Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Emzirme Döneminde İlaç Kullanımı

Emziren anneler antibiyotik kullanabilir mi?

116,673
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama
Farmakoloji Uzmanı

Hamilelik ve emzirme döneminde vücuda alınacak herhangi bir ilacın farklı uygulama yolları vardır. Bir kısmını ağızdan, damardan veya kas içerisinden, bir kısmını da lokal olarak o bölgeye sürerek veya fitil şeklinde uygulayabiliriz. Ağızdan alınan ilaçların bir kısmı hiç sindirilmeden mide-bağırsak sisteminden geçer ve atılır. Örneğin gaz giderici ilaçlar, kabızlık ilaçları, mide bulantısını giderici ilaçlar ya da mide asidini düşüren bazı ilaçlar sadece sindirim sisteminde kalıp kan dolaşımına geçmeyeceği için anne sütüne ve bebeğe etkisi olmaz.

Diğer önemli grup ilaçlar ağızdan alındığında mide-bağırsak sisteminden emilir ve tüm vücuda yayılır. Bu yayılma da tıpkı gebelikte plasentadan geçtiği gibi, emzirme döneminde de anne sütüne geçmesi şeklindedir. Alınan ilaçların neredeyse tamamı anne sütünde tespit edilebilir.

Ağızdan alınmayan bölgesel kremlerin ya da fitillerin ne kadarının kan dolaşımına geçtiği önemlidir. Genel olarak bu oran çok düşük olduğu için anne sütüne geçmesinde çok sıkıntı yaşanmaz. Ancak unutulmamalıdır ki gebelik döneminde olduğu gibi emzirme döneminde de alınacak her türlü ilaç muhakkak doktora danışılarak alınmalıdır.


Anestezik maddeler gebe bir kadına cerrahi müdahale gerektiğinde kullanılmak durumunda kalınabilir. Eğer anne adayı gebeyken apandisit gibi ameliyat gerektiren acil bir durumla karşılaşırsa anestezik madde verilmesi gerekir. Bu durumda kâr zarar oranı önemlidir. Yani acil bir durumsa ve kısa sürecek bir ameliyatsa mecburen gerçekleştirilir.Gebeliğin ikinci 3 aylık dönemi yani 3-6. ayları arasında yapılacak ameliyatlarda alınan anestezinin bebeğe geçme oranı çok düşüktür. Ancak özellikle gebeliğin ilk 3 ay ve son 3 aylık dönemlerinde bebeği etkilemesi açısından acil olmayan ameliyatlardan kaçınmak gerekir.


Annenin vücuduna aldığı herhangi bir madde ya da ilaç hangi yolla olursa olsun annenin kan dolaşımından meme dokusuna ve oradan da süte geçebilir. İlaçların çok büyük bir kısmı süte geçme kapasitesi taşır. Nadir ilaçlarda geçiş olmaz. İlaçlar süte geçtikten sonra bebek bu sütü aldığında mide-bağırsak sisteminde hepsi emilmez. Yani hepsi bebeğe geçmez, geçerse de az bir oranda geçer diyebiliriz. Bu nedenle ilaç kullanımında muhakkak ilacın dozunun iyi ayarlanması gerekir. Bebeğin yaşı, ilacın anne vücudundaki metabolizması, çözünürlüğü, atılımı, ilacın ne zaman alındığı, yoğunluğu, annenin yağ dokusu, ilacı metabolize etme kapasitesi tüm bunlar bebeğe geçişte bir faktördür.


AIDS hastası bir gebenin, hamilelik, doğum ve emzirme süreçlerinde virüsü bebeğe bulaştırma ihtimali olabilir. Bu hastalıklarda gebelik esnasında bazı ilaçlar kullanıp, doğumda bazı yöntemler kullanmakla beraber emzirme döneminde bulaşıcılık daha fazla olacağı için anneler emzirmeme yönünde uyarılır.

Annede sepsis (kanda enfeksiyon) bulunması durumunda anne sütüne geçeceği için emzirmeden uzak durulması gerekir. Annenin tiroit tedavisine yönelik radyoaktif ilaç alması halinde de emzirmenin belirli bir süre yapılmaması gerekir. Verem durumunda da emzirme kesinlikle yasaklanmalıdır. Memede apse veya mastit bir enfeksiyon olduğunda muhakkak doktor görmeli ve tedaviden sonra bebek emzirilmeye devam edilmelidir.


AIDS hastası bir gebede, hamilelik, doğum ve emzirme süreçlerinde virüsün bebeğe bulaşma ihtimali söz konusudur. Hepatit B virüsü de emzirme esnasında anneden bebeğe geçebilir. Hepatit B virüsü ile enfekte olan bir annenin bebeği doğar doğmaz bununla ilgili ilaç ve aşıların yapılması bebeğin korunmasını sağlar. Bu durumda emzirmeye ara verilmesine gerek kalmaz.Annede memede herhangi bir enfeksiyon olduğunda bu enfeksiyon bebeğe geçebilir. 

Bebek sebebiyle annenin emzirmesinin kesilmesini gerektiren durumlar

Genelde anneyle ilgili bazı durumlarda emzirmenin kesilmesi istenebilir. Bebekte emzirme kesilmesi çok nadiren olan bir durumdur. Anne sütünün bebek üzerinde zararlı etkileri olabildiği bazı durumlar, metabolik hastalıklar galaktozemi gibi bebeğin karaciğerinde sindirilememesi durumunda anne sütü verilmemelidir. Bebekler bu dönemlerde bazı özel mamalar ile beslenebilirler. Bebekte fenilketonüri, akçaağaç şurubu gibi metabolik hastalıklar varsa anne sütü verilmemelidir.


Depresyon anne sütü açısından çelişkili bir durumdur. Doğum sonu depresyonu ya da doğum sonrası duygu durum bozukluğu hormonal bir durum olduğu için çok sık görülen bir durumdur. Buna lohusalık depresyonu da denir.

Bu dönemde bununla başa çıkabilmenin en önemli yolu anneye antidepresan ilaçların verilmesidir. Emziren bir anne olduğu için ilaçların anne sütüyle bebeğe geçmesi de söz konusudur. Ancak bebek bu antidepresan ilaçlardan çok büyük oranda etkilenmez. Burada önemli olan uygun ilacı ve dozunu iyi seçmektir.

Doğum sonu depresyonu intiharlara bile yol açabilecek kadar ciddi tablolar olduğu için kesinlikle anne emziriyor diye doktora danışmadan ilaçlar bırakılmamalıdır. 


Her tür sakinleştirici veya uyku ilaçları değerlendirildiğinde, temel etkileri solunumda yüksek dozlarda sıkıntı yapabilmeleridir. İlaç vücuda alındıktan sonra vücutta metabolize edilip atılır. Ancak bebek söz konusu olduğunda yani bebeğe bu ilaçlar geçtiğinde vücudunda hemen temizleyemediği için solunumla ilgili sıkıntılar yaşayabilir. Bu nedenle emzirme döneminde kullanılacak her türlü uyku ilacı mutlaka doktor gözetiminde alınmalıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat