Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Diyabet Hastalarında Hamilelik

Hamilelikte kan şekeri takibi nasıl yapılır?

14,949
kez izlendi
Puan: 3.57 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Sağlığı ve Doğum Uzmanı

Sağlıklı bir gebelik olasılığını artırmak için diyabetik anne ve bebeği mutlaka yakından takip edilmelidir. Diyabetik olduğu anlaşılan kişinin mutlaka düzenli olarak kan şekerleri ölçülmesi gerekir. Gebelikte bunlara biraz daha hassasiyet gösterilmesi gerekir. Çünkü var olan diyabeti gebelik daha da ilerletebilir, eğer oluşmuşsa, komplikasyonlarını artırabilir, şekerleri daha stabil hale getirebilir. 

Özellikle ilk üç ayda kan şekerinin düzenli olması çok değerlidir. Bu anlamda beslenme çok önemli bir hal alır. 


Şeker hastaları için sağlıklı beslenme ilkeleri esasında tüm insanlarla aynıdır. Ancak her insanın olduğu gibi her diyabet hastasının da kendine özel gereksinimleri olabilir. Günde 3 büyük öğün yerine, porsiyonların küçüldüğü 4-6 öğün ya da 5-6 öğün ideal olandır.

Mümkün mertebe kandaki şekeri yükselten karbonhidratlardan uzak durmalısınız. Rafine şeker, beyaz un, pirinç ve patates gibi şekeri en hızlı yükselten besinlerdir. Bu besinlerin dengeli tüketilmesi gerekir. Önemli olan bunları bilinçli tüketmek, hatta mümkün olduğunca azaltmak ve karbonhidratları kompleks karbonhidrat denilen tam tahıllardan, bakliyatlardan, meyve ve sebze gibi gıdalardan almaktır. Kaslarınızın ve vücudunuzun bütün sistemlerinin çalışması için yeterli protein almalısınız. Esansiyel yağ asitleri ile bağırsakların düzgün çalışmasını sağlayan hem de kana şekerinin hızla geçmesini önleyen posalı gıdaların tüketilmesi, bol su içilmesi de çok önemlidir. 


Şeker hastalarının özellikle kan şekerini hızla yükselten yiyeceklerden uzak durması tavsiye edilir. Bunları tamamen kesecekleri anlamına da gelmez. Özellikle rafine edinmiş şeker, beyaz un, patates, pirinç gibi besinler kan şekerini yükselteceğinden hamilelik sürecinde az tüketilmelidir. 

Gazlı içecekler içinde bulunan boya maddeleri, katkı maddeleri, yüksek oranda şeker, glikoz ve fruktoz şurupları nedeniyle tüketilmemelidir.

Hamilelerin aynı zamanda diyabet olsun ya da olmasın, alkol almaktan da kaçınması gerekir. Ancak diyabet hastaları için durum daha özeldir ve kesinlikle uzak durulmalıdır.


Diyabet döneminde şeker hastalarında folik asit gibi bazı ilaçların dozu daha yüksek kullanılması gerekmektedir. Çünkü şeker hastalarının nöral tüp defekti riski normalden fazladır. Bunun yanı sıra beslenme danışmanlığının alınmasında fayda vardır. Bir diyabet hastası her ne kadar az çok nasıl beslenmesi gerektiğini bilse de gebelik sırasında bu ihtiyaçlar değişir. Bu nedenle ekstra beslenme danışmanlığı alınmasında fayda vardır

Egzersiz bütün insanlar için olduğu gibi özellikle şeker hastaları için de çok önemlidir. Şekerin kandan alıp kullanılması kolaylaştırır ama aynı zamanda kas kitlesini artırarak insülin ihtiyacını azaltır. Bezen de şekerin insülinsiz de kontrol altında tutulmasına, iyi düzeyde kalmasına yardımcı olur.  Bu nedenle düzenli egzersiz yapmak, hem gebelik öncesinde, hem de gebelik sırasında şeker hastaları açısından çok önemli bir alışkanlıktır. 


Bunun için evde kullanılabilen glukometre denilen cihazlar vardır. Mümkünse bir diyabet hemşiresi tarafından anneye eğitimini verilmiş olması lazımdır. 

Kan şekeri takipleri hekimden hekime farklı aralıklarla olabilir. Ancak açlık kan şekeri pratik olarak sabah hiçbir şey yemeden içmeden, yine öğlen ve akşam yemeğinden önce veya gece 12'de 3'te alınabilen kan şekerleri değerleridir. Tokluk olarak da bazı hekimler 1 saatlik tokluğu, bazı hekimler 2 saatlik tokluğu kabul eder ama en yaygın olan 1 saatlik tokluktur. Bu da yemek yemeye başladıktan 1 saat sonradır. Yani tamamlandıktan sonra değildir. Örneğin, yemek yemeğe başladınızsa, bu 20 - 40 dakika sürebilir. Bizim bahsettiğimiz yemek yemeye başladıktan sonra 1. saate aldığınız 1 saatlik tokluk kan şekeridir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat