Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Göz Kanseri

Göz kanseri nasıl oluşur?

13,798
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Göz Hastalıkları Uzmanı

Gözün içerisindeki dokuların veya gözün çevresindeki göz kapaklarının ve çevre dokularının hücrelerindeki bir bozulma nedeniyle kanser ortaya çıkabilir. Bir diğer kanser nedeni ise, vücudun başka bir bölgesinde oluşan kanserin, örneğin akciğer, karaciğer, beyin, kolon gibi kanserlerin vücuda yayılması sonucu, göze sıçraması, metastastır. Kanserler özellikle gözün içerisine yayılabilir çünkü gözün içerisindeki damardan çok zengin bir doku vardır.  Bu dokuda tümör hücreleri yakalanıp o tümör yayılabilir.

Gözdeki kanserler göz dokusunun kendisinden veya çevre dokulardaki tümörlerin yayılması ile gerçekleşir. 

Göz dokularında kansere sebep olabilecek diğer sebepler şöyle sıralanabilir:
- Aşırı ultraviyole ışınlarına maruz kalmak göz dokularında yavaş yavaş oluşan bir bozulmaya, ardından hücresel bozulmanın kansere dönüşmesine neden olabilir.
- Sigara, alkol kullanımı
- Aşırı oranda kimyasala maruz kalmak
- Yüksek oranda radyasyon

Göz kanseri türleri

Gözde, özellikle kapaklarda cilt kanserleri oluşabilir. Özellikle epitelyal dediğimiz, cildin üst yüzeyinde kitle oluşumuna bağlı kanserler daha sık görülür. Buna ek olarak gözde sık karşılaşılan kanser türleri bazosellüler (bazal hücreli) ve spinosellüler kanserlerdir. 

Bazosellüler kanserler özellikle ileri yaşta sık görülür.

Gözün yüzey tabakasında ise pigmente bağlı kanserler daha çok ortaya çıkar. Bunlar pigmentlere bağlı malign melanom gibi cilt kanserleridir. 

Çocukluk çağlarında ise, özellikle 3 yaşına kadarki çocuklarda gözün içerisinde retinaya, gözün ağsı tabakasından kaynaklı retinablastoma gibi kanserler görülür. 

Erişkinlerde ise retina tabakasının renkli bir yapısı vardır. Pigment epitelinin olduğu yerdir. Erişkinlerde, bu tabakadan menşei alan melanoma en sık görülen göz kanseri türüdür. 

Göz kanseri nedenleri

Göz kanseri nedenleri vücuttaki kanser nedenleri ile paraleldir. Radyasyona ya da kimyasal maddelere maruz kalmak, aşırı alkol ve sigara tüketimi, uzun süre boyunca ultraviyole ışınlarına, güneşe çok fazla maruz kalmak, göz dokularında yavaş yavaş bozulmaya ve kanserli hücre oluşumuna neden olabilir. Özellikle sigara tüketimi sadece akciğer kanserini değil, vücuttaki diğer kanserlerin oluşma riskini de artırır. Bu gibi nedenle göz kapaklarında ve göz içi dokularda kanser ortaya çıkabilir.

Göz kapağı cildinde yara ve bu yara tekrarlıyor, tedaviye rağmen hemen geçmiyorsa, ülserleşiyorsa, bunun da basit bir çıban ya da yara değil, kanserli doku olabileceği akla gelmelidir. 

Gözde kanser nedenleri sadece göz dokularındaki kanser değildir. Gözde kanser, vücudun başka dokularında olan karaciğer, akciğer, kolon gibi kanserlerin de göz içerine yayılarak metastaz yapması ile de oluşabilir. 

Göz kanserinden korunmanın yolları

Göz kanserinden korunmak için öncelikle gözlerimizi güneşin zararlı ışınlarından, ultraviyole ışınlarından korumak için güneş gözlüğü kullanmak gerekir. Yıllar içinde düzenli olarak ultraviyole ışınına maruz kalmak, göz kapaklarında ya da gözün çevresindeki konjoktivada veya gözün içerisindeki dokulardaki hücrelerin yavaş yavaş dejenere olmasına neden olur. Dejenere olan hücreler zamanla kanserleşebilir. 

Göz kanseri nedenleri
- Aşırı ultraviyole ışınlarına maruz kalmak
- Yüksek oranda Sigara, alkol kullanımı
- Aşırı oranda kimyasala maruz kalmak
- Radyasyon
- Metastaz

Gözde, özellikle ultraviyoleye dikkat etmek gerekiyor. Buna ek olarak kişi başka bir tedavi veya iş nedeniyle radyasyona veya radyoterapiye maruz kaldıysa da göz kanserlerine karşı tetikte olmak gerekir. 

Göz kanseri belirtileri

Gözdeki kanser belirtileri başladığı yere göre değişir. Göz kapağı kanseri ise eğer, göz kapağında iyileşmeyen yaralar, küçük küçük yaralar ya da ülserasyon gibi belirtiler ortaya çıkar ve bunlar yavaş yavaş büyümeye başlar. Göz kapağında iyileşmeye yaralar, kanamalar varsa ve bunlar zamanla büyüyorsa, bir kanser riski söz konusu demektir. Uzun yıllar, örneğin 10 yıldır sabit duran bir kitle varsa, o durumda biz kanseri düşünmeyeceğiz tabii ki.

Gözün etrafındaki dokularda da bir renk değişikliği ya da kitle birikimi varsa, bir karnabahar gibi bir kitle söz konusu ise bu durumda kitlenin büyümesini takip ederiz ve şüphelendiğimiz durumda da biyopsi yaparız. Bunların bize verdiği rahatsızlıklar bizi çok rahatsız etmez. Daha çok görüntü olarak can sıkıcıdırlar. Kimi zaman da gözde batma şikayeti yapabilirler. Ancak bariz bir ağrı ya da sızı yapmazlar. 

Gözün içerisindeki kanserler kendisini çok belli etmez. 

Göz bebeğinin normalde siyah bir rengi vardır. Bu siyah renkte beyazlaşma varsa ya da içerisinde bir gölge varsa, özellikle bebeklerde retina blastoma dediğimiz bir kanser, yetişkinlerde de cilt kanseri olan malign melanom akla gelir. 

Kişide görmede azalma, gözde kayma, şaşılık olabilir. Bu daha çok bebeklerde görülebilir ve bu belirtileri çok ciddiye almak gerekir. Bebeği sadece bir pediatristin görmesi yetmez, aynı zamanda göz doktorunun da değerlendirmesi şarttır. 

Bebeklerde göz kanseri belirtileri
- Gözde şaşılık
- Görmede azalma
- Göz bebeğinde leke oluşumu

Göz kanserinde teşhis yöntemleri

Kanserler, göz çevresinde yer alan dokuların kanserleri, göz kapağı kanserleri ve gözün iç yapısında oluşan kanserler olarak sınıflandırılabilir. 

Göz kapaklarında oluşan kanser bir kitlesel oluşumdur ve bu kitlesel oluşum eğer ki kısa sürede büyüyorsa, rengi değişiyorsa, o zaman bunların kanser olabileceğini düşünmek gerekir.

Bunun için yapabileceğimiz şey yakın çekim fotoğraf almaktır. Belli aralıklarla kitlenin fotoğrafı alınarak büyüyüp büyümediği takip edilir. Daha sonra gözün çevre dokularında renkli, kahverengimsi ya da sütlü kahverengi veya bir kitle ancak renksiz oluşumlar ortaya çıkabilir. Renksizdir ancak bir karnabahar görünümündedir. 

Viral midir ya da kansere dönüşen bir kitle midir, bunları da yapacağımız fotoğraflama tekniği ile büyümesini takip ederek ayırt edebiliriz. Genelde bunu tam olarak ayırt edemediğimiz şüpheli durumlarda bu dokulardan bir biyopsi alır ve patalojiye göndeririz ve pataloji bize sonucu bildirir, tedavimizi buna göre yönlendirir. 

Gözün içerisinde de kanser olabilir. O zaman da anjiyografi ile ya da optik koherens tomografi dediğimiz metotlarla o tümörü analiz ederiz. Vasküler, yani anjiyo yapısını anjiyo sırasında inceleriz ve kötü mü iyi mi olduğuna karar verebiliriz. 

Göz kanserlerinin tedavi yöntemleri

Göz kanserlerinin tedavisinde kanserin başladığı bölüme göre tedavi yapılır. Örneğin, göz kapaklarından menşei alan bir kanser söz konusu ise, burada yapacağımız şey göz kapağında 10 mm'lik, 15 mm'lik çok büyük bir kanser ise, buradan önce bir biyopsi alınır. Biyopsinin sonucuna göre çıkarılacak dokular tespit edilir. Biyopsi sonucu kitlenin kötü olmadığını söylüyorsa, iyi huylu bir tümör ise, o zaman sadece tümörün kendisi çıkarılır. Ancak tümör kötü huylu ise en az 3mm'lik bir güvenlik alanı (zone'u) bırakılır. Gözde, 13 mm'lik bir kanserli dokuda, 3 mm sağdan, 3 mm soldan, toplamda 19 mm'lik bir dokunun çıkarılması gerekir güvenlik açısından. Eğer ki çıkarılan doku çok büyükse, göz kapağının yapısı bozulacağı için, göz kapağı bozulduğunda hem göz, hem de kornea bozulur. Bu nedenle gözün çevresindeki dokulardan parçalar greft olarak getirilip göz kapaklarının yapısı korunmaya çalışılır. 

Tümör, gözün içerisindeyse, o zaman kanserin erken döneminde lazer ile tedavi yapılabilir. Lazerin yetmediği durumlarda proton terapi adı verilen ve yeni geliştirilen bir tedavi uygulanır. Bu da direkt kanserin kendisini yakabilmektedir. Bazı durumlarda da oraya kurşun plakalarla radyasyon verilen radyoterapi uygulaması yapılabilir, tümör parçalarını küçültmek için.

Yeni gelişen tekniklerden bir diğeri ise şöyledir: Gözdeki optik damara girerek direkt kanserli dokunun içerisine kemoterapi yapılabilir. Bunlar, eskiden gözü kaybedecek, gözü çıkarmak zorunda kalacak kadar büyük tümörlerde gözü korumak amacıyla yapılan koruyucu tedavilerdir. Aynı zamanda vücuda yayılmış bir tümör varsa, kemoterapi ile bu tedaviyi tamamlamak gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat