Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Eşcinsellik Sözlüğü

Travesti ne demektir?

140,972
kez izlendi
Puan: 4.37 / 5
Detaylı Açıklama
Psikolog

Duygusal ve cinsel yönelimi kendi cinsine dönük olan kişiye eşcinsel denir. 20. yüzyılda eşcinsellik bir tür akıl hastalığı olarak tanımlansa da 1993 yılında Dünya Sağlık Örgütü tarafından eşcinsellik hastalık sınıfından çıkarılmıştır. Kendi cinsinin aynısı olan cinse, duygusal, bedensel ilgi, istek ve arzu duyma eğilimine eşcinsel yönelim denir. Eşcinsellik kötü bir şey mi, iyi bir şey mi sorusuna cevap vermek anlamsızdır. Eşcinsellik, bireyin çocukluğunda veya gençliğinde meydana gelen olayların sonucu fark edilebilen bir yönelimdir. Eşcinselliğin ruhsal bir bozukluk olup olmadığını belirleyen etken, kişinin kendisini nasıl hissettiğidir.


Transeksüellik
Transeksüel, doğum cinsiyeti dışında, cinsel yönelimi kendi cinsine dönük, kendini karşı cinsten hisseden, benzeme isteği duyan kişidir. Transeksüeller cinsiyetlerinden rahatsız olarak bunu değiştirmek isteyebilir. Transeksüellik eşcinsellik ile bağlantılı değildir. Transeksüellik ruhsal bir hastalık değildir. Transeksüellerde giyim ve görünüş zevk unsuru değildir. Özellikle karşı cinsin bir üyesi olarak görünmek için giyinirler. Transeksüellik bir tercih olmayıp, doğuştan gelen bir durumdur, hastalık değildir. İstediği cinsiyete geçişine izin verilmeyen transeksüel kişiler baskı yüzünden ciddi psikolojik sorunlar yaşayabilir.

Biseksüellik
Biseksüel, duygusal veya cinsel yönelimi hem kendi hem de karşı cinse dönük olan kişilerdir. Biseksüelite eşcinsellik, travesti ve transeksüellikten tamamen farklıdır. Çünkü kişi kendi cinsiyetinde kalır. Hetroseksüeller ve gay kişiler gibi pek çok biseksüel kişiler de cinsel olrak yanlızca bir eş ile aktif olmayı seçebilirler.

Transeksüellik
İnsanlar çeşitli dış etkenlere bağlı eşcinsel eğilimlere sapar. Travesti, doğum cinsiyeti dışında, karşı cinsin kıyafetlerini kullanarak ve cinsel rolünü üstlenerek cinsel haz duyan kişilerdir. Travestiler kendi doğum cinsinin dışındaki cinsin rolü içinde kendini iyi hisseden ve cinselliğini böyle yaşayan bir bireydir. Yani erkek bedeni içerisinde kadın rollerinde kendini iyi hissetmek ya da kadın bedeni içerisinde toplumsal erkek rolü içinde kendisini iyi hissetmektir. Travestilik, kadın ve erkek eşcinselliğinden farklı bir olaydır. Travestilerin kendi aralarındaki ilişkileri daha çok dış görünüşleri ile alakalıdır. Kadına ne kadar benziyorlarsa okadar saygı görürler. Travestilerin sosyal çevreleri çok kısıtlı olduğundan geriye sadece dış görünüş ve seçicilik kalır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat