Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Faktoring Hakkında Merak Edilenler

Kimler faktoring yaptırabilir?

59,531
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama
Tam Faktoring Kredi ve İstihbarat Koordinatorü

Faktoring, ticari işletmelerin kısa vadeli nakit ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik  bir finans aracıdır. Dönem içi nakit ihtiyaçlarınıza hızlı bir çözüm sağlar. Faktoring, firmaların yurt içi, yurt dışı mal ve hizmet satışlarından doğan vadeli alacaklarının devralınmasıdır. Karşılığında ise faktoring şirketi tarafından finansman, garanti ve  tahsilat hizmetlerinin müşteriye sunulduğu finansman ürünüdür.
 
Tam Faktoring, işletme sermayesine ihtiyaç duyan esnaf ve KOBİ'lere finansman desteği sağlamak amacıyla BDDK'dan aldığı izin ile Haziran 2012'de kurulmuştur. Kurulduğu günden bugüne kadar yaklaşık 60.000 KOBi'ye çözüm hizmeti sunan Tam Faktoring, aktif müşteri sıralamasında sektöründe 3. sırada yer almaktadır. 300'ü aşan  çalışanı, 12 ilde iş hayatının yoğun olduğu bölgelerde  kurulmuş 21 şubesi ve çağrı merkezi  ile şeffaf, modern, güvenilir ve yakın faktoring hizmetini yüksek işlem hızı ve kalitesi ile sağlamaktadır. Tam Faktoring, yenilikçi yaklaşımları ile sektöre  yeni  bir soluk getirmeyi ve öncülük etmeyi hedeflemektedir. 


Faktoring hizmetlerinden yararlanmak isteyen tüm işletmeler, faturalı alacağını gösteren evraklar ile faktoring şirketine bir çok farklı kanaldan başvurabilirler. Faks, e-mail ve hatta telefonunuzla çekeceğiniz fatura ve çek/senetin bir fotoğrafını  Whatsapp üzerinden bile ulaştırarak işleminizi başlatabilirsiniz.

Faktoring şirketi de evrakları inceler ve müşterisine komisyon ve ücretleri bildirir. Müşterinin olumlu kararıyla da faktoring sözleşmesi imzalanır ve ödeme evrakının orjinali teslim edilir. Anlaşılan ücret ve komisyon düşürüldükten sonra kalan bakiye müşterinin banka hesabına iletilir.  


Nakit ihtiyacı, küçük büyük her firmanın gündeminde bulunan  ve firmayı farklı çözüm arayışlarına iten bir durumdur. Hem banka kredisi hem de faktoring, nakit ihtiyacı olan bir firma için bu ihtiyacı giderme konusunda iki önemli araçtır. Ancak bu iki seçenek arasında bazı önemli farklar vardır.

Faktoring ürünü, bir işletmenin en önemli varlıklarından olan alacakları, en iyi şekilde değerlendirmeye odaklanır. Alacakları vadesinden önce değerlendirerek finansman kaynağı sağlar. Bu nedenle finansmanın vadesi ve tutarı da, alacaklarla paralel olur. Böylelikle ihtiyacın ötesinde finansman kullanımı yaşanmaz. Maliyetler kontrol altında tutulur.

Vadeli alacaklar varken finansman açığı banka kredisiyle kapatılmaya çalışılırsa alacaklı kimliğinin yanına borçlu kimliği de eklenir. Faktoring sistemindeyse alacaklı kimliği korunur ve faturalı alacak nakde çevrilerek finansman desteği sağlanır. Buna ek olarak banka kredisinde genellikle ihtiyacınızdan fazla para alırsınız ve böylece ihtiyacınız olmayan paranın da faizini ödemekle yükümlü olursunuz. Faktoringde kendi alacağınızı tahsil edeceğiniz için böyle bir sıkıntı yaşamazsınız.


Faktoring, ticari işletmelerin kısa vadeli nakit ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik bir finans aracıdır. Dönem içi nakit ihtiyaçlarınıza hızlı bir çözüm sağlar. Klasik finans çözümlerine alternatif olarak geliştirilmiştir ve her gün daha fazla esnaf, imalatçı ve KOBİ tarafından kullanılmaktadır. 

Faktoring hizmetinden yararlanan KOBİ'ler diğer şirketlere göre birçok avantaja sahip olur. Faktoring şirketinin işletmeye sağladığı nakit akışı sayesinde işletmenin rakip firmalara nazaran rekabet gücü artar. Alacak bakiyesi ve finansal borçlar azalır ve bilanço likit hale gelir. Böylelikle faktoring kullanımı KOBİ'nin kredi değerliliğini de arttırır. Ayrıca KOBİ'miz uluslararası çalışıyorsa, muhabir sayesinde alacakları takip edilir, vadede ödeme sağlanır, alıcılar disipline edilir. 


Faktoring, klasik finans çözümlerine alternatif olarak geliştirilmiş bir finansman modeli olup, her gün daha fazla esnaf, tüccar, KOBİ ve sanayici tarafından kullanılmaktadır. Yurtiçi ya da uluslararası ticaret gerçekleştiren, faturalı ve vadeli ticari alacaklara sahip olan tüm gerçek ve tüzel kişiler faktoring hizmetlerinden faydalanabilmektedir. 

Dünyada ve ülkemizde, toptan-perakende ticaretten imalat sanayiine, madencilikten inşaata, tarım ve hayvancılıktan gıdaya, sağlıktan turizme, mobilyadan ayakkabıcılığa, tekstil-konfeksiyondan otomotive, akla gelebilecek tüm sektörlerde faaliyet gösterenişletmeler, hacimsel büyüklükleri farketmeksizin faktoring hizmetlerinden yararlanabilmektedir. 

Ülkemizde yıllık faktoring hacmi yurtiçi faktoringde 100 mia TL (35 mia USD), ihracat faktoringde ise 22.5 mia TL (7.5 mia USD) seviyelerine ulaşmış durumdadır. 

Nakit akışını düzenlemek, kısa süreli nakit ihtiyaçlarını karşılamak, daha kısa vadeli alımlar yaparak vade farkını ortadan kaldırararak karlılığını artırmak, nakit ihtiyaçlarını hızlı ve kolay şekilde gidermek isteyen işletmeler, faturalı-vadeli alacakları üzerinden faktoring hizmetlerinden yararlanmayı tercih etmektedir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat