Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ferber Yöntemi

Bebeklerde ağlatma yöntemi ile uyku eğitimi nasıl verilir?

20,572
kez izlendi
Puan: 3.75 / 5
Detaylı Açıklama
Klinik Psikolog

Ferber yöntemi Türkçede ağlama-ağlatmak olarak geçmiştir. Bunun sebebi 80'lerde Ferber'in uyku eğitimi kitapları çıktığı zaman popüler olmuştur. Oradaki yöntemlerden biri de şudur: Bebeği beşiğine koyup kapıyı kapatın, çıkın. O ağlasın. Ağlaya ağlaya uykuya dalacaktır. Ancak bu yöntem doğru bir yöntem değildir. 

Bebeği hiçbir zaman başka bir ortamda ağlamaya bırakmamalıyız. Çünkü bebeklerin yaşaması için bize ihtiyacı vardır. Biz onun her ihtiyacında yanlarında olmayız ki onların bize güven duygusu gelişsin .

Richard Ferber daha sonra yeni kitaplar yazdı. O kitaplarda "ben hiçbir zaman bebeği odasında ağlamaya bırakın şeklinde bir görüş savunmuyorum. Ben gereksiz ağlamaların azalması konusunda çalışıyorum" diye yazmıştır. Yeni fikirler önermiştir. Bunlar bebeği belli aralıklarla kontrol ederek ağlamasını sağlamak, Ferber ebeveynlere sorar, "bebeğinizin ağlamasına kaç dakika dayanabilirsiniz" diye. Ebeveynler 5 dakika derse, genelde 5 olmasın 3 olsun gibi konuşulur.

Bebeği rutinlerden geçirdikten sonra yumuşak bir şekilde yatağına koymak, ondan sonra bebeğin birkaç dakika kendi kendine ağlamasına izin vermek gerekir. Sonra kontrol etmek gerekir. Güvenlikle ilgili kontroller yapılmalıdır. Sonra odadan çıkıp 5 dakika bekleyip ara ara kontrol etmemiz gerekir.


Bebek eski uyuma alışkanlığını kenara bırakmak zorunda olduğu için ağlayacaktır. Biz ağlamanın sebebini fiziksel veya psikolojik sıkıntısına dayanmadığını biliyorsak eğer, "evet bebeğim senin için kolay değil, bu yüzden ağlamak istiyorsun" gibi konuşmalarda bulunacağız. Ağlamakla ilgili fikirlerimiz negatif ise bebeğimizin ağlamasına inanıyorsak, bebek ağlar ağlamaz meme veya emzik verip, kucağınıza alıp onu sakinleştirmek gerektiğini hissediyorsak ağlatma yöntemi ile eğitme yöntemi işlemi kolay olmayacaktır. Bu anlamda öncelikle Ferber yöntemi ile uyku eğitimine inanmanız gerekir.


Ferber yöntemi ile uyku eğitimi ile uyku eğitimi bebeklere 4. aydan sonra verilebilir. Bebek ağlayarak anne babanın ilgisine ihtiyaç duyduğunu söyler, sık beslenmeye ihtiyaç duyar, anne memesine ihtiyaç duyar, rutinleri, düzenleri tam belli değildir. O yüzden bebeklerde 4. aydan itibaren uyku eğitimi vermek doğru olacaktır.


Bebekler gün içerisinde fazla stres biriktirirler yetişkinler gibi. Bebeğin nasıl bir stresi olacak diye sorarsak, emeklemediği için kızmış olabilir, hasta hissetmiş olabilir, dışarıda çok fazla dolaşmış olabilir gibi sebebleri vardır. Bebeğin herhangi bir ihtiyacı ya da rahatsızlığı olmamasına rağmen uyku öncesi ağlıyorsa bu, onun stres attığı anlamına gelir. 

Bebeğin yatağında bırakıp, sanki bebeğe ceza verir gibi onu tavırla orada bırakmamanız, yalnız bırakıp gitmemeniz gerekir. Uyumadan önce ağlasına izin vereceksek bebeğimize onun yanında olarak, kucağımıza alarak, aldıktan sonra yatağına koyarak, yatağında ağlıyor ise yanında olduğumuzu hissettirerek yapmamız doğru olacaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat