Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğum Sancıları Hakkında Merak Edilenler

Doğum sancısı nasıl anlaşılır?

32,195
kez izlendi
Puan: 3.17 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Doğum sancısı karakteristiği kişiden kişiye değişebilir. Bazı kişiler bu kasılmayı âdet sancısı olarak tanımlarken bazıları da bel ya da sırt ağrısı olarak tanımlayabilir. Doğum kasılmaları düzenli olarak başladığında her 3 ya da 5 dakikada 30 ya da 60 saniye olarak gelmektedir. Tüm merak ettikleriniz UZMANTV'de!


Beklenen doğum tarihi son âdet tarihinden itibaren yaklaşık olarak 40 hafta olarak hesaplanır. Gebeliğin 37. haftasından itibaren doğum sancıları hissedilmeye başlar. Gebeler 37. haftadan önce karınlarında birtakım kasılmalar hissederler. Bu kasılmalara Braxton Hicks kontraksiyonları denilir.

Gebeliğin son aylarında sık gözlenen Braxton Hicks kontraksiyonları günde birkaç kere olan ve kısa süren kasılmalar şeklinde olur. Bu kasılmalar düzenli olarak gelmeye başladığında rahim ağzının açılmasına sebep olur. Braxton Hicks kasılmaları ritmik hal almaya başladığında ve çamaşırı ıslatacak akıntının olması durumunda doğumun gerçekleşmesi anlamına gelir.

Doğum sancısının şiddeti

Doğum sancısı kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bazı kişilerde âdet sancısı olarak tanımlanırken bazı kişilerde bel ağrısı, sırt ağrısı şeklinde tanımlanabilir. Doğum kasılmaları 3 - 5 dakikada bir gelir ve 30 ile 60 saniye arası kadar sürer. Gebenin hissettiği her sancı doğum kasılması olmayabilir. Apandisit veya karın ağrısı şeklinde belirti verebilir.

Gebelik kasılmaları, doğuma hazırlık kasılmaları ve özellikle doğum kasılmaları düzenli ve ritmik bir şekilde gelirler. 3 ile 5 dakikada bir 20 - 30 saniye süren kasılmalardır.

Doğum sancısını hafifletme

Doğum kasılmalarını az ya da çok hissetmek kişilerin ağrı algısına göre değişir. Ağrı algısını azaltabilmek için çeşitli yöntemler uygulanabilir. Gebelik boyunca yapılan egzersizlerle ve doğru nefes alma tekniklerini öğrenerek doğum sancısını hafifletebilirsiniz. Gebelik kasılmaları sırasında nefes alıp vermek hem bebeğe giden oksijen miktarını arttırır hem de gebenin kasılmaları daha az hissetmesini sağlar. Sancının olduğu dönemlerde hareketli olmak, yürümek, sallanmak ve öne doğru eğilmek ağrıyı hafifletebilir.

Kasılmaların daha az hissedilmesini sağlamak için gebenin eşi veya yanındaki doğum yardımcıları gebenin kasılmalar hissettiği bölgelere masaj yaparak gebeyi rahat ettirebilirler.

Doğum sancısının gelmemesi

Doğum anı doktorun veya hamilenin önceden öngöremeyeceği gibi tamamen planlanmış ve zamanının bilinmediği bir dönemdir. Doğum, bebeğin dışarıda yaşamaya elverişli olduğu zamanda başlar. Doğum için acil bir durum yoksa doğum ağrılarını başlatmak doğru değildir. Burada yapılması gereken doğal kasılmaları beklemektir.

Doğumların çoğu beklenen tarihte gelişir. Ancak gebeliğin 41. haftasına gelinmesine rağmen doğum sancıları başlamamışsa bebek surmature ya da postmature doğabilir. Takipli gebeler için endişelenecek bir durum yoktur. Ancak gebeliğin 41-42. haftası geçmiş ve doğum başlamamışsa bebek tehlikeye gireceği için anneye suni sancı vererek doğum başlatılabilir. 

Bebeğin iyilik halini daha sıkı bir şekilde değerlendirmek için gereken uygulamalar:
- 3 günde bir bebek kalp atışı testi olan NST'nin uygulanması
- Ultrason ile bebeğin suyunun ve durumunun değerlendirilmesi

Gebeliğin 41. haftası geçmiş ve hâlâ kasılmalar başlamamışsa doktorlar 42.haftayı bekleyebilirler. Ancak 42. hafta olmasına rağmen doğum sancısı başlamamışsa doktor sezaryen doğumu uygun görebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat