Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamile Kıyafetleri

Hamile kadınlar ne tür yazlık elbiseleri tercih edebilir?

2,037
kez izlendi
Puan: 2.79 / 5
Detaylı Açıklama
Moda Blogu Yazarı

Hamilelik döneminde anne adaylarının kıyafet ve ayakkabı seçiminde dikkat etmesi gerekenleri uzmanından öğrenebilirsiniz. Gebelik döneminde nasıl kumaşlardan uzak durmalı, hangi kumaşlar daha çok tercih edilmeli, gebelikte ayak rahatlığı için ayakkabı ve sandalet seçiminde nelere dikkat etmeli, uzmanından öğrenmek için videolarımızı izleyebilirsiniz.

Gebelikte yazlık elbise seçimi

Hamile kadınlar elbise seçiminde rahat ve şık elbise tercih etmelidirler. Hamilelik sürecinde sıkıntı ve stres yaşayabilen anne adayları renkli giysilerle kendilerini daha mutlu hissedebilirler. 

Elbisenin karın ve göğüse baskı yapmaması için mutlaka göğüs altından volanlı olması gerekir. Yazlık elbiselerde dar, üste oturan, rahime ve mideye baskı yapan kıyafetler tercih edilmemelidir. İnce kumaştan yapılmış, V yakalı elbiseler anne adaylarını yaz aylarını ferah geçirmesini sağlar. Hamileliğin ilk aylarında dar bir elbise giymek isteyen gebeler, likralı olduğu için esneyebilen elbiseler giyebilir. Göğüs altından kemerli modeller de tercih edilebilir; fakat kemerin ayarlanabilmesi için bağcıklı olanlar seçilmelidir. Kesinlikle dar ve sıkan kemerler bulunduran elbiseler seçilmemeli.

Kumaş tercihi koton ve viskon ağırlıklı olmalıdır; %100 koton elbise ise ilk tercihtir. Birçok giyim markası hamileler için organik kumaştan giysiler üretmektedir. Kimyasal maddeler içermediği için bu kıyafetler daha sağlıklıdır.

Gebelikte etek seçimi

Anne adayları etek seçiminde bel kısmı esnek olacağı için lastikli etekleri tercih etmelidir. Fermuarlı ve düğmeli etekler gebelik süresince büyüyen karın için bir süre sonra giyilemeyecek duruma gelecektir. Anne adayının rahatı için esnek ve karın altına inebilen etekler veya volanlı, geniş, pileli ve beli lastikli etekler tercih edilmelidir.

Gebelikte bacaklar da biraz kalınlaşabileceği için geniş kesimli etekler alınmalıdır. Yüksek bel etekler ayarlanabilir bağcıklı kemerlerle kullanılabilir.

Kumaş seçimi

Hamileler hem kış hem de yaz aylarında viskon ve koton kumaşlardan üretilmiş etekler tercih etmelidir. Bu kumaş türleri hamilelerin hem rahat hareket etmesini hem de terlememesini sağlar. Sentetik ve polyester içerikli kumaşlar hamilelerin aşırı terlemesine neden olabilir. 

Esneme özelliği olan likralı kumaşlardan yapılmış etekler ve şile bezinden etekler tercih edilebilir. Beli lastikli pileli etekler anne adayının daha rahat hareket etmesini sağlar. Esnek etekler aynı zamanda bebeğe de baskı yapmaz.

Gebelik döneminde koton, poplin, vual ve viskon kumaş türlerinin kullanılması gerekir. Bu kumaş türleri anne adaylarının rahat etmelerini sağlar.

Sentetik ve polyester içerikli kumaşlar hamilelerin aşırı terlemesine neden olur. Bu nedenle akrilik ve sentetik kumaş içerikli ürünler kullanılmamalıdır. Hamilelik sürecinde ateş basması gibi durumlar sık yaşanacağı için hava alabilen, serin tutan, pamuklu giysiler tercih edilmelidir. Saten tarzı kumaşların ise sadece gece kıyafetlerinde ve küçük detaylarda kullanılması faydalı olacaktır.

Bazı giyim firmaları hamileler için organik kıyafetler üretmektedir. Organik iplerden üretilmiş kıyafetler kimyasal madde içermediği için anne adayı için daha sağlıklıdır. Kıyafete bulunan etiketteki kullanma talimatlarına bakarak kıyafet seçilmelidir.

Gebelikte ayakkabı seçimi

Gebelik döneminde rahat ve ergonomik ayakkabılar tercih edilmelidir. İlerleyen gebelik aylarında ayaklarda ödem ve kilo alımı nedeniyle büyüme olur. Beraberinde eklemlerde ve kaslarda gevşemeler meydana gelir. Karın büyüdükçe vücudun denge merkezi yer değiştirir. Tüm bu değişikliklere uyum sağlamak için anne adayının ağırlığını tam olarak yere vermesini sağlayacak sandalet seçmesi gerekir. 

Yaz aylarında ayağın nefes almasını sağlayacak rahat ve açık ayakkabılar giyilebilir. Bantlı sandaletlerde az bantlı ve rahat olanlar tercih edilmelidir. Ayağın şişmesi nedeniyle rahat etmeyi sağlayacak parmak arası terlikler seçilebilir.

Sandalet seçiminde bilekten bağcıklı olanlar tercih edilmelidir. Önü çiçekli, bağcığındaki klipslerle ayarlanabilir sandaletler de uygun seçimdir. Gün içinde ayaklar şişeceği için yarım numara büyük sandaletler alınabilir.

Gebelikte denge merkezi yer değiştireceği için yüksek topuklu ayakkabılar giyilmemelidir. Yüksek topuklu ayakkabılar yerine dolgu topuklu ayakkabılar giyilebilir. Bu ayakkabılar tabanı daha iyi kavradığı için daha dengeli yürümeyi sağlar.

Spor kıyafet seçimi

Anne adayı gebelik döneminde daha rahat hareket edebilmek spor kıyafetleri tercih edebilir. Hamileler spor kıyafetlerinde beli lastikli ve esnek kumaşlardan yapılmış kıyafetleri tercih etmelidir. 

Eşofman tarzında alt giysiler koton, viskon kumaşlarından yapılmış üst giysiler seçilmelidir. Rahim büyüdüğü ve kan dolaşımı kısıtlandığı için esnek kumaşlar daha rahat etmeyi sağlar.

Üst giysilerde büyük beden askılı giysiler tercih edilebilir. Kot tarzında üretilmiş, karın kısmı esneyebilen ve lastikli olan alt giysiler yürüyüş yaparken kullanılabilir.

Hamilelik sürecinde ateş basması gibi durumlar sık yaşanacağı için hava alabilen, serin tutan, pamuklu giysiler tercih edilmelidir. 

Hamile kadınlar tek bir kalın kıyafet giymek yerine ince pamuklu parçaları kat kat giyinirlerse daha rahat ederler. İnce bir tişört üzerine yine pamuklu bir sweatshirt gibi seçimler daha doğru olacaktır. Tek bir kat, boğazı sıkan kalın bir kazak ya da sweatshirt, gebe kadının daralmasına neden olabilir. 

Gebelikte spor ayakkabı seçimi

Gebelik döneminde spor ayakkabı tercihi esneyebilen, rahat, ayağın şeklini alabilecek ürünler olmalıdır. Ayaklarda ödem yüzünden şişme olacağı için bir numara büyük spor ayakkabılar alınabilir. 

Spor ayakkabıda 1 numara büyük alındığında ayaklar şiştiği için. Vücut hareketlerini kısıtlamayacak penye eşofmanlar tercih edilebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat