Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Geç Doğum

Cinsel ilişki geç doğumu tetikler mi?

6,425
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Geç doğum, doğumun 40. haftanın doldurulmasına rağmen başlatılamaması hakkında merak edilenleri uzmanından öğrenmek için videolarımızı izleyebilirsiniz.

Doğum olayı normalde 37. ve 42. haftalar arasında gerçekleşir. 42. haftadan sonraki doğumlar ise geç doğum olarak adlandırılır. 40. haftadan sonra bebek ile ilgili sıkıntı olacağından dikkatli olunması gerekir. 

40. haftadan sonra bebeklerin genel durumunda bozulma ve dış ortama adaptasyon riskinin zor olmasından dolayı anne adayının ve bebeğin dikkatli bir şekilde takip edilmesi gerekir. Gerekirse suni sancı ile doğum yaptırılmalıdır. 

Geç doğumun yol açabileceği sorunlar

Geç doğum aynı zamanda bebeğin doğumunu hem anne hem de bebek için zorlaştırmaktadır. Bebeklerin cilt altı yağ dokusunda azalma meydana gelmesi ve bebeğin iri olması doğumun zorlaşmasına neden olabilir. Doğumdan sonra ise bebeğin dış ortama alışması zorlaşır. Bebeğin doğumdan sonra tıpkı prematüre bebeklerde olduğu gibi bir süre kuvozde kalması gerekebilir. 

Geç doğumun tedavisi

Geç doğumun tedavisi bebeği uygun şartlarda doğurtmaktır. 40. haftası dolmuş, normal gebelik süresi tamamlanmış olan gebelerde ilk önce vajinal muayene yapılır ve rahim ağzının açılıp açılmadığı kontrol edilir. Daha sonra kadının suni sancıya cevap verip vermeyeceği belirlenir ve kadın hastaneye yatırılıp suni sancı ile doğum başlatılır.

Cinsel ilişki doğumun gecikmesine yol açmaz. Hatta hamileliğin belli bir aşamasına gelindikten sonra, cinsel ilişkiye girilmesi bazı özel durumlarda doğumu tetikleyebilir. Erkek sperminin içinde bulunan bazı maddeler rahim ağzında açılmaya yol açar. Bu da doğumu başlatabilir. Bu nedenle henüz 37. haftası tamamlanmamış ve erken doğum riski taşıyan gebelerin cinsel ilişkiye girmeleri yasaklanabilir. 

Hamilelik sırasında cinsel ilişkinin doğumu geciktirmesine yol açacağı fikri yanlıştır. Yapılan kontrollerde cinsel ilişkinin doğumu tetikleyen bir etkisi varsa, 40. haftası dolmuş gebelerde doğumun daha hızlı olması için cinsel ilişki teşvik edilir. Cinsel ilişki kesinlikle geç doğuma sebep olmaz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat