Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Güvenlik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İyi bir ev güvenlik sistemi nasıl olmalıdır?

3,541
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Güvenlik Uzmanı

Özel güvenliği oluşturan temel unsurlar makine, insan, sistem ve hizmettir. Lokasyonda hizmete başlamadan önce mutlaka keşif çalışması yaparız. Yaptığımız çalışmada görevi kaç kişilik bir ekiple icra edeceğimize karar veririz. Burada İnsan faktörü söz konusu olmaktadır. Görev alacak personel güvenlik kimlik kartını almış, işe alım prosedürlerinden geçmiş kişiler arasından seçilmektedir. 

Akabinde görev yapacak personelimizin kullanacağı teçhizat, ekipman projenin konumu, görevin niteliği ve şartları, müşterilerimizin beklentilerine göre planlanmaktadır. Bu da kullanacağımız makinenin sağlanmasına yöneliktir. 

Keşif esnasında elemanlı güvenlik hizmeti ile sürekli kontrol altına alamayacağımız fakat 24 saat kontrolü gereken yerler için, belli bir sistem oluşturularak, elektronik güvenlik ekipmanlarından nelerin kullanılabileceğine karar verilir. Bunlar kamera sistemleri, kartlı geçiş sistemleri, alarm sistemleri olmaktadır. 

Sonuç olarak, doğru elemanı, gerekli teçhizatı , doğru projede, gerek elemanlı güvenlik gerekse elektronik güvenlik sistemlerini bir arada kullanarak, iyi bir güvenlik sistemi kurmak mümkün olacaktır.

Ev güvenliği için gerekli önlemler

Evimizin güvenliği hepimiz için önemlidir. Kişi, yaşadığı alanda kendini güvende hissetmek ister. Evde bulunmadığımız zamanlarda ?acaba evime hırsız girer mi? sorusu aklımıza gelir. Güvenliğimizi sağlamak için de çeşitli önlemler alırız. Ancak kimi zaman bireysel önlemler yetersiz kalır. Bu nedenle evlerimizin güvenliğini alarm sistemleri ve kamera sistemleri ile daha güçlü hale getirebiliriz. 

Bina ve konutların özelliklerine göre alarm veya kamera sistemi kurulmalıdır. Hırsızlıklara karşı caydırıcı ve önleyici profesyonel sistemlerin kurulması önem taşır. Yangın, sel gibi konularda da güvenlik önlemi olan alarm sistemleri, pencereler, kapılar, giriş alanları, bahçe kapıları gibi alanlara konumlandırılmalıdır.

Ev güvenlik sistemler denildiğinde akla gelen birçok sistem mevcuttur. Bunlardan en çok tercih edilenler alarm sistemleri ve kamera sistemleridir.

Kamera sistemleri, ev ve işyerleri ile okul, alışveriş merkezi gibi ortak alanların hem içini hem de dışını kontrol etmemizi sağlar. Özellikle gece görüşlü kameralar günümüz teknolojisinde yer almakta ve gece herhangi bir tehdite karşı görüntü almamızı sağlamaktadır. Ayrıca kameraların sağladığı görüntülerin hafıza sistemi, görüntülerin istenilen zamanda izlenmesini sağlar. 

Çocuklara öğretilmesi gereken temel güvenlik kuralları

Çocuklara öğretilmesi gereken temel güvenlik kurallarının başında çocuklara yabancı algısını çok iyi oturtulması gelir. Çocuklarımız yabancı birine karşı yakınlarından farklı davranması gerektiğini, yabancının ısrarlı yaklaşımı olduğunda ise bunun tehlike içerebileceğini mutlaka bilmelidir.

Bu nedenle çocuklar, 
Yabancılardan asla yiyecek/içecek almamalı,
Tanımadıkları kişilerin davetlerini kabul etmemeli,
Onlarla bir yöne doğru gitmemelidir. 
Çünkü çocuklar genellikle kalabalık ortamlardan tenha alanlara çekilmek istenirler.
Bir diğer yandan çocuklara aynı zamanda ?Annene veya babana gideceğiz? diyen birine asla inanması gerektiği öğretilmelidir. 
Aynı zamanda asansör veya arabaya tek başına ya da tanımadığı biriyle binmemeli, bunun için ısrarcı olunursa veya zor kullanılırsa çığlık atmak, tekme atmak, yüzünü tırmalamak, bağırmak ve yardım istemek konusunda mutlaka bilinçlendirilmelidir. 

Seyahat eden kişilerin güvenliğini sağlama

Seyahat güvenliği, yurtdışından, iş ya da seyahat amacı ile farklı bir ülkeye giden ve güvenlik endişesi taşıyan kişilere, gittikleri ülkede konusunda uzman, istihbarat bilgisi alma yetisi olan güvenlik profesyonelleri tarafından seyahat süresi boyunca verilen güvenlik hizmetidir. 

Seyahat güvenliği hizmeti; misafirlerin, güvenlik riskine ve ihtiyacına göre lüks veya zırhlı araçlar ve silahlı güvenlik personeli ile havaalanında karşılanması, ziyaret edilecek şehir içi ya da şehir dışı adresler ve güzergâh ile ilgili istihbarat çalışması yapılması, yapılan çalışma sonucunda beklenmedik durum planlarının yapılması, asıl ve alternatif rota ve güzergâhların belirlenmesi ve seyahat süresince bu planlara uygun hareket edilmesi ile yerine getirilir.

Seyahat Güvenliği ihtiyacı, kişinin gittiği ülkede kendini güvende hissetmesi ve bu anlamda profesyonel bir desteğe ihtiyaç duyması sebebi ile ortaya çıkar. Hizmeti veren profesyonelin kurumsal bir firmanın güvencesi altında çalışması ve verilen hizmet ile ilgili tüm yasal zorunluluklara uyulması hizmetin kalitesini artıcı en önemli unsurdur.

Yakın koruma gerektiren durumlar

Silahlı ve doğrudan saldırılara karşı devlet erkânı, üst düzey yönetici veya önemli kişilerin korunması işidir. Yakın koruma; eğitimi sayesinde, çevresinde olan olayları, gelişmeleri takip ederek, şüphe çekici bir durumla karşılaştığında, herhangi bir olay olmadan korunan kişiyi ortamdan uzaklaştırarak zarar görmesini engelleyen profesyoneldir.

Şüphe çekici durum; hayatın olağan akışı içinde beklemediğimiz durumlardır.

Yakın korumalar
Zeki ve kendine güvenli olmalı,
Gelişen olayları olduğu gibi kabullenmektense onları irdelemeli,
Disiplinli ve sorumluluk sahibi olmalı,
Stresli durumlarda sakin kalabilmeli
Tercihen korunan kişiye benzer uzunlukta ve vücut yapısında olmalıdır.

Yakın korumanın gerekli olduğu durumlara gelecek olursak... Kişinin bulunduğu mevkii ve makam gereği tehdit mevcutsa veya bulunulan yer ile ilgili güvenlik kaygıları varsa veya kişi kendini güvende hissetmiyorsa yakın korumaya ihtiyaç vardır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat