Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Erken Doğum Hakkında Merak Edilenler

Erken doğum riski kimlerde görülür?

2,045
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Erken doğum süreci hakkında bilgi sahibi olun... Erken doğum neden olur, bebek ve anne için nasıl risklere sahiptir öğrenin. Erken doğum hakkında detaylı bilgi videolarda. Erken doğum nasıl durdurulabilir, risk için tanı nasıl koyulur sorularının cevapları UZMANTV'de!


Erken doğum riski
- Daha önce erken doğum yapmış olan kadınlarda tekrar görülme riski yüksektir
- 18 yaş altı ve 35 yaş üstü hamileler erken doğum ihtimaline karşı yakından takip edilmelidir
- Beslenme yetersizliği olan hamilelerde görülme ihtimali yüksektir

Beslenme bozukluğu olan gebelere demir, folik asit, kalsiyum ve protein ağırlıklı diyetler verilir. Aşılama ve tüp bebek metotları ile hamile kalmış kadınların düşük yapma riski yüksektir. Bu kişilerin gebelik boyunca yakından takip edilmesi gerekir. Anne adaylarının gebelik kontrollerinin daha sık yapılması gerekir. 

Erken doğum riski tanısı
Anne adayının gebelik boyunca kendi ağırlığını takip edebilmesi gerekir. Erken doğum genellikle ağrı ile başlar, karında şekil değişikliği ve sertleşme görülür. Anne adayı ellerini karnına koyduğu zaman karındaki şekil değişikliği ve ağrının sıklaşması erken doğumun habercisi olabilir. Bu duruma zamanında müdahale etmek önemlidir. Gebelik kontrollerinde ultrason ile bakılırken rahim ağzının incelmesi erken doğum riski olduğunu gösterir. Bu tür durumlarda NST denilen bir cihaz ile anne adayındaki rahim kasılmaları tespit edilebilmektedir. Bu da erken doğum olup olmadığı ile ilgili hem anne adayına hem de doktora gerekli bilgiler verilmektedir. Çoğul gebeliklerde, bebeğin iri olması durumunda, yüksek tansiyon hastalığı olan anne adaylarında, rahimde iyi huylu tümörlerin olması durumunda erken doğum riski yüksektir. Bu durumda anne adayının gebelik boyunca takip edilmesi gerekir. 

Erken doğum engelleme yolları:
- Yatak istirahati yapılmalı
- Bol sıvı tüketilmeli
- Kendisini aşırı yoracak işlerden uzak durmalı
- Sık cinsel ilişkiden kaçınılmalı
- Şeker, yüksek tansiyon gibi hastalıkların tedavi edilmesi

Erken doğum sonrası bebek bakımı
37. haftadan önce doğan bebeklerde bakım çok önemlidir. Özellikle yoğun bakım şartlarının uygun olduğu hastanelerde doğum yapmak bebeklerin doğum sonrası bakımı için çok önemlidir. Akciğerlerin yetersiz gelişimi ile organların oksijensiz kalmasından dolayı ortaya çıkabilecek birçok sorun yoğun bakım şartlarının iyi olması ile tedavi edilebilmektedir. Özellikle yeni doğan bebeklerde oksijen tedavisinin etkin ve yeterli biçimde yapılabilmesi ileride ortaya çıkabilecek birçok sorunu ortadan kaldırmaktadır. Doğumdan sonra hipotermi denilen ısı regülasyonunun yetersizliğine bağlı ortaya çıkabilecek ya da hipoglisemi denilen kan şekerinin birden düşmesine bağlı ortaya çıkabilecek havale nöbetlerinin engellenebilmesi önemlidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat