Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamile Kalmayı Zorlaştıran Sorunlar

Rahimdeki ne tür sorunlar hamile kalmayı engelleyebilir?

16,372
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Hamile kalmanıza engel olabilecek sorunlar hakkında bilgi mi edinmek istiyorsunuz? Hamile kalmayı zorlaştıran hastalıklar hakkında bilmek istediğiniz her şey UZMANTV'de... Âdet düzensizliğinin hamile kalmayı zorlaştırıp zorlaştırmayacağından ve böbrekteki rahatsızlıkların hamile kalmaya etkilerinden, rahimdeki ne tür sorunların hamile kalmayı olumsuz etkileyeceğine kadar tüm merak ettikleriniz için UZMANTV'yi izleyin...


Âdet düzensizliği ve hamilelik
Âdet düzensizlikleri kadınların hamlie kalmalarını engelleyen önemli bir sorundur. Kadınlarda âdet, 28 - 35 günde bir gerçekleşir ve 2 - 8 gün arası sürer. Bu düzende olan kadınlarda yumurtlama normal seyrinde ilerler. Âdet düzensizliği olan kadınlarda yumurtlama ile ilgili problemler meydana gelir. Dengeli ve düzenli yumurtlama olmayan kadınların hamile kalma ihtimali zayıftır. Âdet düzensizliği olan kadınlardaki fazla kilo ve tüylenme problemleri yumurtalama tembelliğinin belirtisi olabilir. Hamile kalınmadan önce bu rahatsızlıkların tedavi edilmesi gerekir. Bazı kadınlarda âdet görme çok sık olur. 15 günde bir âdet gören kadınlar mevcuttur. Bu kadınlarda bazı hormonal problemler vardır. Bu durumda gerekli hormon testleri ile problemin ortaya çıkarılması ve tedavi edilmesi gerekmektedir. 

Obezite ve hamilelik
Obezite yani aşırı kilolu olma durumu her zaman gebeliğe engel değildir. Ancak düzenli cinsel ilişkiye rağmen 1 yıl içerisinde çocuk sahibi olamamış obez kadınlarda gebe kalamama halinin aşırı kilodan kaynaklandığı düşünülebilir. 

Obezitenin hamileliğe etkisi:
- Hormonal dengesizliğe yol açabilir
- Yumurtlamada düzensizlik görülebilir

Obezite sorunu olan kadınların gebelik öncesinde kilo vermeleri gebe kalma şanslarını artırır. Aynı şekilde verilen kilolar sayesinde gebeliğin olumlu devam etmesine yardımcı olur. Özellikle bazı kadınlarda 30 kg yağ fazlalılığı olmasına rağmen gebe kalmada sıkıntı yaşamamaktadır. Ancak bazı durumlarda da aşırı kilolu olmamasına rağmen gebe kalınamamaktadır.

Kilo problemi olan kadınların gebelik için uygun kiloya ulaşmaları önemlidir. Aynı şekilde uygun kiloya ulaşan kadınların düzenli âdet görmeye başlaması ile birlikte gebe kalması sağlanmalıdır.

Obezite sorunu yaşayanların gebe kaldıktan sonra düşük yapma riski çok yüksektir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat