Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Fizik tedavi nedir?

79,164
kez izlendi
Puan: 4.60 / 5
Detaylı Açıklama
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı

Fizik tedavi fiziksel yetersizliği ve günlük yaşama adaptasyonu bulunmayan dokuları fiziksel açıdan onararak günlük yaşam kabiliyetlerini artırmaktır.  Bununla alakalı olarak fizik tedavide cihazlar, manuel uygulamalar, egzersiz gibi değişik tedavi yöntemleri vardır.

Fizik tedavide kişideki ağrı ve fonksiyon yetersizliklerin tedavisi, dokuların tedavi edilmesi ile mümkündür. Bazen ağrı kesici gibi algılanarak, ilk fizik tedavi uygulandığı günde kişi iyileşmeyi bekler. Fakat fizik tedavi o hasarlı ve yetersiz dokuyu iyileştirerek, tedavi ederek normal veya normale yakın hale getirmesini sağlamaya verilen isimdir. Dolayısıyla fizik tedavide iyileşme için belirli bir sürecin tamamlanması gerekir. O doku, o yara iyileşirse, o kas kuvvetlenirse fizik tedavi başarılı olmuş demektir. 


Fizik tedavi ile kas iskelet sistemindeki ağrılar, fonksiyonel yetersizlikler, güçsüzlükler, dolaşım bozuklukları gibi problemlerden kurtulabileceğimiz gibi, bazen iç organları çevreleyen kasların spazmının yol açtığı hastalıkların tedavisi de yapılabilir. 

Örneğin, karın ve mide bölgesindeki dolaşımın yetersiz olmasından pusu askısı adı verilen karın boşluğundaki kasın kasılması ve iç organların dolaşımını bozması ile bazı karın, pankreas, karaciğer, böbrek gibi hastalıklar veya yetmezlikler de ortaya çıkabilmektedir. Dolayısıyla fizik tedavinin kullanım alanı teknolojinin ilerlemesi ile beraber bütün kas ve iskelet sisteminin çevrelediği tüm dokuları ilgilendirmektedir. Sadece bir dokuda ağrının kesilmesi için akım verilmemekte, o dokunun iyileşmesi ve şikayetin ortadan kalkması temin edilmektedir. 

Geçmişte kullanılan lazerle fizik tedavi yöntemleri sadece cildin bir iki milim altına etki edebiliyordu. Bu da kasın sadece yüzeyel tabakasında kalıyordu. Şimdi ciltten 8-10 cm derine kadar etki edebilen, o dokuyu iyileştirebilen, iyileştirme gücü yüksek olan akımlarla fizik tedavi uygulanmaktadır. 


Aslında klasik fizik tedavi diye bir şey yoktur. Fakat bunu hastalar çok fazla sorar. Her yerde olan birtakım cihazlar vardır. Isıtma tedavisi dediğimiz hotpack, derin dokuları tedavi etmek için ultrason ve tense gibi cihazlar standart fizik tedavi cihazlarıdır ve birlikte, üçlü olarak uygulanırlar. Bazı sigortaların kapsamında da bel-boyun fıtıklarında, kas ağrılarında klasik fizik tedavide hotpack, ultrason, tense gibi bir üçleme yer alır. Bu anlamda "klasik fizik tedavi" tanımı tam anlamı ile ticari anlayıştan doğmuştur. Çünkü sigortalar bu cihazlar fıtık tedavilerinde, kas ağrılarında tedavi kapsamına almıştır. Gerçek tedavide ise "klasik fizik tedavi" diye bir tanım yoktur ve hastalığın tedavisinin kişiye özgü bir şekilde yapılması gerekir. Çünkü tedavi başarısı ancak bireysel, özgün fizik tedavi programının uygulanması ile mümkündür. 

Klasik fizik tedavi tanımı her fizik tedavi merkezinde bulunan belli aletlerin, geçmişten bu yana kullanılan ancak etkisi çok çok az olan birtakım cihazların kullanılması anlamına gelmektedir. Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile beraber derin dokuları iyileştiren ve kişiye özgü ayrı programlanması gereken, ayrı programı olan cihazların kullanılması ile teknolojik tedavilerden faydalanmak gerekir. Bireysel olarak, kişiye özel şekilde planlanmamış tedavilerden herkesin eşit oranda ve kesin bir başarı elde etmesi çok mümkün değildir. 


Fizik tedavi uygulamalarında cihaz kullanıyorsa, cihazın seçimi çok önemlidir. Aynı isim altında farklı özelliklerde cihazlar olabilir. Lazer üzerinden örnek verirsek, lazerlerde sadece cildin altındaki birkaç kan damarını etkileyen veya cildin altındaki dolaşımı hafifçe bozan lazerden, derin dokularda cildin 8-10 cm derinine kadar inen, oradaki kasları, bağları iyileştiren derin doku lazer uygulamaları olan hilterapiye kadar varan çok geniş yelpazedeki lazerler vardır. 

Fizik tedavi cihazları standart değildir. Fizik tedavide kullanılan cihazlar pek çok farklı türde olduğundan, fizik tedavinin başarısı uygulanacak merkeze göre farklılık gösterir. 

Fizik tedavi cihazları teknolojik yeniliklerle doğru orantılı olarak sürekli gelişmektedir. Bu anlamda tedavide etkinlikleri de sürekli değişmektedir. Hastaların kimi "ben fizik tedavi oldum, işe yaramadı, fizik tedavi olmak istemiyorum" diye yaklaşabilir. Ancak durum farklıdır. Aynı cihaz, aynı isimde olabilir ancak uygulama aşamasında tedavi programı kişiye özel düzenlendiğinde her kişiye etkisi farklıdır. Kişiye uygun programın seçilmesi son derece önemlidir. Çünkü ancak uygun programın başarı ile uygulanması sonucunda doku iyileşmesi sağlanabilir. 


Fizik tedavide teknoloji ilerlemeden 15-20 yıl öncesinde sadece ısıtma amaçlı terapiler ve egzersizler kullanılırken, günümüzde teknolojinin geldiği nokta ile beraber robotik tedaviler, ultrason ve lazer gibi dokunun derinine inerek dokuyu iyileştiren akımlar, kası güçlendirici elektrik stimülasyonları, kemiğin veya kırığın iyileşmesini sağlayıcı manyetik tedaviler kullanılmaktadır. Dolayısıyla teknolojinin ilerlemesi ile beraber fizik tedavide hem cihazlar hem de fizik tedavi yöntemleri son derece artmıştır. 

Standart bir fizik tedavi yönteminde kullanılan cihazlarla, bunun dışında teknolojik gelişmelere adapte olmuş fizik tedavi cihazlarının sonuçları, yaptıkları etkiler tamamen farklıdır. Birisinde sadece yüzeysel kas gevşetilip yüzeysel kasta gerçekleşen gevşemenin sağladığı bir ağrı azalması söz konusu iken, diğerinde o kasın, bağın, yumuşak dokunun veya kemiğin iyileşmesi ve hasarın onarılması söz konusudur. 

Fizik tedaviyi uygulaması gereken uzmanlar

Fizik tedavi cihazları teknolojinin ilerlemesi ile birlikte çok gelişmiştir. Fizik tedavi cihazlarının farklı programları, rehabilitasyonda uygulanan değişik egzersiz teknikleri ve manipülatif yöntemler bulunur ancak bir de tüm bunları doğru bir şekilde uygulayacak ekibe, teknik donanıma sahip olması gereken kişilere ihtiyaç vardır. Çünkü bu cihazları bu konuda spesifik olarak yetişmiş fizyoterapistler kullanmalıdır. 

Her fizik tedavi cihazının eğitimini almış fizyoterapist farklıdır. Bir konuşma terapistinin rehabilitasyon yapmasını beklememeliyiz. Dolayısıyla bir tedavi, spesifik tedavi cihazlarını ancak o konuya özel, spesifik çalışan fizyoterapistler kullanırlarsa başarılı olabilir.

Bazı yerlerde cihazları teknisyenler, hemşireler veya hiçbir şekilde tıp alanı mensubu olmayan kişiler kullanmaktadır. Ancak bu son derece yanlış bir uygulamadır. Ancak fizik tedavi her hastaya her zaman faydalı olabilecek bir şey değildir. Fizik tedavide örneğin bir ultrason kemik dokunun üzerine uygulanırsa, o dokuda hasar meydana gelebilir, çünkü fizik tedavi cihazlarının yanlış kullanımı hasta için daha kötü sonuçlar doğurabilir. Veya lazer ile bir dokuda yanık meydana getirebilirsiniz.

Bir diğer yandan iltihabı dokuda ödem olan yere lazer, ultrason gibi derin dokuları tedavi edici akımlar verilirse, o dokuda hasar meydana getirilebilir. 

Örneğin, tümörlü dokuda, romatizmal hasar meydana gelmiş dokuda uygulanacak cihazlar ve programlar farklıdır. Dolayısıyla fizik terapiyi anatomiyi ve fizyoterapiyi iyi bilen, cihazın programlarını ve cihazı iyi tanıyan, spesifik çalışan fizyoterapistlerin yapması gerekir. 


Fizik tedavi cihazları bundan 15-20 yıl önce standarttı. Teknoloji ilerlemediği için sadece cildin altına etki edebilen, yüzeyel kaslara etki edebilen, ısıtma fonksiyonu bulunan cihazlar vardı veya sadece yüzeyel kas stimülasyonu yapılıyordu. Teknolojinin ilerlemesi ile beraber fizik tedavi cihazları artık standart değil. Bir örnek verirsek, ultrason tedavisi olunca bütün ultrasonlar standart değil. O dokuyu iyileştirici ultrason da var, sadece kası gevşetici ultrason da var veya sadece o bölgedeki yüzeyel dolaşımı geçici olarak etkileyebilen ultrason da var. 

Yani cihazın özelliklerine göre fizik tedavinin etkisi de fark etmektedir. Artık cihazın kalitesi, cihazın gücü iyileştirmedeki etkisinde belirleyici rol oynamaktadır. 

Cihazın teknolojik özelliklerinin gelişmesi ile beraber programları da önem kazanmıştır. Geçmişte bir fizik tedavi cihazında uygulama yaparken sadece düğmesine basıp açılıyor veya kapatılıyordu. Şimdi ise kişinin hastalığına göre uygun programın seçilmesi gerekir. Bu da cihazı doğru kullanabilecek kalifiye eleman, fizyoterapist gerektiriyor. O cihazı doğru bilen hekim, cihazı doğru bir şekilde kullanabilen fizyoterapist fizik tedavinin başarısında son derece önemlidir.

Bazen hastalar bunu bilmeden "ben fizik tedavi oldum" diyebiliyorlar. Oysa ki fizik tedavi cihazlarının uygulamanın başarısına göre etkisi fark ettiği için, "fizik tedavi oldum, iyileşmedim" diye bakmak son derece yanlıştır. 

Buna şöyle de örnek verebiliriz: Farklı teknolojik özelliklerde olan telefonlar ve bilgisayarlar bulunuyor. Bazı telefonla sadece konuşup mesaj alabilir, mesaj atabiliriz. Bazı telefonlarla ise sadece telefon açıp mesaj göndermekle kalmaz, günlük yaşamımızı planlayabilir, farklı oyunlar oynayabilir, çok uzak ülkelerle görüntülü iletişim kurabiliriz.

Bu anlamda fizik tedavide de çok değişik özelliklere sahip, kişiye göre programlanabilen, donanımlı bir fizyoterapistin doğru kullanımı ile çok farklı sonuçlar alınabilecek ileri teknolojili fizik tedavi cihazları vardır. 

Fizik tedavide doğru cihazla yapılan fizik tedavinin etkisi, klasik fizik tedavi yöntemlerinde kullanılan cihazlardan son derece farklıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat