Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğum Haritası (Natal Harita)

Doğum haritası nasıl yorumlanır?

15,745
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Danışman Astrolog

Doğum haritası, kişinin doğduğu, nefes aldığı ilk anda gökyüzünün çekilmiş bir fotoğrafı gibidir. Astrolojide yer merkezi bir sistem baz alınır.  Yer merkezi sistem demek, Dünya'yı merkez alan, Güneş dahil, tüm diğer gezegenlerin Dünya'nın etrafında döndüğü varsayılan bir sistemdir. Biz, Dünya'da olduğumuz için gökyüzüne baktığımız zaman gezegenlerin ve Güneş'in Dünya'nın etrafında dönüyormuş gibi olduğunu görürüz. Astroloji de bu sistem üzerine hareket eder. Dolayısıyla kişi doğduğu anda doğduğu yer, saat, konum, eylem ve boylama göre çıkarılan haritada diğer gezegenlerin Dünya'ya göre konumları gösterilir. 

Doğum haritası kişinin ilk nefes aldığı anda çıkarılan haritadır. Bu harita aslında bir potansiyeldir. Dolayısıyla kişi bu potansiyellere göre ya da bu potansiyellere rağmen hareket edebilir. İnsan çok bilinmeyenli bir denklem gibi, öngörülemez fakat bazı eğilimleri vardır. Bunlar ister aileden, eğitimden gelsin, ister DNA'lardan, alışkanlıklardan; çevresel şartlardan ya da karmadan, hangi pencereden bakıyorsanız buna bir isim verebilirsiniz. Tüm bunlara rağmen kişi kendi hayatını, kendi özgür iradesi ile seçerek geliştirebilir. 

Doğum haritası çıkarma

Doğum haritası (natal chart) kişinin doğduğu gün (gün-ay-yıl), doğum saati ve doğduğu yere göre çıkarılır. Gezegenlerin o anda dünyaya göre olan konumlarını kişinin doğduğu anda gökyüzünün bir fotoğrafı gibi çıkaran haritaya doğum haritası denir. 

Doğum haritasını elle çizerek, hesaplayarak da çıkarmak mümkündür ancak ağırlıkla astrolojiye dair hazır, bilgisayar programları ile çıkarılır. Bunun için özellikle astroloji profesyonelleri Solar Fire gibi ücretli programlar kullanır. Bu programlar sadece doğum haritası değil, tüm anlık gezegen konumları hakkında bilgi verir. Bunun dışında ücretsiz web sitelerinden de tüm detayları ile olmasa bile doğum haritası çıkarılabilir. Bunun için mutlaka doğum günü ve kesin doğum saati gerekir. Doğum yeri de önemlidir. 

Kişinin doğum haritası aslında kişinin potansiyellerini ve eğilimlerini gösterir. Bu anlamda bir doğum haritasında kişinin karakter özelliklerini ve eğilimleri görülür. Kişi bu eğilimleri ile hareket edebilir. Doğum haritasını çözmek, çıkartmak ve okumak kendimizi tanımak, anlamak ve geliştirmek için çok faydalı olur. 

Doğum haritası yorumlama

Doğum haritasını, doğum günü gün-ay-yıl, kesin doğum saati ve yeri ile çıkardıktan sonra element ve niteliklere bakarak okumaya başlayabiliriz. Haritanın öncelikle element ve nitelik dağılımları genel kişilik eğilimlerini gösterir. 

Videoda gösterdiğimiz örnek haritada ateş ve su elementi daha baskın görünüyor. Dolayısıyla bu kişinin eğilimlerinde ateş ve su elementlerini daha baskın olacaktır. Diğer elementler olan toprak ve havada, özellikle hava elementinin karakteristik özellikleri daha az olabilir. 

Niteliklerde de yine harita dağılımda sabit nitelik daha baskın görünüyor. Bir doğum haritasında ilk etapta element ve nitelik dağılımındaki kombinasyonları anlatarak kişinin değer eğilimlerini anlatabiliriz. 

Daha sonra doğum haritasının başlangıç noktası olan yükselen burca bakılır. Elimizdeki doğum haritasında ASC, yani yükselen Akrep olarak görünüyor. Yükselen burç, kişinin hayata nasıl bir pencereden baktığı hakkında önemli fikirler verir. 

Kişinin tam doğduğu anda, Doğu ufkunda olan yükselen burcu, kişinin hayata bakışı ve dünyayla ilişki kurma şeklini gösterir. Daha sonra yükselen burcunun yönetici gezegeni, bulunduğu ev ve açıları incelenir. UZMANTV'deki bu videodaki örnek haritamızda Akrep burcunun klasik astrolojideki yöneticisi Mars ve modern astrolojideki yöneticisi Plüton'un bulunduğu burç ve ev konumları, diğer gezegenlerle yaptıkları açılar analiz edilir. 

Bir sonraki adımda ise kişinin Güneş burcuna bakılır. Bizim "burcumuz" olarak nitelendirdğimiz burç, Güneş burcumuzdur. Bu aşamada Güneş burcumuzun konumu ve tüm diğer gezegenlerle yaptığı açılar değerlendirilir. Örnek haritamızda kişinin Güneş burcu Yay ve ikinci evde yer alıyor.

Sonraki aşamada Ay burcuna bakılır. Ay burcu özellikle kadınların haritasında Güneş'ten sonra, hatta belki kimi zaman Güneş'ten daha önce Ay burcuna bakılır. Ay burcu hangi konumda, açıları nedir; bunlar incelenir. 

Tüm bunlar temel olarak ilk analiz edilmesi gerekenlerdir. Ancak tabii ki detaylı bir doğum haritasında açı kalıpları, gezegenlerin evlere göre yerleşimleri, burçların yöneticilerinin yerleri, ara noktalar, özellikle Güneş ve Ay ara noktaları, konuya göre diğer gezegenlerin ara noktaları ve harmonik haritalara bakılır. Tüm bu haritalar yine doğum haritasından türetilir. 

Haritada Evler

Doğum haritasında evler gökyüzünün bölümlere ayrılmış halidir. Zodyak doğum haritamız 12 evden oluşur. Farklı ev sistemleri kullanabiliriz fakat hangi ev sistemini kullanırsak kullanalım bir haritada 12 ev mevcuttur.

1. ev, doğum saatimize göre çıkarılan haritada yükselen burcumuzla başlar. Yükselen burcumuzun olduğu ilk ev, birinci evdir. Birinci evden, ikinci eve, ardından 12. eve kadar haritamızdaki evleri sıralayabiliriz. 

Astrolojide birkaç çeşit ev sistemi vardır. Placidus, Koch , Eşit Ev ve Tam Ev sistemleri astrolojide en sık kullanılan ev sistemleridir. Hangi ev sistemi doğrudur diye soracak olursanız, bunun cevabı çok kişiseldir. Çünkü şu ev sistemi en doğrusudur diyemeyiz. Bunu daha çok deneyerek kendiniz bulabilirsiniz. 

Kendi doğum haritanızda farklı ev sistemlerine bakarak hangi ev sisteminin sizin için doğru ve geçerli olduğunu bulmanız mümkündür. Astrologlar da, profesyonel olarak danışmanlık yapan astroloji uzmanları da çalışmalarında zaman içinde, deneyerek belli bir ev sistemini seçer ve bu sistemle devam eder. Çoğu astrolog bir ya da iki ev sistemini birlikte kullanır. 

Evler aynı zamanda haritamızdaki alanlardır. Farklı evler hayatımızdaki alanları sembolize eder. Örneğin ilk ev kişisel görüntümüz, dış görüntümüz, mimiklerimiz, nasıl hareket ettiğimiz, başkalarının bizi nasıl gördüğü gibi konuları temsil ederken, ikinci ev daha maddi konular, sahip olduğumuz değerler ya da parasal konularla ilgilidir. Bu anlamda, her ev başka bir anlama gelir. Hayatımızdaki her bir farklı alan farklı bir ev ile sembolize edilir. 

Kendi doğum haritanızı çizebilir misiniz?

Kendi doğum haritanızı çizebilirsiniz. Eski zamanlarda, özellikle bilgisayar olmadığı zamanlarda zaten astrologlar kendi haritalarını ya da haritasını çıkarmak istediği kişilerin doğum bilgilerinde yola çıkarak, hesaplama ile elde çiziyorlardı.

Kendi haritamızı çizebilmek için Efemeris adı verilen gök günlüğüne ve evler tablosuna ihtiyaç vardır. Türkiye'ye göre çıkarılmış bir Efemeris ve evler tablonuz varsa, hesaplayarak, elle de doğum haritanızı çıkarabilirsiniz. Fakat artık bilgisayarlarda, webde astrolojik pek çok program var. Özellikle profesyonellerin başvurduğu ücretli Solar Fire tarzında programlarla da pek çok farklı harita çıkarmanız mümkün. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey tam doğum tarihiniz, saatiniz ve doğum yeriniz. Bu anlamda kendi doğum haritanızı elde çizmenize ihtiyaç yok. 

Böyle bir programınız yoksa internette ücretsiz olarak harita çıkaran pek çok web sitesinden yararlanabilirsiniz. 

Bunların yanı sıra doğum haritanızı çıkarması için profesyonel birinden de destek alabilirsiniz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat