Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Göğüs Cerrahisinde Robotik Cerrahi Kullanımı

Robotik akciğer cerrahisi nedir?

30,728
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Göğüs Cerrahisi Uzmanı

Göğüs hastalıkları, akciğer kanseri, akciğer kanserinin cerrahi tedavisi ve robotik akciğer cerrahisi hakkında merak ettiğiniz tüm soruların yanıtını uzman videolarını izleyerek öğrenin.


1990'lardan sonra kapalı cerrahinin tüm dünyada, özellikle gelişmiş ülkelerde yayılmaya başlaması ile beraber önce safra kesesi ameliyatı, kadın doğum gibi branşlarda kapalı cerrahi hızla gelişti. Fakat kapalı cerrahi öğrenmesi kolay olan bir yöntem değildi. Cerrahlar çok fazla ameliyat ve pratik yapmak zorundaydı. Robotik cerrahi bu ameliyat sayısını azaltmak, öğrenmeyi kolaylaştırmak amacıyla dizayn edildi. 

Robot, cerrahın kabiliyetlerini içeri çok daha iyi aktaran bir cihaz olarak tasarlandı. Normalde kapalı ameliyatlarda cerrah dümdüz çubuklarla veya daha ilkel, kontrolü daha zor aletlerle uğraşırken, robotik cerrahi ile cerrahi elinin yapabileceği her tür kabiliyetteki hareketi hastanın içine aktarabilmeyi başardı. İşte robotik cerrahi bu felsefe ile yola çıktı.

Günümüzde robotik cerrahi en çok akciğer kanseri ameliyatlarında kullanılmaktadır. Robotik cerrahi tecrübesi arttıkça, cerrahlar giderek tecrübe kazandıkça, daha zor ameliyatları, hatta sadece açıkta yapabileceklerini düşündükleri ameliyatları bile robotik cerrahi tekniklerle gerçekleştirebilirler. 

Robotik cerrahi, yapan cerrahın ve ekibinin tecrübesine bağlı olarak her türlü akciğer ameliyatında rahatlıkla kullanılabilir. 

Robotik akciğer kanseri cerrahisi

Robotik akciğer cerrahisi şu anda robotik cerrahide en hızla gelişen branşlardan birisidir. Ancak halen Amerika'da 5 - 6 merkez, Avrupa'da 3 - 4 merkez yüksek rakamlara ulaşabilmiştir. 

Bir hastanede robotik akciğer kanseri cerrahisi yapılabilmesi için o hastanede daha önce robotik prostat cerrahisi, ürolojik cerrahi, jinekolojik onkolojik cerrahi, genel cerrahi ve hatta kalp cerrahisi gibi robotik cerrahilerin yapılmış olması, göğüs cerrahisi, yani robotik akciğer cerrahisi uygulayacak ekibe çok büyük avantaj sağlar. Çünkü robotik cerrahi tamamen bir takım sporudur. Bir cerrahın sadece robotun başına geçerek yapabileceği bir ameliyat değildir. 

Robotik cerrahide masada olan cerrah ya da iki cerrah, hemşire, dışarıdan aletin koordinasyonunu sağlayan görevliler çok ciddi bir takımı oluştururlar ve bütün takımın uyum içerisinde çalışması gerekir. Dolayısıyla robotik cerrahiyi yapacak ekip aslında çok uzun zamandır birlikte çalışan bir ekip, robotik akciğer cerrahisi yapacak cerrahın ise daha öncesinden çok uzun süreli akciğer kanser cerrahisi tecrübesinin olması gerekir. 

Robotik akciğer cerrahları bir günde robotik cerrah olamazlar. Robotik akciğer cerrahı olabilmek için öncelikle açık cerrahiyi çok iyi bilmek, arkasından çok uzun süre kapalı cerrahi uygulamış olmak ve bu konuda çok deneyimli olmak; tüm bunların ardından robotik cerrahiye geçme şartları vardır. 

Robotik akciğer cerrahisinin avantajları

Akciğer kanseri ameliyatlarında robotik cerrahi bize birinci olarak tüm ameliyatlarda sağladığı avantajı sağlar. Bu avantaj içeriye giren kolların çaplarının küçük olmasından dolayı daha az ağrılı olmasıdır.

Özellikle akciğer kanseri ameliyatları sonrasında bizim için hastada ağrı olup olmaması çok önemlidir. Çünkü ameliyat sonrasında hastanın ağrısı az olursa hasta solunum egzersizlerine daha iyi katılır, ameliyat sırasında akciğerden olan kaybını olabildiğince çabuk bir şekilde geri alabilir. 

Akciğeri çalıştırmak ameliyat sonrasındaki dönemde çok önemlidir. Bu kolların çapı ve küçük yerlerden büyük hareket kabiliyet olması robotun birinci avantajıdır. 

Robotik cerrahinin akciğer kanserleri ameliyatlarındaki ikinci avantajı ise cerrahlara içeride sağladığı avantajlardır. Bu kolların ucundaki enstrümanların her yöne hareket edebilmesi ve cerrahın her hareketini taklit edebilmesi sayesinde hastalardan daha fazla lenf bezi çıkarılabilir. Robotik cerrahide damarların üzerinden herhangi bir kanamaya veya damarda yırtılmaya yol açmadan çok sayıda lenf bezi çıkarabilmek mümkündür. 

Lenf bezi çıkarmanın önemi şudur: Hastalık, özellikle akciğer kanseri lenf bezlerine sıçradıysa başka bir evreye geçmiş demektir ve hastanın ameliyattan sonra kemoterapi alması gereklidir. Lenf bezlerini düzgün bir şekilde çıkaramazsak hastanın gerçek evresini kavramamış oluruz ve ameliyattan sonra hastalığın tekrar erken tekrarlaması ile karşı karşıya kalabiliriz.

Bunun dışında, teknik olarak daha üst düzey beceri gerektiren ameliyatlarda robot içeride bize daha kolay hareket etmeyi sağladığı için bu tip ameliyatların daha başarılı bir şekilde yapılmasını sağlamaktadır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat