Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Diş Çıkaran Bebekler İçin Öneriler

Bebeğimiz diş çıkarırken nelere dikkat etmeliyiz?

36,251
kez izlendi
Puan: 2.54 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Sağlıklı bebeklerde ilk süt dişi 5. ay ile 9. ay arasındaki dönemde çıkar. Bebeklerde diş çıkartma sürecinde genel olarak hiçbir şey yapmamıza gerek yoktur. Çünkü bu doğal bir süreçtir, büyümenin ve gelişmenin bir parçasıdır. Bu dönemde bebeğe ilaç vermemize gerek yoktur. Ancak bazı bebeklerde diş çıkarma sürecinde alışılmışın dışında huzursuz davranışlar, normalden daha farklı bir şekilde ısırma, ellerini ağzına götürme gibi davranışlar görülebilir. 

Bebeklerin hemen hemen tümünde 4. - 5. aylarda itibaren ağızdaki tükürük salgısı artar, çünkü bebek ek besinleri almaya kendini hazırlar, ellerini ağzına götürerek ısırır. Bebeğin sürekli ellerini ağzına götürmesi, sürekli ısırması, ağzındaki tükürük salgısının artması bazen anneler tarafından yanlışlıkla "diş çıkıyor" şeklinde yorumlanır. Ancak her zaman her diş çıkartan bebekte bu bulgular olmaz. Bebeklerin aslında çok büyük bir çoğunluğunda dişler birden bire çıkar. 

Bebeklerde diş çıkarma döneminde bebeğe gereksiz ilaç vermek, dişlerine jeller sürmek, bebeğe ağrı kesici vermek hatalı davranışlardır. Bebeği doğal haline bırakıp çocuğun kendi kendine rahatlamasını beklemek gerekir. Bu dönemde bebek çok huzursuzlanırsa, bebeğe serinletilmiş dış kaşıyıcıları verilebilir. 


Bazı bebeklerde diş çıkarma sürecinde diş etlerinde ödem, hassasiyet, biraz ağrı ve basınç oluşabilir. İşte bu dönemde zaten her zaman ellerini ağızlarına götürüp ısırmakla uğraşan bebeklerde bu davranış çok daha şiddetlenir. Bu dönemde bebeğin huzursuzluğunu giderebilmek için o ısırma hissini daha keyifli hale getirebilmek için serinletilmiş diş kaşıyıcıları kullanılabilir veya ellerine katı ve serin bir besin, örneğin havuç verilip ısırması sağlanabilir. Bebek bu şekilde, bir-iki gün içinde tamamen rahatlayacaktır. 

Bebeğin diş çıkarma döneminde katı gıdalar ile beslenmeye geçilmiş ise bebeğin en çok severek tükettiği katı besinleri bebeğimize verebiliriz. Örneğin biraz daha büyümüş bebeklerimize krakerler vermek, bu krakerleri ağızlarında çıtırdatması bebeğin diş etlerini rahatlatabilir ya da en azından bebeğin kendisini iyi hissetmesini sağlayabilir.


Bebeğimiz sıvı tüketimini oldukça anne sütü ile beslenmeyi yoğunlaştırmak gerekir ya da bebeğimizin severek içtiği meyve suları, ayran, yoğurt gibi yumuşak ve sıvı gıdalarla beslemek daha iyi olacaktır. Diş çıkartma süresince önümüzdeki birkaç gün içinde bebeğin susuz kalmasını engellemek gerekir. Ancak 1 yaşın altındaki bebeklere inek sütü verilmesi önerilen bir davranış değildir. Bebeğimiz inek sütünü severek içiyor ise 1 yaşından büyük olmak şartıyla süt verilebilir.


Bebeklerde diş çıkarma fizyolojik bir olaydır ve bu nedenle herhangi bir ağrı kesici kullanılmaya gerek yoktur. Ancak bazı bebekler diş çıkarma döneminde alışılmışın dışında ağrı reaksiyonu gösterir, aşırı huzursuzlanır, aşırı ağlar, uykuları ve beslenmeleri bozulur. Böyle durumlarda doktorunuzun önerisiyle parasetamol içeren ağrı kesici, ateş düşürücü ilaçlardan 1 ya da 2 doz bebeklere verilebilir. Ancak unutmayın ki diş çıkarma süreci bir ya da iki gün süren, kısa bir süreçtir. Dolayısıyla bu dönemde ne kadar az ilaç verirsek, o kadar iyi olacaktır. 


Bebeklerimiz diş çıkartırken özel bir beslenme biçimi uygulamamıza gerek yoktur. Bazı bebekler diş çıkartırken diş etlerinde ödem olabilir, bazen dişler yukarı doğru yükselirken önlerinden geçen bir damarı kestikleri zaman diş etlerinin içinde hematom dediğimiz kan toplanması şeklinde yapılar oluşabilir. Bunlar kendi kendine düzelebilir. Bu durumda alışmış oldukları besinlere devam ettirmek gerekir.

Bebeğimiz sadece anne sütü alıyorsa devam ettirmek gerekir. Eğer katı gıdalara geçildiyse, besin seçiminde dikkat etmemiz gereken o günlerde bebeğin severek yediği besinleri vermektir. Bu dönemde bebeğin henüz bilip sevmediği yeni bir besine başlanması önerilmez. Bebeklerde sıvı kaybı olduğu için bebek eğer diş çıkartma sırasında huzursuz ise sıvı kaybını önlemek için özellikle sevdiği sıvı besinler yönünden daha zengin beslemek gerekecektir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat