Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ev Dekorasyonunda Renk Seçimi

Banyo dekorasyonunda hangi renkleri kullanabiliriz?

2,825
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
İç Mimar

Oturma odası dekorasyonuna uygun renkler

Oturma odaları ve salonlar evlerimizdeki ortak alanlardır. Bu alanlarda renklerimizi aktif kılmak önemlidir. Ancak öncelikle stil ve tarzı belirlemek çok önemlidir. Çünkü renk seçimi de bu tarzın gerektirdiği renk bazında olacaktır. 

Oturma odası ve salonlarda genellikle pastel renkler; kremler, ekrular, açık vizonlar, grileri daha canlı renklerle kombine ederek ortaya çıkarmak huzurlu bir ortam sağlar. Örneğin kırmızılar, turuncular, son derece koyu fuşyalar, morlar, evlerinizde ortak alanları daha canlı, aktif tutar. 

Özellikle bu alanlarda kullanımına dikkat edilmesi gereken renklerin başında siyah gelir. Siyah rengi lokal olarak salon ve oturma odalarında kullanmak yeterlidir. Çok fazla aktif olan siyah, oturma odası ve salonlarda son derece ciddi, pasif, negatif etki yaratır. Aynı zamanda alanı daraltır. Bu nedenle siyahı küçük detaylarda değerlendirmek, genel olarak naturel renklerle canlı renkleri birlikte kombine etmek daha doğru olacaktır. 

Salon ve oturma odalarında çok canlı renkleri aksesuarlarda, yan aydınlatma ürünlerinde, apliklerin başlarında kullanmak da önerilebilir. 

Mutfak dekorasyonunda kullanılabilecek renkler

Mutfaklarımız büyüklüğüne ve küçüklüğüne göre renk seçimi yapılması gereken alanlardır. Mutfak küçük is canlı renkler; kırmızılar, fuşyalar, mor gibi renkler kullanmak yalnıştır çünkü bu renkler mutfağı karışık ve küçük gösterir. 

Küçük mutfaklarda açık ahşap renkleri; akçaağaç, meşe gibi ahşap renkleri açık bej, beyaz, ekrular ile kombine ederek kullanmak özellikle önerilir. 

Büyük mutfaklarda ise birçok rengi kombine edebildiğimiz gibi, özellikle aksesuar seçiminde renklere yönelmek, genel olarak ise sade, natürel bir mutfak planlamak her zaman daha şık ve daha keyifli sonuçlar sunar. 

Mutfağınızda canlı renkler kullanmak istiyorsanız, bunları küçük ev aletlerinde, mutfak perdelerinin tonlarında veya aksesuarlarda, mutfak masasının sandalyelerinde kullanmak daha etkili olacaktır. Mutfak mobilyalarında, dolapların ana renklerinde baskın, güçlü veya koyu renkler kullanmak çok fazla önerilmez. 

Banyolarımız evlerimizdeki en küçük metrekareli alanlardır. Bu alanları daha büyük göstermek için kullanılması gereken renkler vardır. Bu renkler açık vizonlar, kremler, bejler ve pastel nötr dediğimiz renklerdir. Bu tür renkleri kullanırken özellikle hijyen konusunda bizi tatmin edecek renkleri seçmek doğru olandır.

Eğer banyolarımıza özellikle bir renk katmak istiyorsak, bunları aksesuarlarla veya banyo dolaplarının kapakları ile uygulamak doğru olandır. Genel olarak canlı renkler, örneğin kırmızılar, turuncular banyolar için doğru değildir. Bunlar banyolarımızda gereksiz bir karışıklık hissi yaratır, aynı zamanda mekanı küçültür. Bu nedenle banyolarda açık ve pastel renkleri kullanmak en önemli ve dikkat edilmesi gereken konulardan biridir.

Yine banyolarımızda etkili renkler kullanmak istiyorsak, son trendlerde var olan lame, dore (gümüş, altın) gibi renkler mekanda çok ciddi etkiler yaratırken, banyonuzun çok zarif görünmesini de sağlar.  

Banyolarda özellikle renk istiyorum diyorsanız, bunları zemin döşemelerinde, klozet arkalarında veya küvet arkalarındaki duvarlarda kullanmak banyolarınıza hem renk katar hem de alanı daraltmaz. Böylece hem renkli hem de sade bir görüntü elde etmiş olursunuz. 

Çalışma odası dekorasyonunda konsantrasyon için doğru renk seçimi

Çalışma odaları özellikle sakin olması gereken önemli alanlardan biridir. Dekorasyonda konsantrasyon sağlayacak renkler kullanmak çok daha önem kazanır. Bir diğer önemli nokta ise çalışma odasını kullanacak meslek grubudur. Çünkü ilgili meslek grubu, çalışma odasının renk seçiminde belirleyici etkendir. 

Örneğin bir ressamın çalışma odası, atölyesi bembeyaz olmalıdır. Çünkü ışığa, çalışmalarını çok net görmeye ihtiyacı vardır. Bu aynı zamanda yaratıcılığını da artırır. 

Bir yazarın odası ise siyahın, koyu renklerin kullanılabileceği bir odadır. Dolayısıyla meslek grubu çalışma odalarında renk seçimi için çok önemlidir. 

Genel olarak, sakinliği, konsantrasyonu artıracak renkler bejler, beyazlar, ekrular ve açık vizonlardır. Bu renklere ek olarak kırmızı, mavi, turuncu renkte ufak dokunuşlar, dekoratif detaylarla lokal olarak düzenleme yapmak çalışma odaları için çok önemlidir. 

Çocuk odası dekorasyonunda renk seçiminin önemi

Çocuk odalarını dekore ederken özellikle dikkat etmemiz gereken çok fazla alan vardır. Renkler konusunda 0-3 ve 0-6 yaş arası veya 0-6 ve 6-13 yaş arası çocukların odasında kullandığınız her renk, çocuğun psikolojik, kişisel ve bedensel gelişimini etkiler. Bu nedenle çocuk odalarında kullanacağınız renklerin psikolojik olarak dillerini bilerek dekorasyon yapılması çok önemlidir. 

Örneğin bembeyaz bir oda görme yetileri yeni gelişen bir bebeğin tamamen bu yetisini kaybetmesine neden olur. Çünkü çok beyaz dekore edilen bir alan ışık yansımasını tamamen içeri alır, yeni doğan bebeğin görme yetisinin gelişmesinde olumsuz sonuçlar doğurur. 

Çocuk odalarında kullanılan kırmızı gibi renkler çocuğun çok aktif, huzursuz olmasına neden olur, uyku kalitesini bozar. 

Çocuk odalarında kaçınılması gereken bir diğer renk ise mor renktir. Çünkü mor rengin insan üzerine depresif etkileri vardır. Çocuklar üzerinde de negatif etki yaratır. 

Çocuk odasında mutlaka canlı, aktif, kırmızılar, morlar, turuncular kullanmak istiyorsanız, bunları sadece oyuncaklarında, aksesuarlarında veya aydınlatmada, örneğin aplik başlarında kullanabilirsiniz.

Buna ek olarak çocuk ve bebek odalarında çok yoğun ve canlı renkler kullanılmamalıdır. Pastel, soft, natürel renkler çocuk odaları için uygundur. 

Bebek ve çocuk odalarında, tek bir renkle dekore edilen odalar, örneğin özellikle kız çocukları için çok sık düşülen hatalardan biri, tamamen pembe yapılan odalar çocuklar için sakıncalıdır. Pembe kullanılmak isteniyorsa, bu renkte yapılan bir odaya kremler, ekrular, açık vizonlar, griler eklenebilir. Veya odasını kombine ederken mobilyalarını krem rengi seçip, perdelerini pembe seçebilir, halısını ekru renk ile tamamlayabilirsiniz. Yani odalarda, özellikle çocuk odalarında temel öğelerin pastel tonlarda kombine edilmesi, canlı veya çocuğun cinsiyetine bağlı olan renklerin aksesuarlarda kullanılması çok önemlidir. 

Yatak odası için renk seçimi

Yatak odası dekorasyonunda renk seçimi çok önemlidir. Çünkü yatak odaları uyku kalitemizi belirleyen alanlardır. Dolayısıyla bu tarz yerlerde, dinleneceğimiz alanlarda pastel, nötr renkler kullanmak gerekir. Çok fazla canlı renkleri yatak odalarına sokmak doğru değildir. Örneğin kırmızı son derece aktif ve canlı bir renk olduğu için uyku kalitenizi bozacaktır. Bu nedenle yatak odasında kullanmamakta fayda vardır. Mor renk de depresif etkileri olan bir renktir. Mutsuz olmanıza ya da mutsuz uyumanıza yol açabileceğinden yatak odalarında daha sade, nört, soft renklere yönelmek doğru olur. 

Yatak odasında mutlaka canlı renk kullanmak istiyorsanız, belli yerlerde lokal olarak veya aksesuarlarda kullanmak yeterli olacaktır. Daha fazlası uyku kalitesini bozar. Sakinliği de alır. 

Yatak odasında çok fazla aksesuar kullanmak yine alanlarımızda ciddi olumsuz etkilere yol açar, karışıklığa neden olur, mekanda huzurlu dinlenme ortamı sağlanmasını önler. Bu nedenle yatak odası için aksesuar seçiminde daha dingin, daha sade objelere ve renklere yönelmek doğru olacaktır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat