Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamile Kalmak İstiyorum

Hamile kalmak istiyorum, uygun ilişki pozisyonu nedir?

46,748
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Bebek sahibi olabilmek için gerekli en önemli şey anne ve baba adaylarının sağlıklı birer yetişkin olmasıdır. Çiftlerin çocuk sahibi olma isteklerinin yanı sıra sosyal olarak hazır olmaları gerekir. Hamile kalmak için dikkat etmeniz gerekenleri öğrenmek için videolarımızı izleyebilirsiniz.

Hamile kalmak için yapılabilecekler

Kadınların gebe kalıp kalamayacaklarını öğrenmeleri ve konu ile ilgili bilgi sahibi olmaları için mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurmaları tavsiye edilir. Hamile kalmak isteyen kadının aynı zamanda birtakım tahliller yaptırması gerekir. Hamile kalmak isteyen kadınlar muayene sırasında rahim ağzı kanseri testi ile bazı genel sağlık testlerine tabi tutulurlar. Muayeneye gelen bayanların geçirdiği enfeksiyonlar taranarak hamilelik dönemi sırasında bu enfeksiyonları geçirmemesi sağlanmaya çalışılır. Enfeksiyon testleri içerisinde Hepatit B taraması, kediden geçen enfeksiyon taramaları yapılarak hastanın gebe kalması yönünde tedaviler uygulanır.

Kadının hamile kalmasında herhangi bir engel yoksa ancak hamile kalamıyorsa, kadının eşinden veya aileden kaynaklı ya da daha önceden yaşanan problemler varsa bir ürolog tarafından muayenesinin sağlanması gerekir.

Hamile kalmak için ideal kilo

Fazla kilolar hamilelik için zaman zaman engel olabilmektedir. Fazla kilolar yumurtlama bozukluklarına neden olabilir ve yumurtlama bozuklukları da hastanın gebe kalamamasına neden olur. Eğer hastanın kilosu var ve bu dönem içerisinde âdet düzensizliği de yaşıyorsa fazla kilolarından kurtulması gerekir. Kişi düşük kilodaysa ideal kiloya gelmek için çok çabalamasına gerek yoktur. 

Gebelik öncesi vitamin desteği

Hamilelik öncesinde de dışarıdan vitamin takviyesi çok fazla önerilmez. Vitaminleri hap olarak almak yerine beslenme şeklindeki basit değişikliklerle, taze sebze ve meyveye ağırlık vererek vitamin ihtiyacı karşılanmalıdır. Ancak kişide demir eksikliği anemisi, vitamin eksikliği ya da folik asit eksikliği varsa, bu durumlarda dışarıdan vitamin takviyeleri yapılabilmektedir. Bu dönemde ve hamilelikte özellikle koyu yeşil yapraklı sebzelerin tüketimi artırılarak hamilelik sırasında gerekli vitaminlerin alımı yapılmış olur. 

Ek olarak, hamile kalmak isteyenlerin sigara ve alkol gibi alışkanlıklardan vazgeçip daha düzenli bir yaşam tarzına geçmeleri gereklidir. Aynı zamanda düzenli uyku, içki kullanımına da dikkat edilmesi gerekir.

Hamilelik öncesi beslenme

Hamile kalmak isteyenler sağlıklı yiyecekler yiyerek sağlıklı beslenmelidir. Protein, karbonhidrat ve vitaminlerin dengeli biçimde vücuda alınması hamilelik düşünen kadınlar için önemlidir. Bu besinleri gün içerisine yayarak tüketmek gerekir. Sağlıklı beslenmeye öncelik vermeli, en önemli besin olan kahvaltıya gereken özeni göstermeli ve diğer öğünleri de sağlıklı tüketmeliyiz.

Gebelik öncesi düzenli bir şekilde karbonhidrat içeren besinler almak, vitamin eksikliklerini tamamlayacak besinler tüketmek gerekir. Özellikle koyu yeşil sebzelerde bulunan folik asit gebelik boyunca size oldukça fayda sağlayarak bebeğin gelişimini olumlu etkileyecektir. Folik asit eksikliği yaşanan gebelikte bebeğin sakat doğma ihtimali de söz konusu olduğundan bunun kesinlikle atlanmaması gerekir.

Hamile kalmada yaşın etkisi

Kadınlar için hamileliğin en kolay geçeceği dönem 24 yaş civarıdır. Bu yaşlarda kolay yumurtlanır ve gebelik daha kolay gerçekleşir. 30'lu yaşlardan itibaren kadında yumurtalıkların çalışmasında birtakım bozukluklar ortaya çıkabilir. Daha ileri yaşlarda ise yumurtlamanın dışında rahim iç zarının oluşan embriyoyu tutmasıyla ilgili birtakım problemler oluştuğu için daha zor gebe kalınabilir. 

Hamile kalmak isteyen kadınlara 24 yaş civarında gebe kalmalarını ve 35 yaşına kadar ailelerini tamamlamaları önerilir. Fakat tüm bunlar kişinin 35 yaşından sonra hamile kalamayacağı anlamına gelmez. Ancak yaş ilerledikçe hem gebe kalma genç yaşlardaki kadar kolay olmaz, hem de bebekte down sendromu gibi bazı sağlık sorunları riski artar. Bu durum sadece kadının değil, erkeğin yaşı, sperm kalitesi ile de ilgilidir. 

Gebe kalmak uygun pozisyonlar

Hamile kalmak isteyen bir kadın her zaman son âdet tarihini takip etmelidir. Hamile kalmak isteyenlere, son âdetin ilk gününden sayarak 10. günü itibariyle gün düzenli cinsel ilişki önerilir. Bu dönem yaşanan cinsel ilişkiler gebe kalmayı etkiler.Hamile kalmak için uygun ilişki pozisyonu misyoner pozisyon olarak bilinen kadının erkeğin altında kalarak yapılan cinsel ilişkidir. Kadının ilişki sonrası sırt üstü 20 dakika yatması ve vajinal duş almaması önerilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat