Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Diz Ağrılarında PRP Tedavisi

PRP tedavisi nedir?

106,206
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı

PRP tedavisi adını Platelet Rich Plazma kelimelerinin baş harflerinden alır. Platelet rich plazma, trombosit yönünden zenginleştirilmiş plazma anlamına gelir. 

PRP tedavisi, kan damarları içerisindeki iyileştirici hücrelerin yetersiz kaldığı durumlarda kullanılır. Örneğin diz ekleminde, diz kemik ve kıkırdak bölgesinde kan damarı olmadığı için iyileştirici hücreler oraya gidememektedir ve orada oluşan hasarları iyileştirememektedir. Bu sebeple kişinin kolundan 7-8 mililitre kan alınır. Bu kanın içerisindeki beyaz ve kırmızı kan hücreleri ayrıştırılır. Ardından beyaz kan hücreleri, yani iyileştirici hücreler dediğimiz trombositler tekrar kişinin dizine enjekte edilir. 

PRP tedavisinde önemli olan kişiden alınan kanın bozulmadan, içerisindeki proteinler çökmeden ve pıhtılaşmadan diz eklemine verilmelisidir. PRP'ler standart olmadığı için etkin bir PRP uygulanabilmesi için bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. Burada en önemlisi kişinin PRP'den doğru fayda görüp görmeyeceğinin doğru belirlenebilmesidir. 

PRP tedavisi kireçlenme, menisküs ve diz bağı hasarı gibi durumlarda etkili olur. Yine eklem sıvısı azalmışsa, eklem sıvısı eklenmiş PRP'ler de vardır. Fakat kişide tam kopmuş bir bağ yırtığı varsa, çapraz bağ yırtığı örneği varsa, menisküsü tamamen kopmuş ve parçalanmışsa PRP tedavisi uygulanmamalıdır. Bunlara ek olarak romatizmal problemlerde, dizde artmış eklem sıvısı, ödem varsa, yapılacak PRP ödemli dokunun içerisinde kalır ve faydalı olamaz.

Bazen hastalar "ben 7-8 defa PRP yaptırdım fakat faydasını görmedim" gibi yorumlarda bulunur. Oysaki PRP'nin başarısında birkaç faktör çok önemlidir. Doğru hasta seçimi ve diz tedavisine uygun kit kullanılmazsa, PRP'den başarı beklenemez.

PRP tedavisinde başarıyı etkileyen faktörler
- Doğru klinik teşhis
- Doğru hasta seçimi
- Doğru PRP kitinin kullanılması

Diz ağrısının PRP ile tedavisi

Kişinin diz ağrısının nedeni kemikten ve kıkırdaktan kaynaklanıyor ise, yine menisküste ve bağda dejenerasyon dediğimiz hasarlanmalar varsa, bu durumda PRP tedavisi faydalı olur. Fakat, kişinin sıvı birikimi ile ilgili sorunları varsa, dizde ödem oluşmuşsa, o durumda PRP tedavisi başarılı olmamaktadır.

Öncelikle kişideki diz ağrısının sebebi belirlenmelidir. Diz önü ağrısı dediğimiz, pateller dediğimiz diz kapağı kemiğine yapışan bağ ve kaslar içerisindeki tendon hasarlarında da PRP tedavisinin yeri vardır. 

Diz ağrısında PRP tedavisinin başarılı olabilmesi için klinik teşhisin doğru konulması gerekir. Sonrasında gereken röntgen, MR, tomografi gibi tetkikler de değerlendirilmelidir. Kişi için PRP uygulaması uygun ise, o zaman uygun PRP kitleri kullanılmalıdır. 

Piyasada 17-18 adet PRP kit firması vardır. Fakat bunların içinde önemli olan class 2 device dediğimiz, kişiden alınan kanın tekrar kişinin eklem boşluğuna verilmesinin uygun olduğu kitler kullanılmalıdır. Ancak doğru kitler kullanılırsa trombositler ve trombositlerin içindeki proteinler canlı olarak kalabilir. Böylece kişinin eklem boşluğunda bir yenilenme işlemini gerçekleştirmedir.

Son yapılan bilimsel çalışmalar, aslında PRP'nin içerisinde de bir miktar kök hücre olabildiğini göstermektedir. Ancak yine de PRP tedavisi demek, kök hücre tedavisi anlamına gelmez.  Bazen ticari anlamda kök hücre tedavisi ile PRP tedavisi aynı anlamda kullanılmaktadır. Bu, kesinlikle yanlıştır. Kök hücre tedavisi ancak omurilikten ve kemik iliğinden alınan kandan hazırlanırsa kök hücre olabilir. Bunun dışında kişiden alınan kan ile hiçbir zaman kök hücre alınamaz. 

Diz ağrısı tedavisinin başarısında PRP kitinin önemi

Diz problemlerinin çözümünde PRP uygulanabilir fakat PRP tedavisinden iyi sonuç almak için uygun PRP kitinin kullanılması gerekir. PRP kitlerinin standart olmadığını bilmeliyiz. Uygulanan PRP kitlerinin içerisinde biyolojik tüpler olmalı. Yani kan vücut dışına çıktığında kan damarı içerisindeki biyolojik ortamla aynı ortam sağlanmalı ki, kanın içindeki trombositler özelliklerini kaybetmeden tekrar kişiyi iyileştirme fonksiyonlarını gösterebilsinler. 

Normal kan alma tüpleri ile de PRP yapıldığını veya içine sodyum sitrat adı verilen, kanın pıhtılaşmasını engelleyici birtakım maddelerin konulduğu da bilinmektedir. Ancak bu yanlıştır. Bu PRP kitleri ile uygulanan diz enjeksiyonları, dizin kemik ve kıkırdak dokusuna zarar verebilir.

Dizlerde romatizmal problemler varsa, bu bölgeye PRP uygulanmamalıdır. 

PRP için uygun hasta seçiminden sonra en önemli nokta uygun PRP kitini belirleyebilmektedir.

Piyasada 17-18 adet PRP kiti bulunmaktadır ve bu PRP kitlerinin sayısı da hızlar artmaktadır. Fakat PRP yaptıracak kişilerin kendilerine uygulanacak PRP enjeksiyonu öncesi, kullanılan PRP kiti biyolojik tüp mü değil mi, kitin FDA onayı var mı veya ilgili kit class 2 device onayı var mı, öğrenmelidir. Class 2 device onayı, kitin kan damarı içerisindeki aynı biyolojik ortamı sağlayacak ve dize enjekte edilebilecek özellikte olup olmadığını görebilmemizi sağlayan bir onaydır. 

PRP ile diz ağrısı tedavisi standartları

PRP uygulaması ile diz ağrısı tedavisi standart değildir. Çünkü kullanılan kitler ve hastalar farklıdır. Hepimizin dış görünüşü nasıl farklıysa, eklemlerimizin, kaslarımızın, bağ dokularımızın içi de farklıdır. Dolayısıyla PRP ancak iyi bir değerlendirme sonucu uygulanırsa başarılı olabilir.

PRP kitlerinin seçimi, hangi PRP kitinin kullanılacağı tedavinin başarısında çok önemlidir. Çünkü PRP tedavisi diz için yapılıyorsa, PRP kitlerinde mutlaka biyolojik tüp bulunmalıdır. Biyolojik tüp, kanın saklandığı tüptür ve PRP tedavisinin başarılı olabilmesi için bu tüpler tam olarak kan damarının içindeki ortamı sağlamalıdır. Aksi durumda kandaki hücreler canlı kalamaz. Bu da yapılan kişinin kan nakli sonrasında kendi hücrelerinden hiçbir fayda alamamasına yol açar. 

Diz ağrısı için PRP tedavisinde biyolojik tüp kullanılırsa, kişiden alınan kan için o damarın içerisindeki biyolojik ortamın sağlanması gerekir ki o hücreler canlı olarak tekrar kişiye nakledilebilsin ve kişi de kendi kan hücresinden faydalanabilsin. 

PRP ile kişinin kan damarları aracılığı ile sorunlu bölgeye ulaşamayan iyileştirici hücreler o bölgeye doğrudan enjekte edilerek tedavi hedeflenir. Fakat o hücrelerin canlı olarak bulunduğu kan dışarı alındığında, o hücreler korunamazsa veya kanın içine vücuda zarar verebilecek birtakım maddeler eklenirse, o zaman kişiye de zarar veririz.

Bazı PRP kitlerinde kan vücut dışına çıkınca pıhtılaşmaması için sodyum sitrat gibi maddelerin eklenmektedir. Ancak bu maddeler eklem kıkırdağının hasarına yol açtıklarından fayda yerine zarar vermektedir. Dolayısıyla PRP tedavisi standart olmadığı için PRP yaptıracak kişilere öncelikle PRP'de biyolojik tüp kullanılıp kullanılmadığını araştırmaları önerilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat