Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Fibromiyalji Tedavisi

Ağrı hastalığı (fibromiyalji) nedir?

26,860
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı

Fibromiyalji fibro ve miyo kelimelerinden türetilmiştir. Fibro lif dokusu, miyo kas dokusu anlamına gelmektedir. Dolayısıyla vücudumuzdaki bazı hormonal ve elektromanyetik dalgalardaki değişimler sonucunda , bu rahatsızlık kas ve bağ dokusunun yoğun olduğu yerlerde genellikle ağrı şikayetiyle kendini göstermektedir. Bu bölgeler de genellikle boyun ve sırt bölgesidir. Kas ve bağ dokusunun ikisine birden yumuşak doku denilmektedir. Fibromiyalji halk arasında yumuşak doku romatizması olarak da adlandırılmaktadır.

Fibromiyalji yumuşak dokuları tutuğu gibi, yaygın vücut ağrılarıyla da seyredebilen bir hastalıktır. Fibromiyaljili hastalar boyun ve sırt bölgesindeki şiddetli ağrı şikayetleriyle hekime başvururlar.

Fibromiyalji ağrılarının sebebi hastanın günlük yaşanılan streslerden, yorgunluktan, soğuktan vb. sebeplerden dolayı gece farkında olmadan çene kaslarını kasmasıdır. Çene kaslarıyla beraber boyun sırt kasları da kasılmaktadır. Gece boyunca uzun süreli bu kasılma nedeniyle kaslarda laktik asit denilen bir madde birikmektedir. İşte bu laktik asit ağrıya sebep olan maddedir. Laktik asitten dolayı sabah uykudan uyanınca ağrı şiddetli olarak hissedilir. Sabah uyandıktan sonra, hareketten dolayı gün içinde laktik asit dağılmakta ve ağrının yoğunluğu sabah saatine göre azalmaktadır. Devamlı bu kasılma ve sonrasında oluşan ağrıdan dolayı büyük enerji harcanmakta ve kişi enerji bakımından tükenmektedir. Tükenince de genellikle ağrıyla birlikte halsizlik, yorgunluk, baş ağrıları, eklem ağrıları, çok uyuma-uyuyamama, canının bir şey yapmak istememesi, çabuk sinirlenme gibi şikayetler de olmaktadır.

Fibromiyalji hastalığı ,15-50 yaş aralığında sıklıkla görülmektedir. Kadınlarda olma oranı erkeklere oranla daha yüksektir. Her 10 kadının 1'inde fibromiyalji görülmektedir.

Fibromiyalji daha çok detaycı, mükemmeliyetçi,hassas yapıdaki kişilerde görülür. Genetiğin de kısmen etkisi bulunmaktadır. Fibromiyaljinin kesin tedavisi vardır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi sadece teşhis konup da tedavi edilmezse gerek fiziksel gerekse ruhsal şikayetler oldukça artabilir. Kişi ağrılarından dolayı depresyona girer. 

Fibromiyaljili hastaların öncelikle fizik tedavi, nöroloji ve algoloji branşlarına başvurmaları gerekmektedir.

Fibromiyalji belirtileri

Fibromiyaljili hastalarda vücudun belli bir noktasından başlayıp başka bölgelerine yayılan ağrı yada yaygın vücut ağrısı, halsizlik yorgunluk, çok uyuma-uyuyamama, çabuk sinirlenme, baş ağrıları, baş dönmeleri, eklemlerinde ağrı ve uyuşmalar, bel ve bacak ağrıları, yaşama sevincinde azalma gibi şikayetler görülür. Bu şikayetler en az 3 aydan beri devam etmektedir. 3 aydan fazla süren ağrılarda yapılan tüm laboratuvar testlerinde bir bulgu saptanamamışsa bu hastalarda fibromiyalji hastalığı olma olasılığı yüksektir.

Özellikle stres altında ve soğuk havalarda şikayetler şiddetlenir. Çok yorulmak ve aşırı stres şikayetleri şiddetlendirir. Bu ağrılar kişinin yaşam kalitesini düşürmektedir ve kronik ağrılar yaşamdan zevk almamaya neden olmaktadır.

Fibromiyalji hastalığının teşhisi, hastanın şikayetlerini dinlemekle ve yapılan fizik muayeneyle konulmaktadır. Genellikle laboratuar bulguları normaldir. Hastalığın erken teşhisi tedaviyi daha da kolaylaştırmaktadır. Hastalık süresi uzadıkça şikayetlerin şiddeti ve vucuttaki yaygınlığı artmaktadır. Örneğin hastanın boyun bölgesinden başlayan şikayeti tedavi edilmezse ilerleyen zamanlarda sırt, bel, bacaklar, eklemlerde ağrılar, baş dönmesi hatta kulak çınlamasına bile yol açabilir.

Fibromiyalji teşhisi

Fibromiyalji hastalığının teşhisi hastanın şikayetlerini tanımlaması ve fizik muayeneyle konulmaktadır. Vücutta 18 ağrı noktasının 16'sında da bastırmakla ağrı hissediliyorsa fibromiyalji teşhisi konulabilir. 

Fibromiyalji kas, tendon, eklem gibi yumuşak dokularda ağrı şikayetiyle kendini gösteren bir hastalıktır. Genellikle ağrı dışında halsizlik, yorgunluk, baş ağrıları, eklem ağrıları, çok uyuma-uyuyamama, kişide bir şey yapmak istememe, çabuk sinirlenme gibi şikayetler olur. Hastalar fizik tedavi, nöroloji ve algoloji bölümlerine başvurabilirler. Hastanın gerek laboratuvar gerekse görüntüleme tetkikleri normal çıkar. Ağrıyı açıklayan başka bir hastalık yoktur. Bu anlamda hastanın şikayetleri hastalığın teşhisinde önemlidir.

Fibromiyaljinin tedavisi multidisiplinerdir. Tedavi 1 ile 1,5  aylık bir süreçte tamamlanır. Bu süreçte hastaya ilaç tedavisi, fizik tedavi, manuel terapi, osteopati, frekans tedavisi uygulanmasıyla birlikte beslenmenin düzenlenmesi, uykunun düzenlenmesi, stres yönetimi eğitimleri de verilmektedir. Ayrıca kişiye özel sportif aktiviteler önerilir. Çeşitli fizik tedavi yöntemleri, ilaç tedavileri uygulanarak hastalık yaklaşık 1 -1,5 aylık bir süre içerisinde kontrol altına alınabilir.

Fibromiyaljinin tedavisi

Fibromiyalji hastalığının tedavisi multidisiplinerdir. Çağımızda bu hastalığın yaygınlaşmasının çok çeşitli nedenleri vardır. 1000 yıl önce fiziksel yaşam alanımız geniş ve hayatla ilgili kaygılarımız daha az iken günümüzde daha fazla sorunla mücadele etmekteyiz. Fiziksel yaşam alanımız kısıtlı ve sedanter bir yaşam şeklimiz var. Çoğumuzun çalışma ve yaşam alanı dar alanlarda, masa başında ya da sabit bir noktaya odaklanarak devam etmektedir. Bunun dışında şehirde yaşamanın verdiği endişe ve streslerimiz olmaktadır. Örneğin trafik, gürültü, yeterince sosyal olamamak vb. 

Fibromiyalji rahatsızlığının tedavisinde beslenmenin düzenlenmesi, uykunun düzenlenmesi, stres yönetimi günlük egzersizler, ilaç tedavisi, osteopati, fizik tedavi, manuel terapi, frekans tedavisi yer almaktadır. 

Tedavi; fizik tedavi uzmanı, fizyoterapist, osteopati uzmanı, manuel terapist, frekans tedavisi uzmanından oluşan bir grup tarafından gerçekleştirilmektedir. Tedavideki her bir yöntemin bir zincirin halkaları gibi ayrı bir yeri vardır. Tedavi en az 1 ay en fazla 1,5 ay gibi bir zaman alır. Her bir seans yaklaşık 1-1,5 saat sürmektedir. 

Fibromiyalji hastaları günlük hayatta aşırı yorulmaktan, stresten ve soğuktan uzak durmalıdır. Tedavi sürecinde hastanın düzenli tedaviye gelmesi ve tedaviyi aksatmaması gerekmektedir. Hastalığın tedavisine başlanmasından itibaren hasta kendini günden güne iyi hisseder. Hastaların çok yoğun olmamak şartıyla bir işle meşguliyeti önemlidir. Uyku düzenlemesi çok önemlidir. Çünkü bu hastalar genellikle gece geç saatlerde uyurlar ya da gece uyumayıp gündüz uyurlar. Bu denge bozukluğu da hormon dengesini bozar.  Melatonin denilen vücudumuzu zinde tutmaya yarayan hormonun salınımını bozulunca da bir türlü zinde uyanılamaz. Bu multidisipliner tedavi yönteminde ilk 20 günde şikayetler yaklaşık %50'nin üzerinde azalır. Tedavinin ne dereceli başarılı olduğu her gün azalan hasta şikayetiyle belli olur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat