Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Fibromiyalji

Fibromiyaljinin kesin tedavisi mümkün müdür?

7,785
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı

Yumuşak doku romatizması olarak da bilinen fibromiyalji mükemmeliyetçi kişilerin hastalığıdır. Her şeyin düzgün bir şekilde işlemesini isteyen, günlük yaşamda her koşulda strese giren insanlarda fibromiyalji görülür.

Fibromilyaljinin en belirgin belirtileri
- Boyun ve bel ağrıları
- Kol ağrısı
- Gözde uyuşma
- Bacaklarda yanma ve karıncalanma

Yani vücudumuzda kas olan her yerdeki tutukluklar, özellikle sabahları uykuyu alamadığını hissetme, sabah yorgunlukları, yaygın kas ağrıları şeklinde karşımıza çıkan bir tablodur. 

Fibromiyalji (yumuşak doku romatizması) hastalığına sahip kişiler doktor doktor dolaşırlar. Kimi zaman karın ağrıları, kimi zaman sırt ve boyun ağrıları ile kendini gösterir. Sırtta, boyunda görülen ağrılar nedeniyle çekilen MR'lar sonucunda boyun ve bel fıtıkları görülür ve buna yönelik tedaviler uygulanır. Hatta ameliyat bile olabilirler ancak iyileşme olmaz. Oysaki sorun sadece bir kasın kısalması, kasılması ve altındaki sinire baskı yaparak dolaşımın bozulması olabilir. Bu durumlarda ağrılı kas spazmını çözmediğiniz sürece kişinini iyileşmesi mümkün olmayacaktır. Hangi tedavi verilirse verilsin kas içi dolaşım düzenlenmedikçe ve kas tedavi edilmedikçe kişinin ağrıları ve diğer şikayetleri yok olmamaktadır. 

Fibromiyaljinin belirtileri

Fibromiyalji bir kas hastalığıdır. Yaygın kas romatizmasıdır. Dolayısıyla vücudumuzda kas olan her dokuyu tutabilmektedir. En çok tuttuğu bölgeler boyun, bel ve sırt bölgesi kaslarıdır.

Fibromiyalji belirtileri
- Boyun, bel ve sırt ağrıları
- Huzursuz bacak sendromu
- Uykunun iyi alınamaması ve sabah yorgunluğu, sabah tutukluğu
- Gün içinde çabuk yorulma

Fibromiyalji aslında bir teknoloji çağı hastalığıdır. Çabuk yorulma, sabahları yorgun kalkma en belirgin özellikleridir. Yine geceleri, vücutta dolaşımın yavaşlaması ile artan sırt ağrıları, bel ağrıları, bacakları sürekli hareket ettirme isteği (huzursuz bacak sendromu) kişiyi doktor doktor dolaştırır. 

Bazen göz kaslarını tutarak gözlerde şimşek çakması, gözlerin önünde siyah noktacıkların uçuşması gibi belirtiler de verebilir. Yine karın bölgesindeki bağırsak kaslarını tutarak özellikle kabızlık, bağırsak fonksiyon bozukluğu, mide şikayetleri görülebilir. Bu sebeple kişiler dahiliye uzmanlarına başvurur ve mide, karın ilaçları alarak senelerini geçirirler. Bu sebeple hastalığın doğru teşhisi için kişilerin doktor doktor dolaşmadan önce şikayetlerini iyi toparlaması ve hekime kendilerini iyi ifade etmesi çok önemlidir. 

Fibromiyaljiden tamamen kurtulmanın yolları

Fibromiyalji (yumuşak doku romatizması) hastalığı doğru bir şekilde teşhis edilmişse, uygun tedavi programı düzenlenmişse, hekim ile hasta işbirliği sağlanmışsa ve hastalar da doktorlarının tavsiyelerine uygun hareket ediyorsa yaşam boyu şikayetleri olmamaktadır. Yani fibromiyaljiden kurtulmak mümkündür.

Toplumda yaygın ve yanlış bir düşünce vardır: Fibromiyalji hastalığına yakalandın mı ömür boyu bu hastalık seninle beraber gider. Oysa ki böyle değildir. 

Romatoid artrit gibi romatizmal hastalıklarda kanda yaşam boyu o enflamasyon, iltihabi olay devam ettiği için bu hastalık yaşam boyu sürer ancak fibromiyalji sadece bölgesel kas spazmından kaynaklandığı için o kasılan ve kısalan, fibrozit dediğimiz noktacıklar oluşan bölgeyi tedavi ederseniz fibromiyaljiyi de tedavi edebilirsiniz. 

Fibromiyaljide o bölgeyi doğru teşhis edemez, bölgeyi uygun cihazlar, uygun egzersiz programları ve uygun manipülatif yöntemlerle dolaşımı düzenleyerek iyileştirmezseniz fibromiyalji iyileşmez. Dolayısıyla fibromiyaljide hastalıktan tam kurtulmak mümkündür fakat kişinin hekimi ile işbirliği içinde olması, yaşam koşullarını düzenlemesi, egzersizlerini aksatmaması ve tedaviye tam katılımını sağlaması gerekir.

Fibromiyaljide tedavinin başarısını artırma yolları

Fibromiyalji hastalığı doğru teşhis edilirse, hangi kasta problem olduğu doğru belirlenirse tedavisi yüzde yüz mümkündür. Toplumumuzda fibromiyaljinin tedavisi mümkün değildir, fibromiyaljiye bir kere yakalandınız mı ömür boyu onunla yaşamak zorundasınız gibi inanışlar vardır. Bunun sebebi problemli kasın, problemli bölgenin doğru teşhis edilmemesidir. Bunun için kişinin kendini, şikayetlerini iyi ifade etmesi gerekir. Kendini iyi ifade etmiş bir hasta, hekimle de işbirliği içinde ise fibromiyaljinin tedavisi kesinlikle mümkündür. 

Fibromiyaljinin tedavisinde ağrılı kasın tedavisi birinci sıradadır. Ağrılı kasın tedavisi dışında hasta-hekim işbirliği ile kişinin hastalığını bilmesi, tekrar ağrılı olmaması için alması gereken önlemleri iyi anlayabilmesi çok önemlidir. 

Fibromiyaljinin tedavisinde özellikle fizik tedavi yöntemleri kullanılır. Ancak fizik tedavi yöntemleri standart değildir. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte cildin derinine, kasın derinine, dokununun derinine etki edebilen fizik tedavi cihazları kullanılmaktadır. 

Fibromiyaljide ağrılı kas spazmını yok etmek için özellikle kullanılan hilterapi adı verilen derin doku lazer uygulamaları, yne derin doku ultrason uygulamaları, kas içi dolaşımı artırmak için indiba, manuel uygulamalar, refleksoloji tedavileri ve kişiye uygun egzersiz programı ile fibromiyaljide tedavi başarısı çok yüksektir. 

Fibromiyalji için fizik tedavi yöntemleri

Yumuşak doku romatizması olarak da bilinen fibromiyaljinin tedavisi kişiden kişiye değişir. Fibromiyalji için bireysel tedavi programı düzenlenirse tedavi etkili olmaktadır. 

Fibromiyaljinin doğru teşhisi ve tedavisi için kişinin iyi değerlendirilmesi, şikayetlerin iyi dinlenmesi gerekir. Tüm bunların ardından problemli bölgeyi iyi saptarsak, o bölgenin özellikle ultrason, lazer, indiba ve özel fizik tedavi cihazları ile, örneğin kas içi dolaşımı artırmak için robotik tedavi gibi yöntemlerle tedavisi doğru bir şekilde planlanabilir. 

Fibromiyaljide manuel terapi yöntemleri kişiden kişiye farklı uygulanmalıdır. Buradaki amaç kas boyunca gerçekleşen kas spazmlarını çözmektir. Kas içindeki fibrozit adı verilen noktaları çözmek için fizik tedavinin yanı sıra botoks veya PRP enjeksiyonları gibi yöntemlerle, kombine tedavilerle fibromiyalji tedavi edilebilir.

Fibromiyalji için hilterapi (yüksek yoğunluklu lazer) tedavisi

Geçmişte kullanılan lazer uygulamaları cildin sadece 2-3 cm derinine etki ederken, derin doku lazer uygulaması olan hilterapi, cildin 8 cm derinine kadar etki edebilmektedir. Dolayısıyla derin dokuda oluşan ağrılı kas noktacıkları, yani fibrozitlerin içerisine ulaşması; böylelikle doku dolaşımını artırarak fibrozit içerisindeki iyileşmeyi sağlaması mümkün olabilmektedir. 

Hilterapide önemli olan doğru noktanın bulunması, bu noktaya hilterapinin doğru akımla uygulanması, ardından diğer fizik tedavi ve enjeksiyon uygulamaları ile kombine bir şekilde uygulanmasıdır. Sadece hilterapinin fibroziyi çözerek fibromiyaljiyi iyileştirmesi mümkün değildir. Başarı her zaman bireye özgü düzenlenen kombine tedavilerle mümkündür. 

Fibromiyalji için PRP tedavisi

Fibromiyaljide ağrılı kas bandının yanı sıra ağrılı fibrozitler var ise, yani ufak, fibrozit dediğimiz kas içindeki nohut veya bilye kadar ağrılı tetik noktalar var ise bunları çözmeliyiz. Bunların çözülmesi fizik tedavi cihazlarının yanı sıra PRP uygulaması yapılabilir. Kanımızdaki iyileştirici hücreler olan trombositlerin o bölgeye verilmesine PRP denir. PRP ile fibrozit içi dolaşım artırılarak doku iyileşmesi sağlanabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat