Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

EAC - GOST R - SGR ve UkrSepro Belgeleri

SGR (hijyen) belgesi nedir?

1,691
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Szutest Genel Müdür Yardımcısı

GOST R bir ürün sertifikasyonudur. Rusya'nın mevzuatına göre yapılan ve Rus pazarına satışı için ürünlerin çoğunda zorunlu kılınan bir belgelendirmedir. GOST belgelendirme süreci ürüne özgü gerçekleştirilir. Ürün değerlendirmesinde dikkat edilen noktalar ürünün tanımı, GTİP kodu, teknik özellikleri ve kullanım alanıdır. Geçerlilik süresi olarak 1 ve 3 yıllık belgeler söz konusudur. GOST R sertifikası zorunlu bir belge olmayıp üretici isteğine bağlı alınmakta ve ürünlerin gümrükten sorunsuz geçişini sağlamaktadır. 

GOST R belgesinin yanı sıra zorunlu olan Yangın GOST R sertifikası da söz konusudur. Bu sertifika, ürünlerin Rus yangın emniyeti standartlarına uygun olduğunu teyit etmekte olup bazı durumlarda EAC belgesi alınabilmesi için gereklidir. 

Zorunlu yangın emniyeti onayına tabii ürün grupları: yanıcı inşaat malzemeleri, ısıya dayanıklı kaplama, yangın söndürücüler, yangın önleme ve veri aktarma kablo alarm sistemleri, 220 voltluk elektrik akımı kabloları, gaz yakıtlı sınai ürünler ve benzeridir.

Sertifikanın alımı için tüm teknik data ve kullanım kılavuzları Rusça olarak hazırlanmalıdır. Sonrasında üretim yeri denetimi gerçekleşir ve üretim sisteminin uygun olduğu tespitine dayanarak sertifika basılır. Yangın GOST R sertifikasının geçerlilik süresi 3 ve 5 yıllık olabilmektedir.

EAC (GOST) belgesi

2013 yılı itibariyle Rusya, Kazakistan ve Beyaz Rusya'dan oluşan Gümrük Birliği sınırları içerisinde EAC ya da Gümrük Birliği Teknik Regülasyon yürürlüktedir. Bu mevzuata göre söz konusu olan ülkelere yapılan ihracatlarda, ürünlerin birçoğunda belge zorunluluğu bulunuyor. Bunun yanı sıra belge Türkmenistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Özbekistan, Moldova ve Tacikistan gibi ülkelerde de geçerlidir.

EAC belgesi, sertifika ve deklarasyon olmak üzere iki farklı belgelendirme sürecine ayrılmaktadır.

Gümrük Birliği veya EAC belgesi, Rusya, Beyaz Rusya ve Kazakistan'ın pazarlarına aynı anda girebilmenin en kolay yoludur. Belgenin tanzimi için üreticinin Gümrük Birliği sınırları içerisinde kayıtlı olan bir firma ile imzalı sözleşmesi olmalıdır. Belge tek firma adına alınır ancak farklı alıcılar için kullanılabilir, başka bir deyişle her alıcı için ayrı belge alınmaz.

Belgede adı geçen alıcı şirketler Rusya Federasyonu, Kazakistan ve Beyaz Rusya sınırları içerisinde ürünlerin kalitesinden sorumlu olup ürünün kalitesiyle ilgili talepleri, şikayetleri ve başvuruları kabul etmek mecburiyetindedirler.

Sertifikasyon sürecine başlayabilmek için ilgili teknik dokümantasyonun Rusça olarak hazırlanması gerekir. Belgelendirme süresi bir hafta ile bir ay arasında zaman almaktadır.

EAC belgesinin geçerlilik süresi 1, 3 veya 5 yıl olarak verilebilmektedir. Seri üretimin yanı sıra parti bazlı sertifikasyon seçeneği de mevcuttur.

SGR belgesi

SGR belgesi ürünün insan sağlığına uygun olduğunu teyit eden bir hijyen sertifikasıdır. Bu belge, Rusya'nın Sağlık ve Sosyal Gelişim Bakanlığı tarafından, Rusya, Beyaz Rusya ve Kazakistan'dan oluşan Gümrük Birliği bölgesinin tamamında geçerlidir. SGR belgesi sıhhi yönetmelikleri ve hijyen standartlarına uygun ürünlerin üretimi veya ithali için düzenlenmektedir.

Tüm çocuk ürünlerinde, gıda ile temas eden kimyasal ürünler ve iç mekanlarda kullanılan bazı yapı malzemeleri için zorunlu olan bir belgedir. Belge verilmeden önce tüm ilgili dokümanlar Rusça olarak hazırlanır, numuneler Gümrük Birliği sınırları içerisindeki bir laboratuvara test edilmek üzere gönderilir ve pozitif sonuç alındığında SGR belgesi verilir.

SGR belgesi birçok ürünün EAC sertifikasyon sürecinin ön koşulu olmaktadır.

Belgelendirme süresi 1 ile 2 ay arasında zaman alabilmektedir. 

UkrSEPRO belgesi

UkrSEPRO, Ukrayna'nın ulusal mevzuatına göre verilen bir ürün belgesidir. Ukrayna'da ticaret yapmak isteyen yabancı şirketler, yerel kayıtlı şirketler gibi UkrSEPRO'ya sahip olmalıdır.

Zorunlu ve isteğe bağlı olmak üzere iki tür UkrSEPRO sertifikası mevcuttur. Her bir ürün için uygunluk sertifikasının zorunlu veya opsiyonel olmasını düzenleyen bir mevzuat vardır. Bu mevzuat temelinde ürünün onaya tabi olması halinde UkrSEPRO belgesi zorunlu olarak alınmalıdır. UkrSEPRO Uygunluk sertifikasının tanzimine, ürün üzerinde akredite laboratuvarlar tarafından gerçekleştirilecek bir testin raporu temel teşkil etmektedir. 

Ürünün Ukrayna?da zorunlu onaya tabi olmaması durumunda isteğe bağlı sertifika düzenlenir. UkrSEPRO'nun alımındaki temel avantajlar, gümrükten rahat geçişi sağlamak ve firmanın rekabet gücünü arttırmaktır. 

Tüketim mallarının çoğu zorunlu onaya, başka bir deyişle UkrSEPRO'ya tabidir. Buna her tür bakkaliye, çocuk ürünü, parfüm ve kozmetik, sofra takımı ve zücaciye, ambalaj malzemesi, ev cihazları ve sınai ekipmanlar dahildir.

UkrSepro sertifikaları tek bir teslimat, 1, 2 ya da 5 yıl için alınabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat