Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Evlilikte Cinsellik Sorunları

Evlilikte cinsellik nasıl olmadır?

20,223
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Evlilikte cinsellik ile ilgili konuşamadığınız konuların cevapları UZMANTV'de... 


Çiftlerin birbirleriyle ilk tanıştıklarında yaşadıkları cinsellik, ilişkinin ilerleyen zamanlarında aynı şekilde devam etmeyebilir. Yeni başlayan ilişkilerde ya da evliliklerde birçok çift haftada bir ya da iki kez cinsel ilişkiye girerler. Tatmin edici bir ilişki yaşan kişiler ilişki sıklığında bir sorun yaşamazlar. Her iki eş de ilişki sıklığından memnunsa sağlıklı bir seks hayatı var demektir. Bu tamamıyla cinsellikle ilgili değil, yaş ile ilgili de olabilir. Yeni evli çiftler daha sık ve daha çok sevişirler. Bazen eşlerden birisi diğerinden daha istekli olabilir ve daha sık ilişkiye girmek isteyebilir. Belli bir dönemden sonra sevişme sıklığı genellikle azalır. Bu, başlangıçtaki açlıktan ve kıtlıktan kaynaklanır. 

Erkeklerde görülen cinsel sorunlar
Erkeklerde en fazla görülen cinsel sorunlar erken boşalma ve sertleşme sorunları şeklindedir. Erkeklerde cinsel isteksizliğe neden olacak organik sebepler yoksa cinsel isteksizlik psikolojik sorunlardan kaynaklanabilir. Erken boşalma sorunu çoğu zaman erken yaşlarda görülür. Erken boşalma sorunu evlilik öncesinde olduğunda, düzenli bir partner ilişkisi de yoksa erkek bunu çok fazla sorun olarak görmeyebilir. Evli çiftlerde erkek cinsel birleşme sırasında 1 - 2 dakika içerisinde boşalıyorsa kadının bu süre içinde orgazm olması mümkün değildir. Dolayısıyla partnerin isteği ile tedaviye başvurmaktadır. Erkeklerde sertleşme sorunu daha çok yaşın ilerlemesi ile birlikte görülür. Sertleşme sorunu 50 - 60 yaşlarından sonra daha sık görülür. 

Kadınlarda görülen cinsel sorunlar
Cinsel hayat erkekler için çok önemli gibi görünse de kadınlar için de çok önemlidir. Özellikle beden ve ruh sağlığı açısından düzenli bir cinsel yaşam çok faydalıdır. 
Evli kadınlarda en fazla görülen cinsel sorunlar isteksizlik ve orgazm bozukluğudur. Cinsel isteksizlik kişinin hem kendisi açısından hem de eşi açısından ciddi sorun yaşanmasına neden olur. 
Cinsel istekte azalma psikolojik kökenli ve hormonal dengesizlikler olabilir. Kadına yatakta da, aile hayatında da önemsendiğini hissettirmek cinsel yaşamının sorunsuz olmasına yardımcı olur.

Evlilikteki cinsel ilişki sıklığı
Evlilikteki cinsel ilişki sıklığı kişiden kişiye göre değişir. Çiftlerden birisi için cinsellik haftada bir normalse ve diğeri için bu normal değilse bu çiftler arasında sorun yaratabilir. Cinsel ilişkiye girmek için standart bir sayı yok. Tamamıyla kişilerin isteklerine, ihtiyaçlarına göre ayarlanabiliyor. Ama yapılan araştırmalar haftada iki defa seksin normal olduğunu ortaya koyuyor. Cinselliğe önem veren evli çiftler herhangi bir cinsel sorun olduğunda bunu birbirleri ile paylaşması önemlidir. Sorunun nereden kaynaklandığıyla ilgili birbirleri ile konuşmalıdır. Cinsellikle ilgili sorunlarda çiftler birbirlerini sorgulamak, suçlamak yerine anlayışla yaklaşması sorunu birlikte çözmesi gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat