Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Genital Hijyen ve Günlük Ped Kullanımı

Günlük vajinal akıntı olması normal midir?

15,066
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Kadınlar sıklıkla vajinal akıntının normal olup olmadığı kaygısı taşır. Emin olun ki her kadında görülebilen vajinal şeffaf akıntı tamamıyla normaldir. Genital organlar tarafından üretilir ve vajinayı temizleyip nemlendirme özelliğine sahiptir. Her kadında beyaz, şeffaf akıntı görülebilir. Bu durum tıbbi olarak normal kabul edilir. 

Genellikle kadınlarda vajinal şeffaf akıntı düzenli olarak görülür. Vajinal akıntı beyaz veya şeffaf renkte olabilir. Günlük akıntılar, vajinal hormonal tablonun doğal seyrinde, floranın da sağlıklı olduğunun işaretidir. 

Günlük akıntıların vajinal enjeksiyonlara karşı koruyucu özelliği vardır ve bu akıntıların olması vücudumuzun sağlıklı olduğunun bir göstergesidir. Vajinal şeffaf akıntının şekli normal adet döngüsünün hormonal değişikliklerine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Örneğin, yumurtlama dönemi, adet öncesi ve sonrası günlerde vajinal şeffaf akıntı miktarında artış olabilir. Ancak son derece sağlıklı olan bu vajinal akıntının her zamanki görüntüsü ve kokusu farklılaşırsa mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. 

Vajinal hijyen sağlama yolları

Vajinal hijyeni sağlamak için bölgenin nemli ve ıslak kalmaması gerekir. Şeffaf vajinal akıntılar tamamen normal ve sağlıklı olsa da çamaşırlarınızın kuru kalmasına engel olur. Bu yüzden günlük akıntısı yoğun olan kadınlar iç çamaşırlarını gün içinde değiştirmelidir.

Özellikle çalışan ya da okuyan kadınlar için gün içinde iç çamaşırı değiştirmek, yoğun günlük tempo ya da seyahatler nedeniyle kolay olmaz. Bu yüzden pamuksu yüzeyi ile nefes alan günlük pedleri tercih etmek, pratik bir çözüm sağlayacaktır.

Günlük pedler nefes alan bir yapıdadır ve pamuk oranları yüksek olarak üretilir. Böylece vajinanın florasını bozmazlar. Güvenilir markalı ürünlerin tamamı dermatolojik olarak test edilmektedir. 

Vajinal enfeksiyondan korunmak adına genital bölgenin nemli kalmaması gerekir. Nemli kalırsa başta mantar olmak üzere diğer mikroorganizmaların büyümesine zemin hazırlar.  Vajinal duş yapılmamalıdır. Dar giysilerden kaçınılmalıdır. Tuvalet sonrası temizliğin önden arkaya, yani vajinadan makata doğru yapılması gerekir ve pamuklu iç çamaşırları tercih edilmelidir.  

Son olarak pH'ı yüksek sabunlar kullanılmamalıdır çünkü yüksek pH oranı genital bölgenin düşmanıdır. Vajinal bölge florasının bozulmaması için bu bölgeye uygun ürünler kullanılmasını tavsiye ederiz. 

Günlük ped kullanılırken dikkat edilecekler

Günlük pedlerin vajinal enfeksiyonlara zemin hazırlayıp hazırlamadığı ve kadın sağlığına zararı olup olmadığı konusunda bizlere çok sık soru geliyor. Emin olun yapılmış pek çok bilimsel çalışmada günlük pedlerin enfeksiyonlara zemin hazırlamadığı ve vajinal florayı bozmadığı ortaya konmuştur. Günlük pedler şeffaf vajinal akıntıları emecek şekilde dizayn edilmişlerdir ve doğru kullanıldığında vajinal iritasyona neden olmazlar.

Günlük pedlerin ince ve emilebilen yüzeyi cildin kuru kalmasını ve genital bölgenin temiz olmasını sağlar. Bu pedler dermatolojik testlerden geçtiği için günlük kullanım için de son derece uygundur.

Günlük pedlerin kullanımı sadece normal vajinal şeffaf akıntılar için değildir. Özellikle spor yaparken vücudun ve genital bölgenin aşırı terlemesine karşı kullanılabilir. Veya yolculuklarda kişinin kendisini daha ferah hissetmesi için tercih edilebilir. Adet dönemi öncesi ve sonrasında da sıkça kullanılır. Ayrıca hamilelik döneminde artan akıntılar için günlük ped doğru kullanıldığında hayatı kolaylaştıran bir çözümdür.     

Günlük pedler hijyenik pedlere göre çok daha ince ve kanatsız olarak tasarlanır. Akıntı yoğunluğuna göre farklı boyutlarda günlük pedler vardır. Günlük akıntılar için en ince boyuttaki günlük pedi tercih edebilirsiniz.

Bu pedler doğru kullanıldığında herhangi bir yan etkiye neden olmaz. Günlük ped değiştirme sıklığı kişiden kişiye göre değişebilir ancak ortalama 3-4 saati geçmemelidir.

Günlük pedler nefes alan yapıda oldukları ve pamuk oranı yüksek olarak üretildikleri için vajinanın florasını bozmazlar. 

Vajinal enfeksiyondan korunmak adına; genital bölgenin nemli kalmaması gerekir. Nemli kalırsa başta mantar olmak üzere diğer mikroorganizmaların büyümesine zemin hazırlar. Vajinal duş yapılmamalıdır. Dar giysilerden kaçınılmalıdır. Tuvalet sonrası temizlik önden arkaya yani vajinadan makata doğru yapılmalı, pamuklu iç çamaşırları kullanılmalıdır. Ve dermatolojik olarak test edilmiş günlük pedler güvenle tercih edilebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat