Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Geç Doğum Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Geç doğum nasıl yapılır?

48,760
kez izlendi
Puan: 4.31 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Geç doğum durumu söz konusu ise doğum eylemini yani kasılmaları başlatabilmek için, ilaçların öncelikle vajinal yolla rahim ağzını olgunlaştırmaya takiben damar yoluyla düzgün aralıklarla verilmesi gerekir. Doğum kasılmaları başlatıldıktan sonra rahim ağzının açıklığının ilerlemesi beklenir. 

Bu doğumda sezaryen olunması gerekebilir. Bebekte ani kalp atışı düşmeleri, bebeğin kakasını yapması yani bebeğin sıkıntıda olduğunu gösteren bulgular acil sezaryen gerektirir.

Zamanı geçmiş doğumlarda önemli olan diğer bir faktör, bebeğin sıkıntıda olduğunun tespiti ile normal doğum şansı verilmeden bebeğin sezaryenle alınmasıdır.


40 haftasını tamamlamış bir gebelikte bebeğin anne karnında maruz kalabileceği sıkıntılar açısından bebeğin en az haftada 2 kere değerlendirilmesi ve 41. haftayı tamamladıktan sonra rahim ağzı muayenesi de uygunsa doğumun bir an önce başlatılması, uygun değilse 42. haftaya kadar beklenmesi önemlidir.

Eğer anne adayı vajinal doğumu tercih ediyorsa suni sancıyla doğumun başlatılması yöntemi uygulanır. Anne adayının tercihi sezaryen yönünde ise, direkt olarak hastanın sezaryenle doğumunun gerçekleştirilmesi gerekir.


Geç doğumlarda doğum zor olabilir. Bu durumda, anne adayında genital kanalda ciddi yırtıklar, bebek doğduktan sonraki evrede de rahim aşırı gerildiği için plasenta ayrıldıktan sonra aşırı kanama söz konusu olabilir. Aşırı kanamalar rahmin doğum sonrası yeterli toplanamaması sonucunda oluşur.

Geç doğum sebebiyle doğum sancıları başlatılmış veya sezaryen ile alınmış bir bebekte anne adayı çok yakından takip edilmelidir. Doğum sonrası kanama, rahmin yeterli kasılmalara erişememesi önemli riskler oluşturmaktadır.


Normal gebelik süresini tamamlamış bebekte de muhakkak yakın takip gerekir. Miad aşımı durumlarında bebekte ani kalp atışı düşmeleri, bebeğin kakasını yapması gibi bebeği sıkıntılara sokan durumlara karşı erken müdahale gerekebilir.

Erken müdahale doğumun bir an önce başlatılması anlamına gelir. Doğumu başlatmak yerine bebeği daha yakın takip ederek normal doğum sürecini beklemek de bir yöntemdir.

41. haftasına gelmiş bir gebelikte vajinal muayene ile rahim ağzının doğuma uygun olduğu tespit edilen anne adaylarında her şey yolunda olsa bile doğum başlatılabilir. Rahim ağzı doğuma uygun olmayan annelerde ise 42. haftaya kadar yakın takiple beklenebilir.

40. gebelik haftasını geçen bebekler doktor tarafından haftada en az 2 defa yakın takip edilmelidir. Bu yakın takipte esas alınan, bebeğin stresli olup olmadığıdır. 


Zor bir doğum olduğundan bebeğin uzun süre doğum eylemine maruz kalması, anne karnında doğum esnasında kordon basısı gibi nedeniyle bebeğe giden kanın azalması sonrası bebeğin sıkıntıya girmesi durumlarına karşı bebek doğar doğmaz çok yakın takip edilmelidir.

Bebeğin anne karnında kakasını yapmış olması çok önemli bir sorun teşkil etmektedir. Bebek doğar doğmaz burun kanalı, ağız boşluğu hatta mümkünse entübe edilerek tüm solunum sistemi temizlenmelidir. Bu işlem, bebek doğar doğmaz kadın doğum uzmanları tarafından yapılabileceği gibi pediatri hekimleri tarafından da yapılabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat