Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Gebelikte İlaç Kullanımı

Gebelikte ne tür ilaçlar bebeğe zarar verir?

4,028
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Gebelik dönemi anne adayının hastalıklara açık olduğu bir dönemdir. Bu dönemde de bazı ilaçların kullanımı gerekebilir. Genel olarak gebeliğe bağlı rahatsızlıklarda; örneğin mide bulantısı, kabızlık gibi rahatsızlıklarda ilaç kullanılabilir. 

 

Anne adayında gebelikle ilgisi olmayan diğer rahatsızlıklara da rastlanabilir. Daha önceden bir hastalığı olan kadının, gebe kaldığında ilaçlarının devam ettirilip ettirilemeyeceğine, değiştirilip değiştirilmeyeceğine konuyu takip eden branş doktoru ile kadın doğum doktorunun birlikte karar vereceği bir durumdur.

 

Gebelikte alınan ilaç kan dolaşımına geçen bir ilaçsa bu ilaç plasenta yoluyla bebeğe de geçer. Plasentaya geçemeyecek büyük moleküldeki ilaçlar bebeğe geçmez.

 

Hamilelikte kullanılabilecek ilaçlar

 

Sindirim sistemiyle ilgili bazı ilaçlar örneğin mide asidini azaltıcı, kabızlığı giderici, mide bulantısını giderici ilaçlar sindirim sisteminde kalıp kan dolaşımına geçmeyeceği için bunların bebeğe etkisi olmaz. Bölgesel (lokal) olarak uygulanan krem, pomat gibi ilaçlar da büyük bir oranda rahatlıkla kullanılabilir; fakat kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

 

Gebelik ilaç kategorisinde ilaçlar A, B, C, D ve X olarak sınıflandırılırlar.

 

A grubu ilaçlar: A grubunda bulunan ilaçlar insanda da rahatlıkla kullanılabilen, güvenilirliği kanıtlanmış ilaçlardır. Vitaminler ve kan (demir) hapları bu gruptadır.

 

B grubu ilaçlar: Bu grupta olan ilaçlar, hayvan deneylerinde gebe hayvanların çocuklarında doğumsal bir sakatlık saptanmamış, ama insan bildiriminin yetersiz olduğu ilaçlardır. Bunlar da bazı penisilin grubu antibiyotiklerdir.

 

C grubu ilaçlar: C grubu ilaçlar hayvan deneylerinde sakatlığa yol açtığı anlaşılmış ilaçlardır. Annenin sağlığı nedeniyle kullanılması gerekiyorsa kâr-zarar oranının dikkate alınması gerekir.

 

D grubu ilaçlar: D grubu ilaçların da fetusa olumsuz yönde etkisi vardır ve kâr-zarar oranına göre kullanılması gereken ilaçlardır.

 

X grubu ilaçlar: X grubu ilaçlar hiçbir şekilde kullanılmaması gereken, kullanıldığında annenin gebeliğinin sonlanmasına neden olan ve ciddi bir rahatsızlıkla karşılaşabileceği ilaçlardır.

 

Gebelikte ilaç kullanımında ilacın öncelikle hangi kategoride olduğuna, gebeliğin hangi döneminde ve hangi dozda alındığına bakmak gerekir. Bu karmaşık ve birçok faktörün içinde yer aldığı bir konudur. Gebelerin doktora danışmadan hiçbir ilacı kullanmaması gerekir. 

 

İlaçların organ gelişimine etkisi

 

Bebek organ gelişim döneminde dışarıdan bu etkenlere maruz kaldığında bazı yapısal ve işlevsel doğumsal kusurlar oluşabilir. Organ gelişim döneminde plasentadan geçen bazı riskli ilaçlar bebeğin organ gelişimini etkileyebilir ve bebekte sakatlıkla oluşabilir.

 

Gebelikte kullanılacak her ilacın ayrı ayrı değerlendirilmesi ve yaşanmış gebeliklerde bebeklerin bundan etkilenip etkilenmediğine bakılmış olması gerekir.

 

İlaç kullanımının bebeğin zeka gelişimine etkisi

 

Bebeğin maruz kalabileceği etkenlerle oluşabilecek doğumsal kusurlar sadece şekilsel bozukluklar değildir. Bebeğin zeka gelişimi de olumsuz yönde etkilenebilir ve bu bebekler doğumda fiziksel olarak normal olup ilerleyen dönemde, okula başladıklarında, öğrenme kapasitelerinde çeşitli sıkıntılarla kendini gösterebilir. 

 

Doğumsal sorunlara hem yapısal olarak hem de zihinsel olarak rastlamak mümkündür. Gebelik döneminde kullanılan bazı yanlış ilaçlar gebeliğin seyrini de değiştirip erken doğuma neden olabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat