Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Göz Tümörü

Göz tümörü nedir?

33,691
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Göz Hastalıkları Uzmanı

Gözde tümör denilince bir kitle akla gelir. Bu kitle hücrelerin yığılması ile oluşur ve yapı olarak iyi ya da kötü huylu olabilir. Örneğin göz kapağında, gözün çevresinde veya gözün içerisinde göz tümörleri oluşabilir. Bu tümörlerin yapısı çok önemlidir. Eğer iyi huylu tümörlerse kendiliğinden yavaş yavaş büyürler ve insanın ömrü süresince operasyonla çıkarılacak kadar büyümedikleri için bir operasyona gerek kalmadan kendi hallerine bırakılabilirler. 

Ancak göz çevresindeki veya içindeki tümör kötü huylu ise o zaman hem gözün yapısını bozar hem de kişinin hayatına son verecek kadar zararlı olabilir. Böyle durumlarda ne kadar erken davranılırsa, tedavi o kadar kolay olur. 

Göz tümörü nedenleri

Göz tümörlerinin nedenleri ikiye ayrılır. Birincil nedenler gözün kendi yapısından ya da çevresinden ya da göz kapaklarından menşei alan tümörlerdir. Diğer modeli ise başka organlardan gözün dokularına metastas dediğimiz yayılma yolu ile gelen tümörlerdir. Nedenleri öncelikle kaynak olarak ikiye ayrırız. 

Gözde tümör (kanser) nedenleri
- Göz kapaklarında fazla bir şekilde ultraviyole ışınlarına maruz kalmak
- Radyasyona maruz kalma
- Kötü beslenme
- Sigara, alkol alışkanlıkları
- Vücutta başka bir tümör, metastaz

Göz tümörü belirtileri

Göz tümörünün belirtileri çok farklı olabilir çünkü göz tümörü gözde, göz kapaklarında veya çevresindeki yumuşak doku ve kemiklerde de ortaya çıkabilir.

Örneğin gözden kaynaklanan bir tümör ise o zaman görmede azalma ortaya çıkabilir. Bebeklerde ise çok dikkat edeceğimiz bir nokta vardır. O da siyah olan göz bebeğinin beyazlaşmasıdır. Böyle bir durumda retinoblastoma dediğimiz ve bebeklerde en sık görülen göz kanseri akla gelmelidir. 

Göz bebeğinde bir gölge hissediyorsak, simsiyah değilse yeni doğan bir çocukta 3 yaşına kadar retinoblastomayı aklımıza getirmemiz gerekir. 

Erişkinlerde de malign melanoma dediğimiz cilt kanserinin bir şekli, en sık olarak erişkinlerin gözünün içerisinde kanser yapabilmektedir. Bu durumda da yine görmede azalma ya da göz bebeğinin renginde değişiklik şeklinde ortaya çıkar. 

Göz kapaklarında sivilce, kızarıklık ya da bir kitle birikimi şeklinde ortaya çıkan göz kapağı tümörleri, iyileşmeyen bir yara şeklinde de kendini gösterebilir. Bunlara da yine dikkat etmek gerekir. 

Göz tümörü tedavisi

Göz tümörü tedavisi göz tümörünün cinsine göre yapılır. Bir tümörün kötü bir huyu yoksa, düzenli takip edildiği halde büyümüyorsa o zaman bunu gözden çıkarmak için özel bir şeyler yapmaya gerek yoktur. Bu göz tümörü belki bir enfeksiyon nedeniyle de olabilir. Viral bir enfeksiyon nedeniyle de olabilir örneğin. O zaman viral yönde tedaviler yapılmalıdır. 

Eğer ki göz tümörü artık kendi dokusuna, çevre dokusuna ya da gözün görme kabiliyetine zarar verebilecek bir boyuta geldiyse iyi huylu bile olsa, onu göz çevresinden çıkarmak gerekir. 

Kötü huylu göz tümörlerine gelirsek, bu tümörlerin hayati riskleri vardır. Çünkü bu göz tümörleri, tıpkı vücuttaki diğer tümörler gibi çevreye yayılmakla kalmaz, aynı zamanda vücudun başka yerlerine atlayabilir ya da vücudun farklı bir yerinde oluşmuş tümör, göze metastaz, yani yayılma yapmış olabilir. 

Böyle durumlarda hem gözdeki tümörün kendisini çıkarmak gerekir. Bunun için lazer tedavisi, cerrahi operasyonlar veya radyoterapi kullanılabilir. Bu tedaviden başka vücudun başka yerlerine yayılmış tümörler de tespit edilmeli ve buna göre kemoterapi veya başka kanser tedavilerine başlanması gerekir. 

Göz tümörü tedavisinde ameliyat gerektiren durumlar

Göz tümörü tedavisinde, tümör iyi huylu ise ameliyat için biraz bekleyebiliriz. Tümörün yani gözdeki kitlenin iyi huylu olduğuna nasıl kanaat getiririz, onu iyi bilmek gerekir. Bunun için tümörün iyi bir şekilde takip edilmesi gerekir. Fakat takip düşünmüyorsak, tümörün kötü olduğu belli ise veya buna karar verildiyse o zaman tümöre bir biyopsi yapabiliriz ve bu biyopsi ile kötü mü iyi mi olduğuna karar verebiliriz. 

Biyopside aldığımız sonuç tümörün iyi huylu olduğuna dair ise, o zaman çevre dokuya daha az zarar vererek bu kitleyi çıkartırız. Fakat biyopsi bize kötü sonuç gösterdiyse o zaman daha geniş bir ameliyat yaparız ki, herhangi bir şekilde tümörün tekrar oluşmasına neden olabilecek bir doku bırakmayalım. 

Burada genelde göz kapaklarında 3mm'lik güvenlik alanı bırakılır. Örneğin göz kapağında 4mm'lik bir tümör var diyelim. Göz doktorları bunun 3mm sağından ve 3mm solundan ve etrafından da 3mm'lik bir güvenlik sınırı bırakarak tümörü çıkartır.

Bu tümör eğer gözün içerisindeyse, o zaman kemoterapi ya da yeni gelişmiş bazı tedavi metotları mevcuttur. Proton terapi veya oftalmik damara girerek, ilacın direkt tümörün içerisinde verilmesi gibi son zamanlarda gelişmiş ve tümöre rağmen gözü koruyacak yeni teknikler kullanılabilir. 

Göz tümörü olan kişilerin dikkat etmesi gerekenler

Göz tümörü olan kişilerin dikkat etmesi gereken şey takiptir. Eğer bir tümör, yani gözünüzde bir kitle varsa, bu kapakta veya gözün içerisinde; gelişimi çok önemlidir. Göz içindeki, kapağındaki veya çevresindeki kitlenin gelişimi çok yavaş, herhangi bir problem yaratmıyor, görme sorunlarına yol açmıyorsa bunlar fotoğrafları çekilerek büyüyüp büyümedikleri de takip edilerek izlenmeye alınır. Bunun için altı ayda bir ya da eğer tehlikeli olmadığına karar verildiyse yılda bir göz doktoru ile yapılacak takiplerle kötüleşip kötüleşmediğine karar verilir. 

Örneğin gözün beyaz kısmında kahverengimsi bir leke düşünelim. Bu leke mercimek büyüklüğünde olsun. Bu leke yıllardır bu şekilde duruyorsa, hiç büyümüyorsa bunu sadece takip etmemiz yeterlidir. Ancak eğer bu sütlü kahverengi renkte olan lekenin rengi birden siyahlaşırsa, aniden büyümeye başlarsa o zaman yapmamız gereken şey derhal bir göz doktoruna görünmektir. 

Veya gözünüzün içerisinde bir leke var ve göz doktorunuz bu lekenin yılda bir takip edilmesini söyledi fakat siz görmede bir azalma hissettiyseniz, doktorunuzun dediği gibi 1 yılı beklememeli, derhal bir göz doktoruna gitmeli ve lekeyi daha yakın takip altına almamız gerekir. 

Gözünüzde bir kitle varsa ve örneğin göz kapaklarında bir yaraya dönüştüyse, burada da bir kötülemeyi düşünmekte fayda vardır. 

Gözde kötü huylu tümör tedavisi seçenekleri
- Lazer tedavisi
- Radyoterepi
- Gözdeki kitlenin çıkarılması için cerrahi operasyon

Eğer tedavide gecikirseniz hayati tehlike ortaya çıkabilir, kanser vücudun başka bölümlerine sıçrayabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat