Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğum Çatlakları

Hangi cilt tiplerinde karın çatlakları daha sık görülür?

56,896
kez izlendi
Puan: 4.12 / 5
Detaylı Açıklama
Medikal Estetik Hekimi

Doğum çatlakları cildimizin orta tabakası olan dermiste meydana gelen hasarlar sonucu ortaya çıkar. Dermis tabakası kolajen ve elastin liflerin bulunduğu tabakadır. Aşırı kilo alımı, ergenlik döneminde hızlı boy uzaması ya da uzun süreli kortizon kullanımı gibi nedenler kolajen ve elastin liflerinde hasara neden olur. Bu hasar aynı zamanda doğumda da gerçekleşir.

Kadınların yüzde 90'ının doğumdan sonraki sürecinde göbek çevresi, göğüs ve kalçalarda şimşek çakma görüntüsünde çatlaklar oluşabilir. Gebelikte kilo alınması ile birlikte şişmeye başlayan karın gerildiği için çatlaklar meydana gelir. Nasıl ki gerilen bir çarşafta yırtılmalar olabiliyorsa, anne karnı da genişlediğinde yırtılmaya müsait hal alır. Gebeliğin 5. ve 6. aylarından itibaren karın daha belirgin hale geldiğinden çatlaklar bu aylarda en fazla oranda meydana gelir. 

Özellikle ilk hamileliğinde doğum çatlağı olan kadınların ikinci hamileliğinde de doğum çatlağının olması muhtemeldir. Aynı zamanda anne ve kız kardeşinde doğum çatlağı olan kadınların kendilerinde de doğum çatlağının olması mümkündür. 

Gebeliğinde doğum çatlağı risk grubunda olan karınlar
- Genetik yatkınlığı bulunan kadınlar
- Beyaz ırktan olan kadınlar
- Cildi ince yapılı olan kadınlar 

Doğum çatlağının ırksal bir özelliği de vardır. Siyahi ırklarda hemen hemen hiç çatlak gözükmezken, beyaz ırklarda çatlak görülme oranı %50 ile %75 arasında değişir.  Asya ırkı da yine siyahi ırklarda olduğu gibi bu konuda şanslı bir ırktır ve onlarda da doğum çatlaklarının görülme oranı oldukça azdır. 

İnce cilt yapısına sahip olan açık tenli kadınlarda görülen doğum çatlakları daha ince bir yapıya ve pembe renge sahiptir. Koyu tenlilerde ise çatlaklar biraz daha derin ve sedefli gümüş renginde olmaktadır.

Doğum çatlağı görülen yerler

Doğum çatlakları mekanik travma ve mekanik gerginliğe maruz kalan bölgelerde daha sık görülür. Mekanik gerginlik özellikle kilo alındığında genişleyen bölgedir. Mekanik bölgeler karın bölgesi, kalça bölgesi, uyluk bölgesi, göğüsler ve hatta kollardır. Bu bölgelerde biriken fazla yağlar kolajen ve elastin liflerinin üzerine fazla yük bindirerek o bölgelerde hasar yaratır. Bu durumun sonucu olarak da çatlaklıklar oluşur. Yine aynı şekilde doğumdaki hormonal değişiklikler de dermis tabakasındaki kolajen ve elastin lifleri hasarlandırır ve çatlak gelişimini tetikler. 

Doğum çatlakları hamileliğin dördüncü ayından itibaren oluşmaya başlar. Öncesinde kaşıntı hissi oluşur. Sonra pembe renkli ince çizgiler meydana gelir. Hamileliğin sonlarına doğru ya da doğumdan sonra bu pembe renkli çizgiler, yerini gümüş renkli beyaz çizgilere bırakır. Özellikle açık tenli kadınlarda uzun süre pembe renkli kalabilmekle beraber, koyu tenli kadınlarda uzun süre gümüş renkli beyaz çizgiler şeklinde daha sık görülür. 

Doğum çatlaklarının engellenmesi

Daha az kilo alımı ve genişlemenin daha az olmasıyla çatlak oranı da daha az olur. Ne kadar az genişleme olursa, o kadar az çatlak oluşacaktır. Özelikle gebelik sürecinde ideal kilo atışı 10 ile 12 kg arasındadır. 12 kilodan daha fazla alınan kilonun ne bebeğe ne de annenin gelişimine herhangi bir katkısı olmayacağından, anne adayında sadece kozmetik sorunlar yaratacaktır. Bu nedenle hamileliğin özellikle dördüncü ayından itibaren kilo alımı dengeli, düzenli ve kontrollü olmalıdır. Hızlı ve ani kilo artışından kaçınmamız gerekmektedir.

Hamilelik öncesinde oluşabilecek çatlakların tümü olmasa bile bir kısmı aslında engellenebilir. Hamilelik öncesinde düzenli ve bol miktarda sıvı alınması, hamileliğin ilk günlerinde karın ve bacaklara doktor tarafından tavsiye edilen kremler ile masaj yapılması çatlakları tamamen önleyemese de, çatlakların büyümesini ve gelişmesini bir nebze olsun yavaşlatır. Ayrıca hamilelik süresince sıcak su ile duş almamaya da dikkat etmek gerekir.

Vücutta şok etkisi için ılık veya soğuk duş

Ilık su ile duş almak ve küçük dairesel hareketler ile karın bölgesine masaj yaparak çatlaklar azaltabilir. Hatta mümkünse ılık ve bazen de soğuk su ile duş almak deride şok etkisi yapar ve deriyi güçlendirir. Unutulmamalıdır ki çatlakların oluşmasını önlemek, oluşan çatlakları yok etmekten çok daha zahmetsiz ve daha kolaydır.

Hamilelik çatlaklarının tedavisi

Oluşan çatlakların biraz olsun önlenmesi tamamen kadınların elindedir. Hamilelik öncesinde oluşabilecek çatlakların tamamı olmasa bile bir kısmı aslında engellenebilir. 

Düzenli ve bol miktarda sıvı alınması, hamileliğin ilk günlerinde karın ve bacaklara sürülen doktor tarafından tavsiye edilen kremler ile masaj yapılması çatlakları tamamen önleyemese de, çatlakların büyümesini ve gelişmesini bir nebze olsun yavaşlatır. Ayrıca hamilelik süresince sıcak su ile duş almamaya dikkat edilmesi gerekir.

Doğumda oluşacak çatlakları en aza indirmek için su tüketimine çok dikkat etmek gerekmektedir. Çünkü çatlakların en önemli nedenlerinden biri cildin kuruması ve gerilmesidir. Hamilelik süresince günde 8 ile 10 bardak arası su tüketmek gerekir. Su tüketimiyle cildin nem oranı artacağından çatlak oluşumu en aza iner. Aynı zamanda düzenli kullanılan nemlendiriciler de cilt çatlağının oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat