Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Gömme Rezervuar Seçimi ve Montajı

Gömme rezervuar seçerken nelere dikkat etmeliyim?

57,386
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Banyo Uzmanı

Alandan tasarruf etme ve hijyen avantajları sayesinde kullanıcıların banyolarına şıklık getiren ve kolay temizlik imkanı sunan gömme rezervuar seçiminde iki önemli kriter vardır: Duvar tipi ve ürün tipi. 

Buna ek olarak, gömme rezervuar seçerken, piyasada en çok tercih edilen yerli üreticilere ve yetkili servis ağları geniş markalara yönelmekte fayda vardır. Böylece, gerekli olduğunda yedek parçalarına kolay ve hızlı ulaşabilirsiniz. Özellikle yerli bir üretici seçerseniz, yedek parçalar daha ekonomik bir şekilde tedarik edilebilir. 

Gelelim, size uygun gömme rezervuar seçimine... Duvarın taşıyıcılığına bağlı olarak, uygun konstrüksiyon kullanılması gerektiğinden, duvar tipine göre uygun rezervuar seçilmesi gerekir. Duvarlar, alçıpan veya tuğla duvar olarak değişiklik gösterebilir. Ürün de buna göre seçilmelidir.

Bir diğer nokta ise rezervuarla birlikte kullanılacak klozet tipi veya helataşıdır. Rezervuar, kullanılan ürün tipine göre seçilmelidir. Örneğin asma klozet, duvara tam dayalı klozet, tek klozet /çocuk klozet veya helataşı seçiminize göre gömme rezervuar seçiminiz değişmelidir. Kullanılacak kumanda paneliyle rezervuarın uyumlu olması gerekir. Bu sebeple tek kademeli veya çift kademeli kumanda paneli seçimi yapılırken, ilgili uyum tablolarına bakılmalıdır.

Sessiz kullanım için doldurma sisteminin duvar içi ses düzeyinin maksimum 19 desibel (dB) olduğu modeller tercih edilmelidir. 19dB ses düzeyini fısıltı ses düzeyi olarak düşünebilirsiniz. Örneğin, evde bebeğiniz veya bir hastanız varsa, birisi uyuyorsa, onları rahatsız etme kaygısı olmadan rezervuarı kullanabilirsiniz

Gömme rezervuarınızı seçerken mutlaka alanın standartlarını gerektiren testlerden geçmiş olduğuna emin olun. Örneğin EN EF standardı gereği gömme rezervuar ve asma klozet kombinasyonu, minimum 400 kg?a kadar ağırlık taşımalıdır. Bu standarda uyan firmalar klozete uygulanabilecek "muhtemel kuvveti" öngörerek ürünlerini tasarlarlar. Böylece kullanıcı için güvenli kullanım sunarlar.

Boşaltma mekanizmasından sızdırma olup olmadığını %100 tüm ürünlerde kontrol eden firmaların ürünlerini tercih etmek problem yaşama riskini azaltır. Ayrıca doldurma grubu, ara musluk ve fleks hortum grubunun montaj öncesi hava ile sızdırma testine tabi tutulması da önemlidir.

Türk standartlarına göre (TS EN 14055) hareketli mekanizmaların minimum 200.000 çevrim yapması gerekir. Bu kullanım dört kişilik bir ailede yaklaşık 20 yıla denk gelir. Rezervuarların basınç, sıcaklık değişimi; montaj sırasında tesisattan veya tesisatçıdan kaynaklanabilecek şartlara göre ömürlerinin test edilmesi, uzun yıllar güvenli ve sorunsuz kullanım için önemlidir.

Herhangi bir arıza durumuna karşı gömme rezervuarın garanti süresi de önemlidir. Bu sebeple maksimum garanti süresi veren markalar tercih edilmelidir.

Yine, herhangi bir arıza durumunda sıva altında kalan iç mekanizmalara kolay erişim önemlidir. Bu sebeple parçaları rahatlıkla sökülüp takılabilen gömme rezervuar ve yeterli servis bakım boşluğu sunan kumanda paneli seçmek gerekir. Böylece olası bir tamirde ustanın işi kolaylaşır.

VitrA Müşteri Danışmanı ve Mimar Kemal Kazaçeşme ile VitrA Yetkili Servis Uzmanı Yusuf Sarıkamış, UZMANTV için gömme rezervuar avantajları, gömme rezervuar kurulumu, gömme rezervuar seçiminde dikkat edilecekler ve gömme rezervuarların arızası haline yapılması gerekenleri anlattı. 

Gömme rezervuarın normal rezervuara göre avantajları

İnce ve dekoratif özellikleri sayesinde temizlik açısından kullanıcılara büyük kolaylık sağlayan gömme rezervuarların en önemli iki avantajı hijyenik olmaları ve alandan tasarruf imkanı sağlamalarıdır. Montaj güvenilir ve yetkili kişilerce yapılmışsa, gömme rezervuarınızı uzun seneler boyunca rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Gömme rezervuarlar, duvar içine gizlenen montaj çözümleriyle açıkta bağlantı borusu, ara musluk gibi rahatsız edici görüntüler olmadan rahatça temizlik imkanı sunar. Asma klozet ile kullanımda, klozetin altında kalan boşluk, zemin temizliğinin kolayca yapılmasını sağlar.

Rezervuar sıva altında ve duvar arkasında gizlendiği için banyo alanından tasarruf sağlanır, duvar içi gizli tesisat çözümleri ile mekan genişler. Banyonuz olduğundan çok daha ferah görünür, daha şık bir görünüme kavuşur.

Gömme rezervuarların bir diğer avantajı ise 19 desibel olan fısıltı düzeyine kadar inebilen modellerinin olmasıdır. Evde bir bebeğiniz ya da hastanız varsa, evdekileri uyandırma kaygısı olmadan rahatça kullanım konforu sunar. 

Gömme rezervuarlarda iki kademeli kumanda paneli seçeneği sunan modelleri tercih ettiğinizde ise su tasarrufu sağlayarak aile bütçesine katkıda bulunabilirsiniz. 

Gömme rezervuar arızası halinde duvarın kırılması zorunlu mu?

Alandan tasarruf etme ve hijyen avantajları sayesinde son dönemde çokça tercih edilen gömme rezervuarların arızası halinde duvarın kırılması gerekmez. Montaj yetkin kişilerce yapılmışsa ve de sıva sırasında tanka hasar verilmemişse, sonradan oluşabilecek arızalara Kumanda paneli boşluğundan rahatlıkla müdahale edilebilir. Kumanda panelini çıkardıktan sonra bütün parçalara ulaşıp, istenilen parça değiştirilebilir.

Herhangi bir arıza durumunda sıva altında kalan iç mekanizmalara kolay erişim önemlidir. Bu sebeple parçaları rahatlıkla sökülüp takılabilen gömme rezervuar ve yeterli servis bakım boşluğu sunan kumanda paneli seçmek gerekir. Böylece olası bir tamirde ustanın işi kolaylaşır.

Bunun için gömme rezervuarın, uygulanacak duvar tipine uygun seçilmesi gerekir. Montaj da yetkili kişilerce yapılmalıdır. Hangi ürünü seçeneğinizi detaylı bir şekilde öğrenmek için "gömme rezervuar seçimi" videosunu izleyebilirsimiz. Montaj sırasında ustaların dikkat etmedi gerekenler ise şöyle özetlenebilir:  

Örnek vermek gerekirse, gömme rezervuarınızın sağlıklı bir şekilde tesisata bağlanabilmesi ve zarar görmemesi için tesisat çıkış uçlarının uygun ölçülerde olmasını sağlamak gerekir.

Yeni inşaatlarda ve tesisatı yenilenen mekanlarda, gömme rezervuar sıhhi tesisata bağlanmadan önce, boru ve bağlantı elemanlarının içerisinde kalan tüm pislikler su akıtılarak temizlenmelidir. Keza aynı şekilde yeni tesisatlarda, tesisat yıkaması ile ürünlerin kullanıma geçeceği süre esnasında don tehlikesine karşı tesisatta kalan su tamamen tahliye edilmelidir. Gömme rezervuarın uzun süre kullanılmayacağı durumlarda da ana su girişi kapatılmalı, tesisat içinde kalan su tahliye edilmelidir.

Gömme rezervuarlar, bina içinde kullanılacak şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle rezervuar panelleri inşaat halindeki binalarda uzun süre takılı olarak bırakılmamalıdır.

Gömme rezervuarınızın uzun seneler boyunca sorunsuz kullanımı, kurulum aşamasında korunacak standartlara bağlıdır.

Gömme rezervuarın kurulum sırasında dikkat edilecekler

Ürünleri, tesisattan ve su şebekesinden gelecek kum ve benzer parçacıklardan korumak için, ana tesisat girişine ve daire girişlerine filtre valf takılmalıdır. Bu sayede tesisattan gelebilecek kum, çamur, keten, taş gibi  partiküllerin neden olabileceği arızaların önüne geçilebilir.

Ürün montajında ürün ile birlikte verilen ya da montaj talimatlarında tavsiye edilen yan malzemeler kullanılmalıdır.

Su kesilmelerinden sonra suyun tekrar sisteme verilmesi sırasında borularda kalan hava sıkışarak standart tesisat basıncının üzerine çıkabilir. Ürünleri bu darbeden korumak için en etkili çözüm, ana giriş üzerine basınç düşürücü valf konulmasıdır.

Ürün üzerinde herhangi bir kesme, delme, boyama, aşırı zorlama işlemi yapılmamalıdır.

Ürünün sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için tesisat basıncı 0,5 bar ile 10 bar arasında olmalıdır.

Banyo uygulamalarında duvar kağıdı kaplaması, panel üst noktasından koruyucu kapağa kadar yapılmalıdır. Rezervuar montajı sırasında gövde altında kalan boş bölgenin gaz beton, alçı gibi mukavemeti düşük malzemeler ile doldurulmaması gerekir. Rezervuar montajı sırasında gövde altında kalan boş bölge de sıva ile doldurulmalıdır,

fotoselli panellerde sensor önü herhangi bir engel ile kapatılmamalıdır. Elektronik panellerde ise kullanılan adaptör, trafo gibi ekipmanların montajı rezervuar gövdesi içerisine yapılmamalıdır,

Montaj esnasında rezervuar gövdesini delebilecek veya ezebilecek herhangi bir işlem yapılmamalıdır.

Gömme rezervuarınızın montajı yetkin kişilerce yapılmışsa ve sıva sırasında tanka hasar verilmemişse, sonradan oluşabilecek arızalara kumanda paneli boşluğundan rahatlıkla müdahale edilebilir. Kumanda panelini çıkardıktan sonra bütün parçalara ulaşıp, istenilen parça değiştirilebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat