Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Endoskopi Hakkında Merak Edilenler

Endoskopi nasıl yapılır?

246,098
kez izlendi
Puan: 4.97 / 5
Detaylı Açıklama
Gastroenteroloji Uzmanı

Endoskopi içi boş olan organların gözle görülerek, incelenmesidir. Bakılan organın çeşidine göre endoskopinin de isimleri değişmektedir. Örnek olarak yemek borusu, mide ve onikiparmak bağırsağını inceleyen endoskopiye gastroskopi adı verilir. Kalın bağırsak ve ince bağırsağın son bölümünü inceleyen endoskopik işleme ise kolonoskopi denir. 

Endoskopik işlemler son yıllarda oldukça basitleşmiş ve hastaları hiç travmatize etmeden yapılır hale gelmiştir. Endoskopi cihazları da son derece incelmiş ve esnek hale getirilmiştir. Özellikle mide endoskopisi, yani gastroskopide genellikle halkımızın da bildiği mide ağrısı çekenler, özellikle ülser teşhisinde ve yine ülser ile karışabilecek birtakım habis hastalıklar; mide kanserleri, yemek borusu kanserleri gibi habis hastalıkların teşhisinde kullanılmaktadır. 

Endoskopi hakkında merak ettikleriniz, endoskopi öncesinde yapılan hazırlıkları öğrenmek, endoskopinin herhangi bir şekilde acı hissedilip hissedilmediğini öğrenmek için videolarımızı izleyebilirsiniz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat