Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Dekorasyon ve Renkler

Dekorasyonda hangi renkleri kullanırken dikkatli olalım?

4,032
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
İç Mimar

Dekorasyonda renklerin, hayatımızın her alanında olduğu gibi çok büyük önemi vardır. Çünkü her rengin psikolojik bir dili ve açılımı bulunur. Bu durumu dekorasyon yaparken bu durumu dikkate almazsak bizleri oldukça mutsuz eden sonuçlarla karşılaşırız. 

Örneğin, siyah renk dekorasyonda kullanılırken son derece dikkat edilmesi gereken bir renktir. Siyah, matem ve kasvet çağrıştıran bir renk olduğu için ev dekorasyonunda lokal olarak kullanılması gereken bir renktir.  

Kırmızı da son derece aktif, alanları canlandıran bir renktir. Kırmızıyı yatak odalarında, çocuk odalarında kullanmak yerine ortak alanlarda; salonlarda, oturma odalarında, hollerde, girişlerde kullanmak gerekir. 

Bir diğer dikkat edilmesi ve çok yoğun kullanılmaması gereken renklerden bir tanesi de mordur. Mor rengin depresif etkileri yoğundur. Mor rengi yatak odalarında veya ortak alanlarda çok yoğun bir şekilde kullanırsak bu bizi mutsuz edebilir. Bu nedenle özellikle bu tür renkleri dengeli bir şekilde, doğru yerlerde kullanmak dekorasyonda çok önemlidir. 

Küçük mekanlarda da renklerin kullanımı önemlidir. Sadece küçük mekanlarda değil, büyük mekanlarda da dikkat etmek gerekir. Örneğin büyük mekanlarda kullanacağınız yanlış renkler mekanın büyüklüğünü, ferahlığını tamamen ortadan kaldırarak sıkıcı bir hale getirebilir. Siyah, kırmızı, turuncu, mavi ve yeşil gibi kasvetli, aktif veya canlı renkler büyük mekanlarda da yoğun olarak kullanılmaması gereken renkler arasındadır. Duvarların tümünde, perdelerde baskın olarak veya koltuklarda bu renklerin çok fazla kullanılması mekanı daha dar, daha basık hale getiririz. Dolayısıyla büyük bir mekanı dahi daha dar, basık hale getiren bu renkler, küçük evlerde, odalarda da kaçınılması gereken renkler arasındadır. Bu tür renkleri lokal olarak, evin belli noktalarında, belli aksesuarlarda kullanmak ise mekanı daha ferah, geniş gösterir. 

Küçük mekanlar için özellikle koyu renklerin yanında çok canlı renkler kullanmak da mekanı daralttığı gibi, odanın, evin de karışık görünmesine yol açar. 

Dekorasyonda renk seçiminde sık yapılan hatalar

Dekorasyonda renk seçimlerini yaparken mekanın aldığı ışık miktarı, mekanın metrekaresi, yapısal sorunlarını iyi incelemek gerekir. Bu anlamda bu durumlar size yol gösterir. Eğer stiliniz mekanda belli ise bunun gerektirdiği renklere yönelmeniz gerekir.

Mekanınız küçükse, pastel ve açık tonlara yönelmeniz gerekir. Çünkü her mekanın rengi vardır. Yatak odasında, salonlarda, oturma odalarında, mutfaklarda ve banyolarda kullanılan renkler farklıdır. Bu nedenle mekanın hangi amaca hizmet ettiği renk seçiminde önemlidir. Bu belirlendikten sonra metrekarenin gerektirdiği renklere yönelmek gerekir. Küçük mekanlarda daha sıcak, ferah, doğal renklere yönelirken, büyük mekanlarda biraz daha sıcak, daha karakterli, keskin renkler kullanmak çok önemlidir.

Özellikle üç nokta çok önemlidir. Mekanın aldığı ışık miktarı, metrekaresi ve yapısal sorunları. Örneğin mekanda kirişler, kolonlar belirginse, açılar varsa renklerinizi bu sorunları çok fazla ortaya çıkarmadan ya da fonksiyonel şekilde değerlendirerek seçmeniz gerekir. 

Dekorasyonda renk uyumu

Dekorasyonda renk uyumu mekanla ilintili bir durumdur. Mekanın büyüklüğü, küçüklüğü, yapısal bozulukları, kirişleri, kolonları, bunların birbirleri ile olan açıları, mekanın neye hizmet ettiği, renkleri belirlerken dikkate alacağımız önemli ayrıntılardır. 

Küçük mekanlarda renk uyumlarını pastel ve canlı renkler arasında denge bularak sağlarız. Büyük mekanlarda daha sıcak renkleri, daha keskin, daha soğuk renklerle tamamlarız. 

Örneğin, klasik bir evde, modern etkiler sağlayacak renkler kullanmak, soğuk renkler kullanmak mekanın klasik yapısına terstir. 

Genel olarak mekanın stil ve tarzı belirlendikten sonra renkleri bu tarz ve stili içinde barındıracak şekilde kullanmak gerekir. 

Dekorasyonda renk seçimi kriterleri
- Mekanın stili
- Mekanın karakteri
- Mekanın aldığı ışık
- Mekanın metrekaresi
- Mekanın görevi

Dekorasyonda renkleri kullanırken eğer aynaları mekanda çok yoğun kullanıyorsanız, bir kat daha dikkat etmeniz gerekir. Çünkü aynaların yansıtıcı özelliği kullanacağınız renkleri iki kat yoğun hissettirecektir. Bu nedenle aynanın çok yoğun olduğu mekanlarda daha soğuk, daha pastel renkler kullanmak gerekir. 

Dekorasyonda renklerin anlamları

Hayatımızda renkler büyük önem taşır. Dekorasyonda da bir o kadar önemlidir. 

Yeşil renk sakinleştirici etkisi olan bir renktir. Güven verir. Gözümüze ve beden sağlığımıza olumlu etkileri vardır. Bu rengi salonlarda, ortak alanlarda, sakin olunmasını istediğimiz alanlarda kullanabiliriz. 

Kırmızı, turuncu gibi canlı renkler aktif renklerdir. Heyecan barındırır. Özellikle aktif ve canlı olunmasını istediğimiz alanlarda yoğun olarak kullanabiliriz. İştah açıcı özelliği nedeniyle mutfaklarda çok yoğun kullanılmamasında fayda vardır. 

Mavi, bize denizi, gökyüzünü anımsatır. Zihinsel olarak dinginlik, sakinlik verir. Bu tür renkleri oturma odalarında, çalışma odalarında çok yoğun olmamak kaydı ile kullanabiliriz. 

Sarı renk çok aktif, kendini fark ettiren bir renktir. Özellikle evlerin odak noktalarında, dikkat noktalarında sıklıkla başvurduğumuz renklerin başında gelir. 

Sarı, iddialı bir renk olduğundan sakin olunması istenen alanlarda kullanılmamalıdır. 

Siyah, karakterli, ciddi, kullanılması zor bir renktir. Yası çağrıştırdığından, aynı zamanda mekanları dar gösterdiğinden yatak odalarında, ortak alanlarda kullanırken dikkat etmek gerekir. Zihinsel olarak, özellikle sanatçıların, yazarların çok sık başvurduğu bir renktir ancak evlerimizde genel konseptimize yaydığımız zaman lokal olarak kullanmak daha iyi olur.

Beyaz renk, saflığın, dengenin, uyumun rengidir.  Her türlü renkle ortaklık kurabilir, kendini tamamlayabilir. Özellikle evlerimizin her alanında; yatak odalarında, salonlarda, mutfaklarda, banyolarda, hollerde; yani yaşam alanlarımızın tümünde rahatlıkla kullanabileceğimiz, bulunduğu mekana daha ferah, aydınlık ve geniş bir görünüm veren en etkili renklerin başında gelir. 

Dekorasyonda renklerle konsept oluşturma

Konsept, mekanın karakteridir. Mekanın karakterini ortaya çıkarabilmek için stilinizi ve tarzınızı ortaya çıkarmanız gerekir. Konseptleri belirlen mekanın küçüklüğü ve büyüklüğü belirleyici olur. Kullanacağınız renkleri, mekanın karakterini belirleyebilmek için, mekanın ölçeğine uygun hareket etmeniz gerekir.

Küçük alanlarda kullanacağınız renkler daha açık tonlar olmalıdır ki mekanı daha aydınlık, ferah ve en önemlisi geniş göstersin, olduğundan daha da daraltmasın. Açık vizon, krem, ekru, çok uçuk pastel renkler, lame, dore, mor, kırmızı, turuncu gibi renkler kullanılabilir. Mor, kırmızı, turuncu gibi renkler daha dengeli ve lokal olarak kullanılmalı, dore, lame gibi renkler mümkünse dekorasyonu tamamlayıcı aksesuarlarda değerlendirilmelidir. Ancak öncelikli olarak mekanın hangi amaca hizmet ettiği iyi düşünülmeli, hangi alanda aktive edileceği hesap edilmelidir. Konsept olarak algıladığımız her türlü şeyi aynı zamanda karakter olarak düşünürsek mekanda doğru renk seçimini çok rahat bir şekilde yapabiliriz.

Klasik etkileri olan bir evde konsept yaratırken, kahverengiler, vizonlar, kremlerin yanına sıcak renkler, turuncular, morlar, lilalar kullanarak ortamı aktive edebilirsiniz. 

Modern, minimalist bir evimiz varsa, beyazlar, çok açık pastel renkler kullanarak, çok keskin olmayan renkleri aktive ederek konseptimizi rahatlıkla oluşturabiliriz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat