Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Evde Prematüre Bebek Bakımı

Evde prematüre bebek bakımı nasıl olmalı?

9,165
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Sağlığı Hastalıkları ve Yeni Doğan Uzmanı

37 hafta altında doğan tüm bebekleri prematüre olarak adlandırıyoruz. Bu bebeklerin tümü, taburcu olduklarında, eve geldiklerinde özel bir bakıma ihtiyaç duyar. Eve gelmeden önce bebeklerin hastanede taburcu olmaya ve evde bakıma hazırlanmaları çok önemlidir. Bu nedenle taburcu olmaya hazırlanan bebeklerin ailelerinin hastanede, bebeğin bakımı, beslenme, alt bakımı, banyo konuları hakkında bilgilendirilmesi gerekir ve bebeklerin de hem anne hem de bebek hazır olduğu zaman hastaneden taburcu edilmesi gerekir. 

Prematüre bebekler çok küçük olduklarından ve özellikle beslenme konusunda zorluk yaşadıklarından aileler evde bakım sırasında endişelenebiliyor. Bu da bocalama dönemini beraberinde getiriyor. Ancak zaman içerisinde anne ve bebek kendi ritmini buluyor. 

Prematüre bebeklerin özellikle beslenmeleri, cilt bakımları ve enfeksiyon kontrolleri çok önemlidir. Prematüre bebeklerin kendi aylarına uygun şekilde büyümesi, enfeksiyonsuz bir dönem geçirmesi en önemli konulardan biri. 

Prematüre bebeklerin beslenmesinde tüm bebeklerde olduğu gibi anne sütü birincil öneme sahip. Bu bebeklerin mümkün olduğunca anne sütü ile beslenmesi gerek diyoruz ancak prematürelerin biberonla beslenmesi, formül mamalar ile beslenmesi gündeme gelebiliyor. Enfeksiyonlara açık olduklarından günlük cilt temizlikleri çok önemli.

Prematüre bebeklerin vücut ısısı hipotermiye yatkın olduğundan kolay üşürler. Bu nedenle prematürelerin vücut ısısını sağlamak, ortalama 24 - 25 derece bir oda ısısını oluşturmak da evde prematüre bebek bakımı için önemli noktalardan biridir. 

Evde prematüre bebek bakımı ile ilgili dikkat edilecekler...

Prematüre bebek bakımında öncelikli olarak beslenme çok önemlidir. Beslenmede hem bebeğin kilo alması sağlanmalı, hem de bebeğin aşırı kilo almasını da engellemek gerekir. Çünkü prematüre bebekler aynı zamanda aşırı kilo alımına da eğilimlidir. Bazen aileler de bebek prematüre olduğu için aşırı besleme eğiliminde olabiliyor. Ancak bebeğin aşırı beslenmesi, çocuğun ileri yaşlarında damar sertliği, şeker veya kalp hastalığı risklerini artırıyor. Bu nedenle beslenmede dengenin korunması gerekir.

Prematüre bebekler enfeksiyonlara çok yatkın olduğundan, onları enfeksiyonlardan da korumak gerekir. Prematüre bebekleri kalabalık ortamlara sokmamak, okul çağındaki çocuklarla temasını mümkün olduğunda aza indirmek gerekir. Bebeğin aynı zamanda solunum yolu enfeksiyonu olan kişilerle temas ettirilmemesi gerekir. Bir diğer enfeksiyondan koruma yöntemi ise, bebekle temas eden her bireyin, ellerini sık sık yıkamasıdır. Bebekle temas eden herkesin her temastan önce ellerini yıkaması önemlidir. Ancak burada da bir denge vardır. Bebek için aşırı koruyuculuk da bebeğin cilt florasının oluşmasına olumsuz etki edebilir.  Cilt florasının oluşması için yararlı mikroorganizmaların bebeğin vücudunda, sindirim sisteminde bulunması gerekiyor. Özellikle anne ile tensel temas çok önemlidir. Bu anlamda bebeğin annesi ile tensel teması kesinlikle kesintiye uğratılmamalı, bebek annesinin yanında olmalı.

Evde prematüre bakımı bebek ile ilgili yaşanabilecek sorunlar

Bebekler emzirilemediği dönemlerde biberon ile beslenme gereksinimleri olduğundan seçilecek biberonun küçük ağızlı olması ve çok akışkan olmaması gerekir. Çünkü fazla akışkan ve büyük ağızlı biberonlar bebekte aspirasyon riskini artırıyor. Buna ek olarak prematüre bebekler 45 derecelik bir açı ile kucakta tutularak beslenmelidir. 

Evde prematüre bebekler ile ilgili yaşanacak sorunların başında beslenme sorunları gelir. Çünkü bu bebeklerin beslenmeleri normal bebeklere göre daha zordur. 

Prematüre bebeklerin çene kasları çabuk yorulduğundan beslenmeyi çok kolay bir şekilde bırakabiliyorlar. Bu nedenle bu tür durumlarda bebeğin beslenme sırasında dinlendirilmesi, çene desteğinin yapılması önemlidir. Daha sonra bebek tekrar beslenmeye devam etmeli ve birtakım miktarların da bebeğe verilmesi gerekiyor.

Prematüre bebeklerde emme, yutma ve soluma koordinasyonu ancak 34. haftadan sonra gelişmeye başlar ve 40 - 44. haftalarda tam olarak olgunlaşır. Bu nedenle bebek beslenirken kısa süreli solunum durmaları, morarmalar yaşanabiliyor. Bu nedenle prematüre bebeği beslerken dikkatli olunması gerekir. Eğer beslenme sırasında bebekte ciddi bir morarma olursa mutlaka doktora başvurulmalı, ağız çevresindeki hafif morarmalarda bebek beslenmesine bir süre ara verilip bebek dinlendirilmelidir.

Bebeğin uyku düzenini de çok aksatmamak gerekir. Hem uyumasına fırsat tanımalı, hem de beslenmesini uygun aralıklarla devam ettirmeliyiz.  

Prematüre bebeklerde beslenmelerden sonra kusma ve reflü sorunu önemli bir sorun olarak karşımıza çıkar. Bu nedenle bebeğin uygun pozisyonlarda beslenmesi, beslenme sırasında dinlendirmek reflüyü önlemek adına önemlidir. 

Bebekler emzirilemediği dönemlerde biberon ile beslenme gereksinimleri olduğundan seçilecek biberonun küçük ağızlı olması ve çok akışkan olmaması gerekir. Çünkü fazla akışkan ve büyük ağızlı biberonlar bebekte aspirasyon riskini artırıyor. Buna ek olarak prematüre bebekler 45 derecelik bir açı ile kucakta tutularak beslenmelidir. 

Prematüre bebeklerin bağışıklık sistemi henüz gelişmediğinden enfeksiyonlara da daha yatkındır. Bu nedenle evde enfeksiyon kontrolü bu bebekler için çok önemlidir. Özellikle evde bebeğe temas eden her bireyin ellerini sık sık yıkaması gerekir. Buna ek olarak bebek beslenmeden önce el temizliği yapılmış olmalı. Keza prematüre bebeklerin beslenmeden önce hem alt temizliğinin hem de el temizliğinin yapılmış olması gerekir. 

Prematüre bebekler kalabalık ortamlara sokulmamalı, özellikle okul çağındaki çocuklarla teması engellenmelidir. Bu sayede enfeksiyon kontrolü sağlanabilir. 

Prematüre bebeğe uygun oda ısısı

Tüm yeni doğan bebeklerde olduğu gibi prematüre bebekler de üşümeye daha yatkınlar ve prematüre olan bebeklerde bu üşüme daha fazladır. Çünkü cilt altı yağ dokuları normal bebeklerde daha az miktardadır. Bu nedenle prematüre bebeklerin vücut ısısının kontrolü önemlidir. Çünkü üşüdüklerinde vücut dengeleri bozulur, hastalıklara daha açık hale gelirler.

Prematüre bebeklerin oda ısısının ortalama 24 - 25 derece olması gerekiyor. Bunun için odada bir oda termometresinin bulunması önemli. Belli aralıklarla bebeğin vücut ısısı dijital termometrelerle ölçülmeli.

Prematüre bebeklerin kıyafetinde dikkat edeceğimiz noktaların başında bebeğin üzerine vücuduna bol gelen kıyafetler değil, saran kıyafetler giydirilmeli. Günümüzde prematüre bebeklere uygun kıyafet bulmakta artık çok zorlanmıyoruz. Vücudunu saran kıyafetler, gerekirse iki kat, üç kat giydirme gibi yöntemlere başvurulabilir. 

Bebeğin üzerini saran giysiler giydirilmesi, oda ısısının ortalama 24 - 25 derecelerde olması, özellikle bebeğe banyo yaptırdıktan sonra bebeğin vücut ısısının korunması için ısı değişimlerine karşı daha da hassas davranmak bebeğin vücut ısısını korumak için yapılması gerekenlerin başında geliyor. 

Prematüre bebeğin cilt bakımında dikkat edilecekler

Prematüre bebeklerin ciltleri çok hassas ve narindir. Cilt, önemli bir bariyer olduğu için birçok enfeksiyonun da giriş noktası. Prematüre bebeklerin bağışıklık sistemi zaten düşük, enfeksiyona da yatkın olduğundan cilt bakımları da önemli bir noktadır. Prematürelerin günlük cilt temizliklerine ayrıca dikkat etmek gerekiyor. Gerekirse günlük banyolar, günlük banyo yapılamıyorsa vücudunun kaynatılıp ılıtılmış ılık bir su ile bebeğin her gün düzenli olarak silinmesi çok önemlidir. Burada cildi de çok aşırı kurutmamak gerekiyor. Eğer bebeğinizin cildinde kuruluk varsa, özel bebek nemlendiricileri ile veya bebek yağları ile de yağlayabilirsiniz. 

Bebeğin günlük temizliğinde çok fazla miktarda bebek şampuanları veya bebek sabunları kullanılmamalı. Çünkü bu ürünler de cilt kuruluğunu artırır. Sadece kaynamış ılıtılmış su ile temizliğinin yapılması, şampuanların veya bebek sabunlarının kullanımının da haftada 2 veya 3'ü geçmemesi önemli. 

Evde prematüre bebek beslenmesi

Prematüre bebekler için beslenmede tüm bebeklerde olduğu gibi anne sütü altın standarttır. Bu nedenle prematüre bebeklerin evde mümkün olduğunca anne sütü ile beslenmesi gerekir. Tabii bu bebekler uzun süre hastanede yattığından, emmeleri güçsüz olduğundan anne göğsünü emerek beslenmeleri biraz zor olabilir fakat yine de bu konuda sık sık alıştırmalar yapılmalı, bebek sık sık anne göğsüne getirilerek bebeğin emmesi denenmeli. 

Bebek anne göğsünden beslenemiyorsa, anne sütü sağılarak verilmeli. Sağılmış anne sütü derin dondurucuda 3 ay, buzdolabında 3 gün, oda ısısında 3 saate kadar bekleyebilir. Ancak dolaptan çıkarılan anne sütünün direkt ateşe konmaması, benmari usulü ile ısıtılması gerekir. 

Prematüre bebekler normal bebeklere göre daha hızlı büyüdüğünden daha fazla enerjiye ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle bebek belli bir döneme, belli bir ağırlığa erişene kadar anne sütünün güçlendirilmesi için prematüre bebek beslenmesinin birtakım özel formül mamalar ile desteklenmesi gerekir ve prematüre bebekler güçlendirilmiş anne sütü ile beslenir. 

Anne sütü mümkün değilse, anneden süt alınamıyorsa, prematüre bebeklere uygun özel formül mamalar kullanılabilir. 

Bebekler emzirilemediği dönemlerde biberon ile beslenme gereksinimleri olduğundan seçilecek biberonun küçük ağızlı olması ve çok akışkan olmaması gerekir. Çünkü fazla akışken ve büyük ağızlı biberonlar bebekte aspirasyon riskini artırıyor. Buna ek olarak prematüre bebekler 45 derecelik bir açı ile kucakta tutularak beslenmelidir. 

Evde prematüre bebek temizliği

Prematüre bebeklerin cilt temizliği önemlidir. Özellikle cilt bütünlüklerinin herhangi bir yerinde bozulma olması, bebekte ciddi enfeksiyonlar oluşmasına yol açabilir. Prematüre bebeklerin cildi çok daha hassas ve narin olduğundan temizliklerine de ayrıca dikkat edilmesi gerekir. 

Prematüre bebeklerin günlük cilt temizliği aksatılmamalı, steril su ile ağız temizliğine dikkat edilmelidir. Prematüre bebeklerde pamukçuk hastalığı sık görüldüğünden bebeklerin günlük ağız temizliğine dikkat edilmesi önemlidir.

Prematüre bebeklerde aynı zamanda sıklıkla burun tıkanıklıkları görülür. Bu nedenle burun temizliklerine özen gösterilmesi gerekir ancak burun aspiratörlerinin prematüre bebeklerde mümkün olduğunca az kullanılması gerekir. Bu nedenle bebeğin burnu bu aşamaya gelmeden, düzenli olarak temizlenmelidir. 

Bebeklerin gözlerinde çapaklanmalar, akıntılar olabilir. Steril suya batırılmış steril bir bez yardımı ile prematüre bebeğin gözü içten dışa doğru tek bir hareketle silinmelidir. 

Prematüre bebeklerin kulak temizliğinde kulağa bir şey sokulmamalı, sadece bebeğin kulağında bir akıntı varsa, bunlar temizlenmeli, genellikle dış çevresi nazik hareketlerle düzenli olarak silinmelidir. 

Prematüre bebekler her gün veya en azından gün aşırı yıkanmalı, banyo yapılamadığı zaman cildine uygun bezler ve kaynayıp ılıtılmış su ile silinmeli ancak prematüre bebeğe her gün banyo yaptırılabiliyorsa, bebeğin her banyosunda saç şampuanları veya sabunlar kullanılmamalı, bunlar haftada 2-3 kerede tutulmalıdır. Diğer günler banyo yapılırken bebek sadece duru su ile yıkanmalıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat