Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Diyabet Hastaları İçin Cinsel Tedaviler

Şeker hastası erkeklerde cinsel sorunlar nasıl çözülebilir?

60,229
kez izlendi
Puan: 4.89 / 5
Detaylı Açıklama
Metabolizma Hastalıkları ve Diyabet Uzmanı

Şeker hastaları için cinsel tedavi yöntemleri UZMANTV'de! 


Şeker hastası kadınlarda cinsel sorunlar
Kadın diyabetiklerde ön planda depresyon ve buna bağlı libido kayıpları rol oynamaktadır. Hastanın her takipte bu konudan sorgulanması gerekir. Hastaların çekinmeleri, utanmalarından kaynaklı bu sorunları doktorlar ile paylaşmamaları tedavinin geç uygulanmasına sebep olur. Cinsel arzuyu baskılamayan antidepresan ilaçlar veya bu ilaçlara başvurmadan önce bu konuda deneyimli bir terapiste eşi ile birlikte gitmesi sıklıkla sorunun düzeltilmesinde büyük rol oynar. Hasta şikayetini iyi tanımlaması libido kaybımı yoksa cinsel ilişki sırasında haz alamama, orgazma ulaşamama veya ağrı çekip çekmediğinin tespiti için önemlidir. Libido kaybı yaş ilerledikçe menopoza bağlı yani östrojen seviyesinin düşüşüne bağlı olan olgularda vajinal östrojen kremleri veya özellikle menopozun ilk yıllarında uygun olgularda östrojen replasmanı çok iyi sonuçlar vermektedir.

Şeker hastası erkeklerde cinsel sorunlar
Libido kaybı yani cinsel arzunun kaybında öncelikle sebep ortaya konmalıdır. Hastanın yaşına bağlı olarak eşlik edebilecek erkeklik hormon seviyesini etkileyen (testosteron hormonu) hastalıklar örneğin prolaktin hormon yüksekliği, tiroit hormon bozukluğu, testosteron salgısını etkileyen testis hastalıkları, ortaya konmalı ve tedavi edilmelidir. Depresyona bağlı libido kayıplarında hastaya uygun antidepresanların verilmesi, gerektiğinde eşi ile birlikte katılabileceği aile terapisi uygulanması çok iyi sonuçlar verir. Erektil disfonksiyon (sertleşme sorunu) iki alt başlıkta tedavi edilir, nöropati ve damar bozukluklarıdır. Nöropati tedavisinde öncelikle şekerin regüle edilmesi, hastanın ilaçlarının nöropatiye uygun olarak değiştirilmesi ve nöropati tedavisinde sinir ve jenerasyonunu uyaran vitaminler ilaç takviyesi ile olmalıdır.

Şeker hastalarında cinsel yaşam
Hastanın bütün komplikasyonlara karşı korunmasını sağlayacak üç tedavi aşamasına ulaşması önerilir. Şeker hastalığının verebileceği zararlardan korunmak için kan şekeri, hipertansiyon, kan yağları ve lipit düzeyi normal olmalıdır. Gün içinde açlık kan şekeri 110?un tokluk şekeri ise 140'ın altında olmalıdır. Normal kan yağları ve lipit değerleri tedavinin ikinci hedefi olmalıdır. Özellikle LDL kalp damar hastalığı riskini artıran kötü kolesterol ün 100?ün altında tutulması, HDL yani iyi huylu kolesterol seviyesinin erkeklerde 40mgdl, kadınlarda 50mgdl üzerinde olması, kan yağları seviyesinin ise (Trigliserid) 150mgdl altında olması normal kan yağları lipit değerleri anlamına gelir.

Şeker hastası erkeklerde iktidarsızlığa karşı çözümler
Antidepresan ilaçların bir kısmı boşalma süresini geciktirerek cinsel arzuyu azaltabilmekte, bir kısmı ise erken boşalmaya neden olabilmektedir. Burada hastanın sorunu çok iyi araştırılmalı ve şikayeti ortadan kaldıracak, var olan şikayeti artırmayacak antidepresan ilaçlar verilmesi önemlidir. Hastanın çekincelerini ortadan kaldırarak, çok açık bir şekilde şikayetlerini dinlemek tedavinin başarısı için çok önemlidir. Hastanın evde kendi kendine yaptığı şeker kontrolleri ile tedavisindeki açıkların ortadan kaldırılması, sinir hücre hasarına bağlı sertleşme sorununu kısa sürede ortadan kaldırabilmektedir. Gerektiğinde B vitamini türevleri veya sinir hücre hasarlarını ortadan kaldırabilen nöropati ilaçları sıklıkla tedaviye eklenebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat