Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çok Satan Yabancı Çocuk Kitapları

Saftirik Greg'in Günlüğü nasıl bir kitap serisidir?

18,315
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Dünya çocuk edebiyatının önemli eserleri hakkında merak ettikleriniz... Çocuğunuzu iyi, vicdanlı ve erdemli bir insan olarak yetiştirmek için okutmanız gereken çocuk kitaplarını merak ediyorsanız videoları izleyin. Şeker Portakalı, Çocuk Kalbi, Küçük Kara Balık, Küçük Prens ve daha birçok çocuk kitabı hakkında merak ettiğiniz her şeyi bu videolarda bulabilirsiniz.Dünya üzerinde esen Saftirik Greg fırtınasını başlatan kitap olan Saftirik Greg'in günlüğü Jeff Kinney tarafından yazılan ve ve resimlenen bir kitaptır. Saftirik Greg'in günlüğü serisi 9 yaşından itibaren tüm çocuklara tavsiye edilir. 

Kitapta, ortaokula başlayan Greg'in bir öğrenim yılı boyunca başından geçenleri günlüğü üzerinden anlatılıyor. Aynı zamanda da kitaptaki çizimler de yazar tarafından yapılmıştır. Çizimler oldukça basit, ancak tarzı sebebiyle de çok eğlencelidir. 

Belirgin bir özelliği olmayan, sıradan bir çocuk olan Greg farklı olmak adına elinden gelen her şeyi yapmaktadır. Hatta sınıfın soytarısı olmaya bile razıdır. Ancak işler pek planladığı gibi gitmez. Kimsenin istemediği halde okulun saymanı seçilemez, çocukları korkuttuğu için güvenlik kolundan atılır, okul gazetesinde çizdiği roman bandıyla istediği popülerliği elde edemez. Bu arada ezik bulduğu arkadaşı Rabli bile onu terk eder. 

Dediğim dedik annesi, anlaşamadığı babası, baş belası abisi, ayakbağı kardeşi ve fazlasıyla ezik bulduğu Rabli kitabın diğer kahramanlarını oluşturmaktadır. 2010 yılında aynı adla sinemaya da aktarılmış olan kitaptan son derece eğlenceli bir film ortaya çıkmıştır. Ancak kitap ve film arasında farklılıklar vardır. 


Şeker Portakalı, dünya üzerinde yazılmış en güzel ve en içli romanlardan biridir. 5 yaşındaki Zeze'yi anlattığı için ona çocuk kitabı demek haksızlık olur. Ortaokuldan itibaren her yaştan insanın dönüp okuyacağı kitaplardan biridir. Vasconcelos Şeker Portakalı sesini 20 yıl yüreğinde işittikten sonra 12 günde yazmıştır. Yazar gibi yarı kızılderili, Portekizli olan 5 yaşındaki Zeze tüm mahalleye ve ailesine yaka silktirecek kadar yaramazdır. 

Herkes çok kötü olduğunu iddia etmektedir. Oysaki Zeze sadece daha küçük ama yaşıtlarına göre biraz daha yaramazdır. Kendi başına okumayı öğrenecek kadar zeki, aynı zamanda da öğretmeni mutlu olsun diye her sabah ona çiçek götürecek kadar da duygusal bir çocuktur. Zeze'nin babası işsiz olduğu için kiralarını ödeyemez, mahallelerinden taşınmak zorunda kalırlar. Yeni taşındıkları evin bahçesindeki tüm büyük ağaçları abisi ve ablası sahiplendiği için Zeze'ye sadece şeker portakalı fidanı kalır. Şeker portakalı onunla konuşunca kimseye anlatmadığı sırlarını ona anlatır, onu benimser. 

Çocukların en büyük eğlenceleri arabaların arkasına asılmaktır. Buna yarasa demektedirler. En fazla da Portekizli'nin büyük ve gösterişli arabasına asılmayı hayal ederler. Bunu şimdiye kadar başaran olmamıştır. Zeze bir gün bunu dener ancak yakalanır. Portekizli Zeze'ye çok kızar, hatta döver. Ancak bu ilk karşılaşmadan sonra aralarında yavaş yavaş bir dostluk kurulur. 

Zeze kendini çok seven bir baba, Portekizli de kendine içten bağlı bir evlat bulmuştur. Kitabın bir yerinde Zeze, "çırılçıplak bir kadın isterdim" diye şarkı söylediği için hiçbir çocuğun terbiyesi bozulmaz. Aksine bu kitabı okuyan çocuklar kendilerinden daha fazla ihtiyacı olanlarla elindekini paylaşmayı, dostluğu öğrenirler. 


Alman yazar Michail Ende'nin 1973 tarihli kitabı Momo, çocuklardan ziyade gençler için daha ideal bir kitaptır. Gençlik felsefesi serisinden çıkmış olması gözünüzü korkutmasın. Sade dili sayesinde rahatlıkla okunabilen, özünü okura kolaylıkla geçirebilen bir kitaptır Momo. Momo, annesi ve babası olmayan kıvırcık, siyah saçlı, kara gözlü bir kızdır. Günün birinde şehrin kenar mahallelerinin birinde bulunan eski, antik tiyatroya gelir ve oraya yerleşir. Kısa zamanda tüm mahalle kendisine alışır, sever.

Bir süre sonra Momo mahallenin vazgeçilmezi anlamına gelir. Hatta mahalle arasında "git bir Momo'ya uğra" diye bir deyim bile oluşur. İnsanlar başı sıkıştıkları zaman Momo'ya giderler. Momo'nun yanında huzur bulmalarının sebebi Momo'nun onlara akıl vermesi değildir. Momo insanları dinlemeyi iyi bilmektedir. Sadece dertler değil, mutluluklar da Momo'nun yanında büyür. Hatta çocuklar bile oyunlarını onun yanında oynarlar.

Ancak bir gün aralarına duman adamlar karışır ve her şey bir anda alt üst olur. Bu nedenle Momo duman adamlara karşı mücadele etmeye karar verir. Momo, Horo Usta, kaplumbağa dostu ile birlikte dostlarını ve tüm insanların zamanlarını çalan adamlardan kurtarabilecek midir? Bunun cevabı çok hoş bir tasarımı olan ve gülkurusu mürekkeple basılmış fantastik kitap Momo'dadır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat