Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Evi Sıcak Tutmanın Yolları

Gece yatarken kombiyi kapatmak ısı tasarrufu sağlar mı?

998,913
kez izlendi
Puan: 3.00 / 5
Detaylı Açıklama
Kalorifer Tesisatı ve Doğalgaz Teknolojisi Uzmanı

Gece yatarken kombiyi kapatmak ısı tasarrufu sağlamaz. Çünkü kombiyi kapattığınız zaman siz yataktayken, evin içi, duvarları, eşyaları soğumaya başlar. Sabah işe gitmek için kalktığınızda kombiyi çalıştırırsınız. Daireyi en kısa zamanda ısıtma ihtiyacı duyarsınız.  En kısa zamanda ısıtmak için de kombiyi en yüksek derecede çalıştırmanız gerekir. Normal şartlarda içerisinin ısınması 1 saati bulmaktadır. Siz bu yüksek ısıda çalıştırdığınız için 15-20 dakikada ısınır. Bu sebeple yüksek derecede daha fazla yakıt sarfiyati yapmış olursunuz. 

Kombiyi gece yatmadan önce kapatmak yerine ısısını en düşük ayarda çalıştırmak daha faydalıdır. Isıyı düşürdüğünüzde iç ortam soğumamamış olur. Böylelikle sabah kalktığınızda sıcak bir ortamla karşılaştığınız için yakıt sarfiyatını da engellemiş olursunuz. 

Kombinin gece kısık ayarda çalışırken harcadığı yakıt miktarını sabah kalktığınızda 15 dakikada harcadığınız yakıt ile karşılaştırdığınızda arada %50'lik bir fark olduğunu görebilirsiniz.


Kalorifer peteğinin arkasına alüminyum folyo koyarak %3'lük bir ısı elde etmiş olursunuz. Peteğin arkasına koyulan bu alüminyum folyo kaplama ile petekten çıkan sıcaklığın duvardan dışarı çıkıp ısı kaybı yaratması önlenir.

Evinizin içerisindeki ısıyı korumak için pencerelerinizin çift camlı izolasyonlu olması gerekir. Isı kaybını önlemek için binada mantolama yoksa mantolama yapabilirsiniz. Çatı katında oturuyorsanız çatı ile tavan arasına izolasyon malzemesi yaptırabilirsiniz.

Eviniz zemin katta ise, bodrum katının tavanına yalıtım malzemesi yaptırabilirsiniz. Evinizin ardında bir dükkan varsa ve bu dükkan boşsa ısı kaybı oluşacağı için dükkanın tavan kısmına da ısı yalıtım malzemesi yaptırabilirsiniz. 


En üst katta oturmanın orta katlara nazaran bazı dezavantajları vardır. Tavan arası ile çatı arasındaki ısı sirkülasyonu en üst kattaki daireyi olumsuz etkiler. 

Tavan arasında bulunan soğuk hava, evdeki ısının tavandan dışarı çıkarak dağılmasına neden olur. Bu ısı kaybını önlemek için çatı katına izolasyon malzemesi döşetebilirsiniz ya da evinize bulunduğu cepheye göre iç ya da dış yalıtım yaptırabilirsiniz. 

Kuzey cepheli dairelerde dışarıdan yapılan mantolamaya ek olarak dairenizin içinden de yalıtım yaptırabilirsiniz.

Peteklerinizin daha iyi ısınabilmesi için kombiyi kullanmadan önce bar basıncını kontrol etmeniz ve iki yılda bir mutlaka petek temizliği yaptırmanız gerekir. 


Oturduğunuz apartmanın bodrumu varsa bodrum evinizde ısı kaybına neden olur. Bodrum tavanına yalıtım yaptırarak ısı sorununu çözebilirsiniz. Altınızda bodrum yerine dükkan varsa ve bu dükkan boşsa evinizde ısı sorunu olacaktır. Bunu önlemek için dükkanın tavanına yalıtım yaptırabilirsiniz. 

Oturduğunuz dairenin altında dükkan ya da bodrum yoksa yapmanız gereken şunlardır:
- Zemini kaldırıp ısı yalıtım malzemesi döşetin.
- Isı yalıtım malzemesinin üstüne membran döşetin. 
- Membranın üstüne ince bir tabaka şap dökün.
- En son kalorifer ve su tesisatını döşeterek zemini kapatın.

Evinizdeki ısı kaybını önlemek için pencere kenarlarını kontrol ettirmenizde ve eski camlarınızı çift ısı camlı pencerelerle değiştirmenizde fayda vardır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat