Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Erkeklerde Infertilite ve Tüp Bebek Tedavisi

Erkeklerde kısırlık hangi sebeplerden olur?

44,461
kez izlendi
Puan: 3.82 / 5
Detaylı Açıklama
Üroloji Uzmanı

Erkek kısırlığının tedavisi önce teşhis edilip arkasından tedavi yöntemleri hastayla tartışılır. Bunların başında, sperm kanallarında bir tıkanıklık varsa eğer bunlar mikro cerrahi yöntemiyle tedavi edilebilecekse ya da kanallar açılabilecekse bu yöntemle tedavi edilebilir. Eğer kanalların tıkanıklığı çok uzunsa, ancak mikrotese yöntemi ile sperm elde edilir, bunlardan da tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olunabilir. 

Erkeklerde kısırlık tedavisi

Hastalarda hormon eksikliği varsa, eksik hormonların tedavisinden 3-6 ay sonra normal yolla sperm elde edilmeye başlanabilir. Eğer hastalarda düzeltilebilecek cerrahi bir problem varsa bunlar düzeltilmelidir. Örneğin varikoseli varsa bunlar varikosel rektum ameliyatı sonrası, çok fazla oranda fayda görmektedirler. Eğer hastalar fazla miktarda alkol ya da sigara kullanıyorsa ya da herhangi bir uyuşturucu alışkanlıkları varsa, bunları terk ederek hayat şartlarına döndükleri anda sperm ogenez düzelmeler olmaktadır. 

Tüm bunlara rağmen ejakülat ya da normal yollardan sperm elde edilemiyorsa, hastalara mikro tese yöntemi ile sperm elde edip aynı zamanda ya da daha sonra dondurarak bunları kullanıp tüp bebek yöntemiyle, hastalar çocuk sahibi olabilirler.

Erkeklerde kısırlık nedenleri
- Genetik 
- Penis şekil bozuklukları
- İnmemiş testis
- Hormon bozuklukları
- Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
- Varikosel 
- Çevresel faktörler

Genetik faktörleri biraz açacak olursak, hastanın annesinden babasından aldığı genetik sorunlar kendisinde de devam etmektedir. Bunlar Kallman ve Klinefelter sendromları ya da Y kromozomundaki eksikliklerden dolayı sperm ogenez bozulabilir ya da spermin hiç olmamasına sebep olabilir. Penis şekil bozukluklarında genelde hipospadias'ten bahsedilebilir. Bu hastalarımızda spermler, vajen içerisine ya da rahime kadar ulaştırılamamaktadır. 

Çocuklarda sık görülen inmemiş testisler sperm ogenezini bozmaktadır. Bunlar karın içerisinde ya da kasık kanalında kaldıkları sürece sperm ogenez bozulmakta ya da hiç olmamaktadır. Bu hastaların genelde 1,5- 2 yaşına kadar inmemiş testislerini torbalarının içerisinde indirmekte yarar vardır. 

Hastalarımızdaki hormon bozuklukları gerekli hormonların eksik ya da fazlalıklarına göre tedavi edilebilmektedir. Hormon eksikliği varsa, hastalara enjeksiyon şekilde hormonlar verilerek sperm ogenez başlamakta ve erkeklik hormonu üretilebilmektedir. Süt hormonu gibi hormonlarda fazlalık varsa bunlar da tıbbi tedavilerle ya da cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. Hastalar cerrahi ya da medikal tedavilerden yarar görebilmektedir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar sperm kanalında yapışıklıklara ya da tıkanıklıklara sebep olabilmektedir. Bunun sonucu olarak hücre üretimi olmasına rağmen dışarıya canlı hücreler çıkmamaktadır. 

Bazı vücut geliştirme yöntemlerini uygulayan hastalarda kullandıkları ilaçlar androjen hormonları ya da kortizonlara bağlı olarak sperm ogenez devamlı ya da geçici süre ile bozulabilmektedir. Tüm bu sebepler erkeklerde kısırlığı sebep olabilir ancak bunların tedavisi her zaman için mümkündür. 

Kısır olan erkeğin çocuk sahibi olması

Kısır olan erkekler tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olabilmektedir. Eğer hastalarımızın sperm ogenezlerinde canlı hücre bulamamışsak bu kişileri cerrahi yöntemler kullanarak tüp bebek sahibi yapabiliriz. Örneğin makro ya da mikrotese yöntemleri vardır. Ancak makrotese yönteminde daha fazla dokuya ihtiyaç olduğu için kişi ileri dönemde psikososyal veya psikoseksüel sorunlar yaşayabilir. Mikrotese yönteminde mikroskop kullanıldığı için testis dokusu ve içindeki elemanlar daha da büyütülmekte ve buradan alınan dokular daha avantajlı olmaktadır. Çünkü daha az doku içerisinden daha fazla sperm elde edilebilmektedir. Alınan dokulardan sperm hücresi elde edildiği anda hastalar aynı zamanda tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olabilmektedirler. 

Mikrotese yöntemi ile kullanmadığımız dokular dondurulmakta, eğer hastalar ilk denemeden sonra çocuk sahibi olamamışlar ise daha sonraki denemelerinde bu dokuları kullanarak tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olabilmektedirler. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat