Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Elle Dış Genital Bölge Muayenesi

Elle dış genital bölge muayenesi yaparken elimize gelen kitleler ne anlama gelir?

314,071
kez izlendi
Puan: 3.57 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Öncelikle elle dış genital bölge muayenesi neden yapılmalı ondan bahsetmek gerekir. Kadınlarda dış genital bölge aslında bir cilt yapısı olmasına karşın vücudun diğer cilt dokusundan ayrılan bir özelliği vardır. Genital bölge cildi bazı enfeksiyonlara çok daha duyarlıdır. Bunların başında da HPV denilen human papilloma virüs yani genital siğil virüsü gelir. Bu genital siğil virüsü cinsel yolla bulaşan bir virüs olmakla beraber, tabii ki %100'ü cinsel yolla bulaşmaz ama Türkiye dahil olmak üzere dünyada çok yaygın bir virüstür. 

Kadınlarda dış genital bölgede ve rahim ağzında çeşitli enfeksiyonlar neticesinde çok çeşitli tablolar ortaya çıkabilmektedir. Enfeksiyonlar dış genital bölgede siğillere ve rahim ağzı kanserine neden olabilir. Bu nedenle tanısının koyulması çok önemlidir. Bu da dış genital bölge muayenesi şeklinde olur.

Dış genital bölgede kanser öncüsü lezyonlar olabilir, çeşitli cilt kanseri başlangıçları veya cilt kanseri olabilir. 

Kadınlarda kendi kendine dış genital bölge muayenesinin 2 bölümü vardır. Elle muayene bölümü ve ayna karşısına geçip inceleme muayenesi. Muayene ilk önce ayna karşısına geçip inceleme şeklinde başlar. Dış dudakları yanlara doğru ayırarak öncelikle kızlık zarının bulunduğu bölgede yapılır. İlk başta muayeneyi yapan kişiye karışık gelebilir ama zamanla o bölgeyi daha iyi tanıdıkça  o bölgenin özelliklerini anladıkça kendi kendine dış genital bölge muayenesi de daha kolay hale gelecektir. 

Aynanın karşısına geçerek yapılır. İlk önce aynada genital bölgedeki ciltte değişiklikler varsa eğer, bunlar gözlemlenir. Ondan sonra da yine tercihen ayna karşısında ve elle dış genital bölge alan alan yoklanarak orada değişiklikler olup olmadığı bulunmaya çalışılır. 


Elle dış genital bölge muayenesi sistematik olarak 3 ayda bir yapıldığı için muayeneden diğerine ortaya çıkan oluşumda mutlaka doktora haber vermek gerekir. Bu zaten kendini belli edecektir. Burada 2 tane özel durumdan bahsetmek gerekir. Bunlar çok sık görülen ve çoğu zaman önemsiz şeylerdir. 

Bir tanesi kıl kökü iltihabıdır. Bu kendini özellikle ağda sonrasında o bölgede kızarık ve ağrılı ve yarım cm çapında bir şişlik olarak belli eder. Çoğu zaman önemsizdir. Onun dışında özellikle pedikür yaptırdıktan sonra veya ayakta herhangi bir travma meydana geldiği zaman kasıklardaki lenf bezlerinde şişme meydana gelecektir. Bunları çok fazla önemsemeye gerek yoktur. Eğer bunun altında başka bir şey yatıyor mu diye şüphelenirse o zaman doktora başvurmakta fayda vardır.

Özellikle menopozda olan veya menopozu geçmiş kadınlarda o bölgede oluşan kitleler, damarlanma artışı, daha önceden olmayan bir oluşum son derece önem kazanır. Bunun beraberinde özellikle yine menopozdaki kadınlarda, uzun zamandan beri devam eden bir kaşıntı şikayeti varsa ve sonradan bir kitle ortaya çıktıysa bu daha da fazla önem kazanır. 

Bu muayenede özellikle dikkat çekecek olan şeyler elinize gelecek olan kitlelerdir. Üreme çağında olan kadınlarda bu kitlelerin altından çoğu zaman HPV denilen virüs çıkar. HPV (human papilloma virus) o bölgede yaygın olabilir, tek veya iki adet olabilir, büyüklükleri birbirinden farklı olabilir, giderek büyüyebilir. Bazen küçülebilir ama en sık görülen kitlelerden bir tanesi HPV'dir ve HPV ağrısızdır. Ciltte renk değişikliği yoktur ve üzeri pütür pütürdür. Aslında alışkın bir göz için görüldüğü zaman tanısı kolaydır. Eğer böyle bir şey varsa doktora başvurmak gerekir. 

Onun dışında yine o bölgede meydana gelebilecek olan diğer patolojiler ağrılı ve aynen dudaktaki uçuk gibi lezyonları varsa herpes simplex HSV denilen dış genital bölge uçuk virüsü söz konusu olabilir. Bu da nispeten görülebilen bir şeydir. 

Onun dışında son zamanlarda fazla rastlanılan molluskum denilen bir viral enfeksiyona çok sık rastlanmaktadır. Bu enfeksiyon tecrübesiz bir göz tarafından çoğu zaman HPV ile karıştırılır. 

Genital bölgede siğil mi var diye gelenlerin bir kısmında da molluskum çıkar. Selim tabiatlıdır ve kansere yol açmaz. Molluskum çocuklarda dahil olmak üzere herkeste olabilir. 


Elle dış genital bölge muayenesi kendi kendine meme muayenesi kadar kompleks değildir. Çünkü kendi kendine meme muayenesi yaparken meme dokusu biraz daha yoğun bir doku olduğu için daha sistematik gitmek gerekir. Dış genital bölge nispeten dar, ufak bir alandır ve orada görülecek patolojilerin çoğu barizdir. Örneğin dış genital bölgedeki bir kabarıklık, siğil veya renk değişikliği ayna ile bakıldığında o kadar kolay atlanmaz. 

Muayeneyi 3 ayda bir yapmak yeterli olur. 3 aylık süreler zarfında aynanın karşısına geçerek ilk önce dış dudaklar yana ayrılır ve herhangi bir renk değişiminin ya da o bölgede bir hassasiyetin olup olmadığı kontrol edilir. 

Renk değişikliği dışında o bölgede damarlanma artışı olabilir, daha önce olmayan bir ben, bir siğil ya da bir kitle oluşması halinde not edilmeli ve bir doktora başvurulmalıdır. Ağda yapılmışsa, hemen sonra o bölgede kıl kökü iltihapları olacağı için o esnada ağrılı bazı kitleler ele gelebilir. Onları çok fazla önemsemek gerekmez. 

Daha sonra bu muayene kasıklardaki lenf bezlerinin 2 parmakla yoklanması ile sonlanmalıdır. Bu kasıklardaki lenf bezlerindeki ağrılı şişlikler kadınlarda çok sık görülür. Pedikür sonrasında ve ayağı basit bir şekilde yaralanması sonrasında bile o lenf bezleri şişebilir. Ağrılı bir şişlik ise önemsememek gerekir ama daha önce ağrısız bir şişlik ise hemen doktorunuza başvurmanız önerilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat