Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ebeveynlerde Aşırı Korumacılık

Aşırı korumacı ailelerde çocuğun büyüme süreci nasıldır?

546
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Pedagoji Uzmanı

Aşırı korumacılık, ebeveynlerin çocuğunun etrafında bir duvar örmesi ve o duvardan içeri kimsenin girmesine izin vermemesi, ayrıca çocuğun da bu duvarlardan dışarı çıkmasına izin vermemesine denir. Aşırı korumacı aileler, çocukları için her şeyi kendileri yapmaya çalışırlar. Bu gibi durumlarda aile, çocuğu tamamen bloke eder ve çocuğun etrafına sevgiyle ya da kaygıyla bir duvar örer. 

Aşırı korumacı aileler çocukları için her şeyin en iyisini yapmak istediklerinden ve her şeyin en iyisinin çocuklarında olmasını istediklerinden dolayı aşırı korumacı tavırlar sergileyebilirler. Genellikle annelerde görülen aşırı korumacı davranışlar zaman zaman babalarda da görülür ve çocuğu kendi kendine hiçbir işini yapamaz hale getirir.Aşırı korumacılığın ana kaynağı aşırı sevgidir. Karşısındakini çok fazla sevenler aşırı korumacı davranışlarda bulunurlar. Eğer anne ve babanın çocuklarına olan sevgisi de çok fazlaysa, bu sevginin yanlış dışa vurumu olarak çocuklarına aşırı korumacı davranabilirler ve çocuklarına hiçbir şekilde bir zarar gelmesini istemezler. Çocuklarını her şeyden korumaya çalışırlar ve sonunda çocuğun bütün hayatını istila ederler. Çocuğa yalnız başına hiçbir şey yaptırmazlar.

Çocuklarına karşı aşırı korumacı davranan ebeveynler çocuklarının tüm işlerini kendileri yaparlar ve çocuğu kendi kendine yetemeyecek hale getirebilirler. Ebeveynlerdeki aşırı korumacılık, çocuğa karşı duyulan sevgiden kaynaklanabildiği gibi çocuk için çok fazla endişe duymaktan da kaynaklanabilir. Bazı durumlarda, daha önceden çocuk kaybı yaşayan ebeveynlerde de aşırı korumacı davranışlarla karşılaşılabilir. Bu da yine aşırı endişelenmeden kaynaklanmaktadır.


İlk olarak bu korumacı davranışları farkına varmak gerekir. "Ben aşırı koruyucu bir ebeveynim sanırım, onu hiç yanımdan ayıramıyorum, onun adına her işi kendim yapıyorum, herhalde ben geçmişte bebek kaybettiğim için bunun üzerine bu kadar düştüm, aşırı tepkim onu boğuyor" diye düşünmeniz gerekir. Farkına varmak değişimin en önemli aşamasıdır. Ebeveynler çocukları kendi başına bir şey yapamaz hale geldiyse "ben nerede hata yaptım" diye düşünmelidir. Çünkü sevginin de, kaygının da fazlası zarardır. O yüzden çok seviyorum deyip aşırı korumacılık yapmak sizi haklı çıkarmaz. Çocuğunuza risk alarak kendi hayatları üzerinde izin vermeniz gerekir. Siz risk aldıkça çocuğunuzun kişiliği daha fazla gelişecektir.  

Eğer bu durumdan kurtulmakta zorlanıyorsanız, çocuğunuzun kişilik gelişimine faydası olabilmek için bir uzmana görünmeniz, bir pedagog yardımı ile yeni yöntemler geliştirmeniz çocuğun sosyal gelişimi için önemli bir adım olacaktır.


Aşırı korumacılık gösteren ailelerin çocuklarında bu durumun etkileri çocuklar ilk kez bir sosyal ortama girdiklerinde ortaya çıkar. Bu da genellikle bir anaokulu olmaktadır. Aşırı korumacılık, çocuğun kendi işini kendi kendine yapamamasına, okulda kendi ceketini kendi kendine giyememesine ya da ayakkabılarını tek başına bağlayamamasına neden olur. Bunun en büyük sebebi de o zamana kadar her işini annesinin ya da babasının yapmış olmasıdır. 

Çocuğun her işinin bir başkası tarafından yapılması, bir zaman sonra çocukta kendine güvensizliğe neden olur ve çocuğun kendisini son derece beceriksiz ve yetersiz görmesine sebep olur. Dolayısıyla ailelerin çocuklarına karşı aşırı korumacı davranışlar sergilenmesi çocuğun ileriki yaşantısını olumsuz etkilemektedir.

Bu çocuklar yaşları ilerlese de, iş yaşantılarında ve özel hayatlarında sorunlar yaşayabilirler.


Aşırı korumacılık direkt olarak çocuğun özgüvenini etkileyen bir durumdur. Aşırı korumacı bir tutum çocuğa sürekli onun kendi kendine hiçbir şey yapamayacağı mesajını verir. Örneğin çocuk kendi kendine bir şeyler yerken yemeğini alıp annenin yedirmesi ya da kendi kendine giyinmeye çalışan çocuğun elinden giysilerinin alınması ve yine ebeveyn tarafından giydirilmesi, çocuğa sürekli olarak onun kendi başına yemek yiyemeyeceği veya giyinemeyeceği mesajını vermektedir. Bu mesajı defalarca alan bir çocukta da otomatik olarak özgüven eksikliği gelişir ve çocuk ileri zamanlarda gerçekten de kendi kendine hiçbir şey yapamayacağına inanır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat