Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğum Başlatma

Doğumu hızlandırmak için neler yapılabilir?

19,685
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Doğumun başlamasını etkileyen durumlar hakkında merak ettiklerinizi UZMANTV'den izleyin... Cinsel ilişkiye girmenin doğumun başlamasına neden olup olmadığından, doğumu hızlandırmada egzersiz yapmanın önemine kadar tüm bilmek istedikleriniz UZMANTV videolarında.


Sağlıklı bir doğumun başlaması için gereken süre hamileliğin 40. haftasıdır. Ancak, bebek 37. haftadan sonra dış ortama adaptasyon sağlayabileceği için 37. haftadan sonra meydana gelen doğumların normal sürelerinde gerçekleştikleri kabul edilir. Fakat 37. haftadan önce gerçekleşen doğumlar erken doğum sayılırlar.   

Doğum eyleminde beyinde hipofiz bezinden salgılanan oksitosin hormonu sayesinde rahim kasılmaları başlar ve rahim ağzı açılarak doğum süreci başlamış olur. Rahim kasılmaları gebeliğin son ayında düzensiz aralıklarla gelmeye başlar. Bu kasılmalara, kasılmaları keşfeden doktorun isminden yola çıkarak Braxton Hicks kasılmaları veya yalancı doğum kasılmaları denir. Bu kasılmalar rahim ağzını doğuma hazırlayıcı kasılmalardır. Bu kasılmalar düzenli bir hal aldığında ve buna âdet sancılarına benzer bir ağrı eklendiğinde doğum süreci başlamış olur.

Doğum olayı, tamamen bebeğin beslenme organının yaşlanması ile ilgili bir durumdur. Beslenme organı yaşlandığı zaman ki bu süre hamileliğin 40. haftasına denk gelir, doğum olayı gerçekleşmeye başlar. 

Gebeliğin 37. haftasından sonra kişinin ağır bir işte çalışıyor olması, günlük aktivitesinin fazla olması, çok yorulması erken doğuma neden olabilir.

Doğum zamanı gelmesine rağmen doğum başlamamışsa

Hamileliğinin 37. haftası dolmuş bir kadını rahim ağzında olması gereken açılmalar gerçekleşmememişse, bu aşamada sancıları güçlendirecek bazı ilaçlar kullanılabilir ve doğumun başlaması hızlandırılabilir. 

Normal bir gebelikte gebeliğin süresi 40 haftadır. 37. haftadan sonra bebek dış yaşam koşullarına uyum sağlayabileceği için bu haftadan sonra gerçekleşen doğumlar da normal doğum sayılır.

37. haftası dolmuş, erken doğum riskinden çıkmış bir gebede doğum sancıları başladığı halde, rahim ağzında belli miktarda açılma olmuyorsa sancıları güçlendirici ilaç olarak oksitosin hormonu serum ile verilir. Suni sancıyla (indüksiyon) sancı süresi uzatılır, sancı sıklığı artırılır.

Suni sancı işlemi yapılırken bebeğin daha yakından takip edilebilmesi için anne adayının karnına bağlanan problar ile NST çekilir. NST ile bebeğin kalp atışlarının normal olup olmadığı, rahim kasılmalarında bebeğe giden kan akımında bir azalma olup olmadığı kontrol edilir.

Suni sancı işlemi yapılırken bebekte bir sorun yaşanırsa suni sancı kesilir, gerekirse sezaryenle doğum sonlandırılır.

Doğumu hızlandırma durumu sadece doğum sancıları başlamış hamileler hastaneye gittiklerinde eğer belli bir süre içinde rahim ağzında belli miktarda açılma olmamışsa yapılır. Bu durumda suni sancı işlemiyle doğum hızlandırılır, bebeğin kontrollü bir şekilde doğumu sağlanır. 

Tıbbi gereklilik olmayan durumlarda ise suni sancı işlemi yapılmamalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat