Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Düğün Organizasyonu

Düğün yemeği menüsü nasıl oluşturulmalı?

1,968
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Düğün Planlayıcısı

Düğün organizasyonu yapmak son derece zor bir süreç. Evlenmenin belki de en zor yanı düğünü planlamak. Misafirler, davetiyeler, düğün mekanı seçimi, düğünün konsepti, düğün yemeği, güğün pastası, gelinlik, nikah şekeri ve düşünülmesi gereken bir sürü ayrıntı. Bunların her irine ayrı ayrı karar vermek, sonra bunları bir araya getirmek ve hayallerdeki o muhteşem düğünü yapmak hiç bitmeyecek ağır bir iş gibi olabiliyor. Oysa doğru seçimlerle ve doğru bir planlamayla, belki bir düğün profesyonelin de yardım alarak harika bir düğün yapmak mümkün. Sadece ne istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Doğru kararları verdikten sonra düğününüzü tam hayalinizdeki gibi yapmanız hiç de zor değil. Düğün ya da nikah hazırlığı yapıyorsanız videoları izleyin ve neye nasıl karar verebileceğinizi öğrenin.


Düğün konsepti ile ilgili hayaller sınırsızdır. Ama her hayali uyarlamak belli bütçeleri gerektirir . En mutlu günlerinizden biri olan düğün ile ilgili hayalinizi gerçekleştirirken bütçenizi de sarsmayacak bir konsept belirlemeniz yararlı olacaktır. Eğer bir organizasyon firması ile çalışıyorsanız size soracakları ilk sorulardan biri de bu olacaktır: Ne kadar bütçe ayırmayı planlıyorsunuz...

Düğün konsepti seçimi yaz ve güz aylarına, gelinin sevdiği renklere, zevklerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Çiçeklerle detaylandırılmış süslemeler şamdanlar romantizmi; çuval ipi, kütük gibi objelerle hazırlanmış süslemeler daha çok doğayı; cam, tül gibi detaylarla hazırlanmış süslemeler ise bohemliği çağrıştırmaktadır. 

Düğün konsepti seçimini firmanıza bırakırsanız size en uygun seçimi yapacak ve size sadece istediklerinizi ekleyip çıkarmak kalacaktır. 10 senedir düğün sektörü kendini inanılmaz yenikliklerle geliştirdi. Bu nedenle organizasyon firmanızın tavsiyelerine kesinlikle kulak vermelisiniz.

Düğün organizasyonu

Düğün organizasyonu tatlı bir telaştır ama nasıl yapıldığı ve nasıl planlandığı çok önemlidir. Düğünüzü konuklarınızın hafızalarına iyi bir anı olarak kazıyabilmek için bazı püf noktalara dikkat etmeli ve detayları titizlikle seçmelisiniz. Öncelikle düğün mekanına karar vermeli, sonrasında ikramlıklar seçilmelidir. Düğün konseptinin yemekli düğüne veya kokteyle göre değişebileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Seçilen konsept her yönüyle mekana eksiksiz uygulanmalı, canlı müzik kullanılacaksa solistler mutlaka aksiliklere hazırlıklı olmalıdır.  Müzikler kişilerin seçimlerine, kültürüne ve yöresel ve etnik kimliğe göre şekillendirilmelidir. 

Gelin-damat masası süslemeleri

Gelin-damat masalarında nikah düğün içinde yapılacaksa konukların her alandan göreceği şekilde konumlandırılmalıdır. Trend her ne kadar beyaz lukens ayaklı dediğimiz düz maslar ve yüksek sandalyeler olsa da, zamanla bunlar da değişebilir. Konsept olarak lükens ayaklı masalarda sola veya sağa bir çiçek demeti, özellikle lilyum ve orkide çiçekler yerleştirildiğinde ve sade bir tülle detaylandırıldığında son derece şık bir masa görünümü yakalanacaktır. Fakat düğün konseptinde mor renkler hakimse mor, eflatunsa eflatun nikah masaları da yavaş yavaş trend olma yolunda ilerlemektedir.

Havuz başındaki düğünlerde beyaz üzeri danteller çok şık durmakla beraber ambiyansa ayrı bir hava katar. Romantik bir hava yakalanması isteniyorsa büyük mumlarla süslenebilir yahut büyük gelin yolu olarak kullanılan mumlu camlı şamdanlar kullanılabilir. 

Düğün yemeği masası süsleri

10 kişilik ve ya 6 kişilik yuvarlak masalar seçildiğinde ayna yükseltiler ve şamdanlar, tabak altı suplalar, cam mumluklar, dört veya beş kollu şamdanlar, yapay çiçekler dantelli veya bağlı peçeteler kullanılabilir. Numaratör ve konuk listesi de olmalıdır. Böylelikle kimin nereye oturacağı kolaylaşır. Aynı zamanda dağıtacağınız hediyelikleri de kişi sayısına göre masa üzerine konumlandırabilirsiniz. 

Düğün yemeği menü seçimi

Yemekli düğünlerde menü tercihi hem uygun fiyatı hem de pek çok farklı sunum seçeneği olduğundan tavuklu menülerden yanadır. Tavuk menüleri ekonomiktir hem de konukların damak tadına hitap eder. Sebzelerle süslendiğinde ise değişiklik katar ve konuklarınızı memnun eder. 

Salata Türk mutfağının vazgeçilmez alışkanlığıdır. Bu nedenle menünüzde kesinlikle salata olmalıdır. Alkol ya da içecek tercihi size bağlıdır. Menünüzde alkol varsa, yemek seçimlerini alkol seçeneklerine uygun alternatifler bulunacak şekilde birden fazla seçenekli tutmanız konuklarınızı memnun edecektir. Özellikle yemekten önce servis edilecek soğuk meze tabaklarında alkol servisine yakışacak mezeler, peynir tabakları veya şarküteri eklemeniz yemek menünüzü zenginleştirecektir. Daha farklı bir menu isterseniz, köfteli, püreli veya etli menü alternatifleri de seçebilirsiniz. 

Düğününüzün eksiksiz olması için dikkat edilecekler

Düğününüzün eksiksiz ve mükemmele yakın ilerlemesini istiyorsanız her şeyden önce düğünü organizasyon şirketi düzenleyecekse onlardan yapılacaklara dair plan listesi istemeniz ve konuklarınızın oturma listesini gözden geçirmeniz gerekir. Menüler mutlaka öncesinde kontrol edilmelidir. Örnek olarak hazırlanacak menüyü bizzat kendiniz test etmeniz en doğrusu olacaktır. Gelin-damadın girişi, dans provaları, konuları masalarında ziyaret ederken izlenecek sıra, eğlence için müziklerin seçimi, sırası da öncesinde kontrol etmeniz gereken, mümkünse prova edilmesi uygun olan detaylardır. 

Çiftin mutlaka giriş müziğini seçmesi, gelin-damat çıkışının tam saatinin belirlenmesi, konukların karşılanması ve tam vaktinde herkesin yerlerinde olmasının sağlanması da önemli detaylardan biridir. Bir organizasyon firması ile çalışıyorsanız bu ve bunun gibi dikkat edilmesi gereken her detayın hazırlık sırasını organizasyon firmanızdan öncesinde almanız, düğününüzün sorunsuz bir şekilde ilerlemesini sağlayacaktır. 

Düğünlerde günün heyecanı ile pek çok aksilik yaşanabilir. Bu nedenle özellikle saç, makyaj, ayakkabı, papyon, kıravat vb. unutulabilecek, atlanabilecek veya son günün verdiği heyecan ile istendiği gibi olmayacak detaylar için güne dair hazırlıklara erkenden başlanmalı, yedeklenebilecek tüm eşyalar öncesinde düğün alanında tutulmalı, hatta kıyafete dair çıkabilecek bir soruna karşı mutlaka küçük bir dikiş kutusu; ayakların ağrımasına, ayakkabıların sıkma ihtimaline karşı yara bandı, ayak dinlendirici tabanlar, gelin için gelinliğe uygun ve beyaz bir yedek düz ayakkabı bulundurulması hem gelini, hem de damadı rahatlatacaktır. 

Gelin özel bir makyöz ve kuaför ile çalışıyorsa, düğünden mutlaka birkaç gün önce saç-makyaj provasının yapılması tavsiye edilir. Bu sayede düğün günü bir sürpriz ile karşılaşılmayacaktır. Buna ek olarak düğün günü hazırlıkların yavaşlamasına, gelinin hareket kabiliyetinin kısıtlanmasına yol açacak manikür-pedikür gibi zaman isteyen bakımların bir gün öncesinden halledilmesi gelinin rahatlamasını sağlayacaktır. Keza düğün sahiplerinin, anne, kayınvalide, abla, hala, yenge, yakın arkadaş gibi geline kuaförde eşlik edecek yakın çevrenin de bu tür hazırlıklarını bir gün öncesinden halletmesi herkesin daha rahat hareket etmesini sağlar, kuaförde veya düğün hazırlık odasında telaş oluşmasını engeller, herkesin tamamen geline konsantre olabilmesini sağlar. Çünkü bugün gelin ile damadın günüdür.

Gelinler için çok önemli bir püf noktası ise özellikle farklı bir cilt bakımı veya daha öncesinden denenmemiş bir epilasyon yönteminin düğünden en az birkaç hafta önce denenmesidir. Çünkü cilt, yapılan cilt bakımına tepki verebilir, cilt bakımı tekniğinin olası sonuçlarından biri cildin bir süre sivilcelenmesi, sonrasında tekrar eski haline dönmesi olabilir. Keza, epilasyon tekniklerinde de olası bir yanık, ciltte kısa süreli alerji gibi sorunlar olabilir. Bu nedenle gelinin düğüne çok yakın tarihlerde bu tür önemli işlemlerden uzak durması, daha öncesinde hiç yaptırmadıysa, botoks gibi sonuçları zaman içerisinde belli olan yöntemleri denememesi tavsiye edilir. Tüm bu tür işlemler düğünden en az birkaç hafta önce yapılırsa, cildin vereceği olası tepkilerin tedavi edilmesi için zaman kazanılmış olur.

Düğün organizasyonu firması seçimi

Düğün organizasyon firması seçiminde elbette en etkili reklam aracı, kulaktan kulağa gelen tavsiyeler, yakın arkadaşların veya akrabaların düğünlerinden kalan hatıralardır. Fakat onlarda bile bazen hayal kırıklığına uğrama ihtimalimiz vardır. 

Çiftlere tavsiyemiz evlilik süreçlerine zamanları varsa düğünlerine uygun firma arayışı için evlilik fuarlarını ziyarete etmeleri, demo masaları görmeleri ve de bu ürünlerle ilgili paketlerle ilgili bilgi almaları, hizmetleri konusunda referanslarını incelemeleri olacaktır. İlgili firmanın bu işi kaç yıldır yaptığı, kaç kişilik ekip sahibi olduğu, çözüm ortaklarının kimler olduğu da incelenmeli, örnek düğünlerden fotoğraf, mümkünse video görülmelidir. 

En önemli tüyo ise organizasyon firmalarını incelemeye alırken en çok hizmeti ve kalemi kapsayan, daha az ekstraların olduğu düğün paketlerini seçmeniz olacaktır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat