Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Dudak Damak Yarığı Tedavisi

Dudak damak yarığı ameliyatından sonra izler ne zaman geçer?

16,495
kez izlendi
Puan: 3.33 / 5
Detaylı Açıklama
Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı

Dudak damak yarığı sadece estetik bir olgu değildir. Yani dudak damak yarığı tedavisi sadece estetik amaçlı değildir. Dudak, çiğnemede ve konuşmada önemli oranda kullandığımız, önemli bir fonksiyonu olan bir organdır. Bu anlamda dudak damak yarığı tedavisi çok önemlidir. Özellikle çocuk konuşmaya başlamadan önce damağın kapatılması ve çocuğun yumuşak damağı kullanarak kelimeleri, harfleri telaffuz etmesi, sesleri çıkarabilmesi, bunu öğrenmesi çok önemlidir. 

Çocuk, dudak damak yarığı ile doğmuşsa öncelikle dudağın kapatılması gerekir. Tek taraflıda da, iki taraflıda da bu durum böyledir. İki taraflı yarıklarda bu şu açıdan daha önemlidir: ortada bulunan ve bizim premaksi dediğimiz orta bölüm dudağın baskısından kurtulduğu için yukarıya doğru dönüp ciddi bir çıkıntı yapabiliyor. Bu çocuklardaki deformite daha fazla oluyor. Dudak damak yarığı tek taraflı ise burun kanadı, burun şekli ile ilgili deformite belirgin oluyor. Bu nedenle 3 ay civarında yani çocuk 4,5-5 kg ulaştığında, kan değerleri doğuma göre daha iyi olduğunda, beslenmesi ve genel durumu düzeldiğinde 2,5-3 ay civarında ameliyat için en uygun düzeydedir. Ameliyat edilir, dudağı kapatılır. Eğer sadece dudak yarığı ise konu bitmiş demektir. Sadece ileri yaşlarda burun ve dudak çevresinin orta yüzün gelişimiyle ilgili sorunlar yaşanabilir. Okul öncesinde burun kanadı şekliyle ilgili ikinci bir girişim yapılabilir. Bu bazen küçük yarıklarda gerekli olmayabilir. 

2 taraflı yarıksa takip daha önemlidir. Çünkü 2,5-3 yaşlarında yarığın derecesine göre biraz daha ertelenebilir. Burnun orta kısmında kolumella dediğimiz kısımda gelişim kusuru vardır, bu bölüm hiç yoktur. Bu bölüm ameliyat sırasında oluşturulur. Bu bölüm kısa kaldığı için iki taraflı yarıklarda burun kısmen basık olur. Bu bölgenin uzatılması gerekir. Böyle bir işlem yapılır. Çocukları okula gitmeden görünüm açısından okula hazırlarız. 

Damak yarığı olan çocuklarda özellikle konuşmayı öğrenmeden önce tedavi etmek çok önemlidir. Daha sonra başlangıçtan itibaren konuşma terapileri ile doğru konuşmayı öğretmek gerekiyor. 12 yaş civarında köpek dişleri çıkmadan önce alveolar arch dediğimiz diş diziliminin olduğu kemik çıkıntısının tamiri önemlidir. Dişlerin bunun üzerinden sürdürülmesi ortodonti ile birlikte takip edilir. Gerekirse bu konuda kemik koyularak ameliyatlar yapılır. Daha sonra da çocuk erişkin bir yaşa ulaştığında, yani 17-18 yaşına geldiğinde mutlaka burun civarında bir deformite olacağı bir estetik burun ameliyatı önerilir. Bu da ameliyatın yani tedavinin tamamlanması için gerekli bir işlemdir. 


Dudak damak yarığının izleri hayat boyu geçmez. Bu konuda ailelere çok umut vermek gerekir. Tabii ki ilk halinden çok daha iyi olacağı için bu izleri de göze alıyoruz. Cerrahi onarımlarda çeşitli teknikler vardır. Genellikle ameliyat izi belli bir anatomik çizginin üzerine oturtulur. Bunlarda dudakta dudak çizgileri, dudak kenarı kırmızı beyaz çizgi olarak oluşturulur, burun tabanıdır. Buradaki anatomik doğal çizgiler üzerine ameliyat izleri yerleştirilerek daha az belirgin olması sağlanır. 

İlerleyen yıllarda açılmış, daha genişlemiş yara izleri düzeltilebilir, biraz daha az belirgin hale getirilebilir. Gerekirse genç dönemlerde çeşitli yöntemlerle üzerine zımparalar yapılabilir. Ama şu bilinmelidir ki dudak damak yarığı mutlaka belli olur. Bunu eğer iyi tamir edilmiş bir dudak damak yarığı ise erkek çocuk bıyıkla kamufle edebiliyor, kız çocukta biraz daha sorun olabiliyor. Damak görünen bir yer olmadığı için eğer diş tedavisi çok iyi yapılmışsa orta yüz gelişimi ortodontik tedavi ile çok iyi sağlanmışsa çok dikkat çekici olmaz. Hastaları çok fazla rahatsız etmiyor. 


Dudak damak yarığında tedavinin başarısı aileyle tedavi eden ekibin birlikte çok iyi ve birbirini anlayarak çalışmasına bağlıdır. Ekip dediğimiz zaman burada bir plastik cerrah vardır ama ondan beslenme ve gelişim açısından çocuk hekimi var, cerrah, diş hekimi, konuşma terapisti gibi geniş bir ekiple çalışmak durumundadır. Birbirlerinin dillerini anlamalıdırlar. 

Dudak damak yarığı ile ilgili ameliyatlar yapılması gerekli zaman içinde yapılmalıdır. Aile bu zamanları kaçırmamalıdır. Yine diş konsürtasyonu, konuşma terapisi konsürtasyonu, çocuk hekiminden yardım gibi konular da ihmal edilmemelidir. Özellikle çocuğun diş gelişimi ve konuşması için bunlar çok önemlidir. Bunlar eksik kaldığı zaman orta yüz gelişimi geride olacak, burun tabanı yeterince öne çıkmayacaktır. Konuşma güzel olmayacak, telaffuz yeterince gelişmeyecektir. Yani bu ekip çalışması birbiriyle uyumlu, anlaşmalı bir şekilde sürdürüldüğü zaman uzun bir süreç de olsa sonuç her zaman başarılı olacaktır. 


Dudağın kapatılması 3 ay civarında bitirilirse çok iyi olur. Tabii ki hayat boyu imkanı bulamamış bir hastada ilerideki yaşlarda da kapatılabilir ama ideali erken kapatmaktır.

Eğer damak geç kapatılırsa yani çocuk konuşmayı öğrenmişse hayat boyu o konuşmayı düzeltmesi çok zordur. Ciddi tedaviler, konuşmayla ilgili eğitimler gerekir. Eğer çocuk damak ameliyatı olduktan sonra ikinci bir lisanı öğrenirse buradaki telaffuzu başından beri düzgün olur. Bu da çok ilginç bir konudur. 

Normal süreçleri yani 1-1,5 yaş civarı damak ameliyatı süresini geçirmiş hastalarla çok karşılaşırız. Hayatının herhangi bir döneminde 20-30 yaşlarında da olsa damağı açık bir hastayı mutlaka kapatmak gerekir. Mutlaka kazanacağı çok şey vardır. Aksi takdirde çok geniş bir damak yarığı ile yaşarsa bazı sesleri çıkaramadığı için konuşması çok zor anlaşılır. Yakınları anlar ama yabancılar anlayamaz. Mutlaka bu çocukların, erişkinlerin ameliyat edilmesi gerekir. Yani dudak damak yarığı sadece estetik nedenle değil, fonksiyonel olarak çok gerekli bir işlemdir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat