Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Enerji Kimlik Belgesi (EKB)

EKB uzmanı olmak için ne yapmak gerekir?

3,302
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Szutest EKB Proje Yöneticisi

Enerji Kimlik Belgesi (EKB) binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içerir ve binanızın enerji performansını gösteren belgedir.

"5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu" ve buna bağlı olarak çıkartılan "Binalarda Enerji Performansı (BEP) Yönetmeliği" hükümlerine göre, sayacağımız bina türleri dışındaki tüm binalar için Enerji Kimlik Belgesi (EKB) alma zorunluluğu getirilmiştir.

- Sanayi tesislerinin üretim faaliyetlerinin yürütüldüğü binalar
- Kullanım süresi iki yıldan az olan binalar
- Toplam kullanım alanı 50 metrekarenin altında olan binalar
- Seralar
- Atölyeler
- Münferit olarak inşa edilen ve ısıtılmasına ve soğutulmasına gerek duyulmayan depo, cephanelik, ardiye, ahır, ağıl gibi binalar
- Türk Silahlı Kuvvetleri, Milli Savunma Bakanlığı ve bağlı kuruluşları, Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı binaları
- Mücavir alan dışında kalan ve toplam inşaat alanı 1.000 m2'den az olan binalar

Uygulamanın başladığı 1 Ocak 2011 sonrasında yeni yapılan binalar için EKB olmaması durumunda idare tarafından ruhsat verilmemektedir.

5627 sayılı yasa gereğince mevcut binalar(1 Ocak 2011'den önce ruhsat almış olan binalar) 1 Ocak 2020 tarihine kadar EKB almak zorundadırlar. Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği Madde 25-(15) gereğince mevcut binaların bu tarihten sonra alım-satımları ve kiraya verilmeleri mümkün olmayacaktır. 

Enerji kimlik belgesi (EKB) alma süreçleri

Enerji Kimlik Belgesi, 
- mevcut binalar için bünyesinde EKB uzmanı olan ve YEGM tarafından bina kategorisinde yetkilendirilmiş Enerji Verimliliği Danışmanlık Şirketleri(EVD) tarafından veya bünyesinde en az bir adet EKB uzmanı, bir adet Bina Etüt Proje Uzmanı ve TÜRKAK'tan akredite bir laboratuvar tarafından kalibrasyonu yapılmış en az bir adet termal kameraya sahip olan ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş Serbest Müşavirlik ve Mühendislik Firmaları (SMM) tarafından; 
- yeni binalar içinse bünyesinde EKB uzmanı olan bir SMMM tarafından düzenlenebilir. 

EKB düzenlenmesi aşamasında EKB düzenlenecek binaya ait mimari proje, mekanik-elektrik projesi ve ruhsat fotokopisi gerekmektedir. Binada yalıtım vb. tadilat yapılmışsa uygulayıcı firma/firmalar ile yapılan sözleşmeler de gerekli olmaktadır. 28 Nisan 2017 sonrasında yapılacak olan yalıtım sözleşmeleri Binalarda Enerji Performansında Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ekindeki formata uygun olmalıdır.

EKB düzenlenmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın bep.tr programı kullanılır. Bina ile ilgili veriler EKB Uzmanı sertifikasına sahip uzmanlar tarafından bep.tr programına girilir. EKB bep.tr programı tarafından üretilir.

EKB düzenlenmesi işi yapılacak binanın şekli ve alanı, daire sayısına ve ihtiyaç duyulan bilgi ve belgelerin sunulma hızına bağlı olarak ortalama büyüklükteki bir bina için ortalama 2-5 iş günü içerisinde EKB tamamlanıp teslim edilebilir. Çok büyük yapılarda ise ortalama 10 iş gününde belge teslimi yapılabilir. 

Binaların enerji performansının belirlenmesi

Bir binanın enerji performansının belirlenmesi;
- Binanın metrekare başına düşen yıllık enerji tüketiminin belirlenmesi,
- Bu değere göre CO2 salımının hesaplanması,
- Bu değerlerin referans bir binanınki ile kıyaslanması,
- Kıyaslama sonucuna göre binanın A-G arası bir enerji sınıfına yerleştirilmesi
ile gerçekleşir.

Yapılan hesaplamalar sonucunda elde edilen Ep değerleri aşağıdaki skalaya göre sınıflandırılırlar:

Enerji Kimlik Belgesi düzenleme tarihinden itibaren 10 yıl geçerlidir. Bu sürenin sonunda Enerji Kimlik Belgesi hazırlanılacak bir rapor doğrultusunda yeniden düzenlenir. Ayrıca mevcut binaların proje değişikliği gerektiren önemli tadilat projelerinde, mekanik ve elektrik tesisat değişikliklerinde EKB yenilenmelidir.

Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği gereğince Enerji performansı C sınıfının altında olan yeni binalar için ruhsat düzenlenemez.

Mevcut binalar için, tadilat söz konusu değilse enerji performansı için bir limit olmamakla birlikte,  binanın cephe, mekanik ve elektrik tesisatı gibi enerji tüketimini etkileyen konularla ilgili toplam tadilat maliyetinin, binanın emlak vergisine esas değerinin % 25'ini aşan tadilatlarda ruhsat alabilmek için, yeni binalarda olduğu gibi bina enerji performansının en az C sınıfı olması gerekmektedir.

Enerji performansı yüksek olan binalarda devlet tarafından vergi indirimleri konulması planlanmaktadır. Ayrıca alım satımlarda ve kiralamalarda EKB ibrazının zorunlu olması nedeniyle binaya değer kazandırmakta ve binanın enerji maliyetlerinde ciddi tasarruflar sağlamaktadır.

Mevcut bir binanın Enerji Performansını yükseltmek için bazı yenileme işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Örneğin bina dış duvar ve çatısına yalıtım yaptırılabilir, sıhhi sıcak su güneş panelleriyle sağlanabilir, aydınlatma, ısıtma ve soğutmada enerji verimli ürünler kullanılabilir. 

Dikkat edilmesi gereken nokta ise hesaplamalarda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından oluşturulan bep.tr programının algoritması gereğince, sadece binanın kendisine ait bilgilerin hesaplamalarda kullanılacak olması nedeniyle binada kullanılan beyaz eşya, televizyon, split klima gibi eşyalar ve kullanım alışkanlıklarından kaynaklanan farklılıklar binanın Enerji Performansına etki etmeyecektir. 
 
EKB uzmanı olmak için yapılması gerekenler

EKB uzmanı olabilmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olan Üniversite, Meslek Odaları ve EVD'ler tarafından düzenlenen eğitimlere katılıp, eğitim sonrasında yapılan sınavda başarı gösteren Makine, Elektrik, İnşaat, Elektrik Elektronik Mühendisi veya Mimar olmak gerekmektedir.

EKB Uzmanı Yetkilendirme eğitimleri 18 saat sürmektedir. Eğitimde hem EKB ile ilgili yasal mevzuat ve hem de bep.tr programı kullanılarak örnek proje üzerinden uygulamalı eğitimler yapılmaktadır. Eğitim sonunda çoktan seçmeli bir sınav yapılmaktadır. Sınav sonunda 70 ve daha üzerinde puan alanlar EKB Uzmanı vasfına sahip olmaktadırlar.

EKB uzmanlığı ile ilgilenen ve mevzuat şartlarını sağlayan mühendis veya mimarlar, EKB uzmanı eğitimci firma yetkisine sahip olan SZUTEST'in eğitim programlarını takip etmeniz halinde EKB uzmanı olmaları mümkündür.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat