. Vücuttaki büyümeyle orantılı olarak daha elastik, gevşeyebilir iç çamaşırları tercih edilmelidir. Özellikle yaz ayına gelen hamileliklerde, genital enfeksiyonu önlemek için havuz veya denizden sonra hemen duş almalı, ıslak mayo ile oturulmamalıdır. Üst iç çamaşırı seçerken de yine pamuklu, hava alabilen, desteksiz ve daha büyük çamaşırların tercih edilmesi yeterli olacaktır.


Vücuttaki değişikliğe bakılırsa rahim 3. ayın sonunda mesanenin önündeki kemik yapının üzerine çıkmaya başlar. Beşinci ayda ise tam göbek deliği çevresine gelir. Yani ilk 3 aydan sonra karındaki büyüme belirgin hale gelir. Dolayısıyla pantolonlar artık olmamaya başlayacaktır.

Hamilelikte pantolon seçiminde özellikle bel kısmı esnek olan kıyafetler, fermuarlı veya düğmeli değil de, genişleyebilen bel kısmının olduğu kıyafetler yardımcı olacaktır. Bunun yanında kumaşın içeriği çok önemlidir. Özellikle gebelikte vücut ısısı 1 santigrat derece artacağı için ateş basması ve terleme daha sık olur. Bu nedenle hava alabilen, serin tutan, pamuklu giysiler tercih edilmelidir. Polyester, viskon gibi sentetik ürünler vücuttaki ısı dengesini bozmasının yanı sıra rahatsızlık, tahriş, kaşıntı gibi problemlere neden olabilir. Bu nedenle rahat, pamuklu ve gevşeme özelliği olan pantolonlar tercih edilmelidir.


Hamilelikte varisler aslında çok büyük sorunlar yaratmazlar sadece biraz büyük olursa ağrı ve hassasiyete yol açabilirler. Daha derin, görünmeyen damarlardaki varisler tehlikeli olan varislerdir. Bunlar için dopler ultrason gibi ileri tetkikler yapılması gerekir. Hamilelikteki bu tür varislerde öncelikle egzersiz gibi yöntemlerden sonra varis çorabı önerilebilir. Gebelikte daha ciddi varislerde doktorunuzun uygun gördüğü size uygun varis çorapları kullanılabilir. Varis çoraplarının özelliği, alt kısımlardan basınç uygulayarak yukarıya doğru basıncın azalmasıdır.

Genel olarak gebelikte dizaltı yerine dizüstüne çıkarılan varis çorapları önerilir. Günün erken saatlerinde giyilip gece yatarken çıkarılmalıdır. Varis çorabı, bacaklardaki şişliklerin tedavisinde de kullanılabilir. Uzun süren uçak, otobüs yolculuklarında da doktor tavsiyesiyle varis çorabı kullanılabilir.


Hamilelik için özellikle hamile ayakkabısı denen bir çeşit olmasa da önemli olan topuk boyutudur. Bu anlamda gebelik döneminde stilletto adı verilen yüksek, ince topuklu ve burun kısmı dar ayakkabılardan vazgeçilmelidir. Rahatlık ve konfor hamilelik döneminde çok daha önemlidir. Bununla beraber çok düz, babet tarzı düz ayakkabılar ayağın aksını bozduğundan hamileler tarafında tercih edilmemelidir. 

Büyüyen karınla birlikte bel açısı da değişeceğinden en az 2-3 cm topuk içeren ayakkabılar tercih edilmelidir. Vücutta biriken sıvının artışı ve hormonların etkisiyle hamilelikte ayaklar büyür. Bağcıklı olmayan rahat giyilip çıkarılan kıyafetler tercih edilmelidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat