Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda Yüzme Eğitimi

Çocuklar ne zaman yüzme öğrenebilir?

7,881
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Bebek ve Çocuk Yüzme Eğitmeni

Çocuklarda yüzme eğitimi birkaç aşamadan oluşur. Nefes tekniği, kolların kullanımı ve bacakların kullanımı şeklindedir. İlk olarak ders sırasında bu üç bölümü ayrı ayrı çalıştırmak gerekir. Bu temellerin atılması ve istikrarlı bir şekilde geliştirilmesi ile çocuklar yüzmeye başlayacaklardır. 

Çocukların suda nefeslerini bilinçli tutmaları, doğru zamanda nefeslerini vermeleri, su yutmamaları ve suyun içinde baloncuk yapmaları nefes teknikleridir. İkinci etap kolların kullanımıdır. Çocukların koordinasyonları büyüdükçe geliştiğinden suda kollarını doğru teknikte kullanmalarının öğretilmesi gerekmektedir. Üçüncü etap da bacakların çalıştırılmasıdır.  Çocukların doğuştan sahip oldukları yüzme reflekslerinden koordinasyonla çırpmaya dönüştürülmesi gerekir. Bu bölümlerin birleştirilmesi sonucunda çocuğunuz doğru temelleri atarak yüzme konusunda kendine güven duymaya başlayacaktır. 


Yüzme esnasında dikkat etmeniz gereken 2 konu vardır.
- Çocuğunuzun fazla su yutmamasına özen göstermelisiniz.
- Su sıcaklığı 30 derecenin altında ise üşüyüp üşümediğini dudak renginden kontrol etmelisiniz. 

Buna ek olarak çocuğunuz her zaman bir kol mesafesi uzaklığında bulunmalıdır.

Gelişimine, çocuğun sudaki tecrübesine uygun aktiviteler seçilmeli ve yeni teknikler zorla uygulattırılmamalıdır. Yapamadıklarına değil yapabildiklerine odaklanıp başarılarını kutlamalısınız. Yeni becerileri denerken fazla yardım etmemeli, çocuğun kendi başına yapabilmesi için fırsat tanımalısınız. 


Çocuklar doğuştan yüzmeye hazır olduklarından ne kadar erken yüzmeye başlarlarsa o kadar erken öğrenir, gelişimlerini güçlendirirler. 1,5 yaşından itibaren çocuğa yüzme öğretilebilir. Ancak stil yüzme 5 yaşından sonra öğretilmelidir. 

4-5 yaş öncesi yüzmeye başlayan çocuklar, çocuklarda ve bebeklerde yüzme eğitimi almış uzmanlardan ders alırlarsa yüzme becerileri daha hızlı gelişecektir. Çocuklar etrafındaki dünyayı oyun ile öğrendiklerinden yüzme de o yaştaki çocuklara oyun eşliğinde öğretilebilir. 


Çocukların su üzerinde kalmaları istikrarlı bir şekilde pratik yaparak başarılabilir. Stil öğrenene kadar sırt üstü yatabilir veya köpekleme stili ile yüzebilirler. 

Suya hakim olmayı, su içinde nefesini tutmayı öğrendikçe su içinde rahat hareket edebilecek ve yavaş yavaş bağımsız yüzmeyi deneyecektir. Denge ve koordinasyon yaş ile oluştuğundan çocuk büyükçe su üzerinde kalabilmesi kolaylaşacaktır. 


Araştırmalara göre yüzen çocuklarda yüzmeyen çocuklara kıyasla birçok beceriyi daha erken kazandıkları gözlemlenmiştir. Yüzme çoğu kas gelişimini kuvvetlendirir. Karada kullanmadıkları bu kasları suda kullanmaktadırlar. 

Çocuklarda yüzme denge ve koordinasyonu geliştirir, kalp ve dolaşım sistemini harekete geçirir, sinir sistemini rahatlatır, psikolojik ve sosyal gelişimini destekler, grup içinde paylaşmayı ve sıra beklemeyi öğrenir, bağımsızlığı ve özgüveni artırır, ebeveyne su içerisinde güvenmeyi öğretir. Sulu ortamlarda gerektiğinde cesaretli, gerektiğinde de temkinli olmayı öğrenirler.


Öncelikle havuzun su kalitesi ve pH dengelerinin kontrolü yapılmalıdır. Havuzun derinliğinin ebeveynin daha rahat hareket edebilmesi için en fazla göğsüne gelecek derinlikte olması önemlidir. Çocuğunuzun havuzda verimli vakit geçirebilmesi için karnının tok ve uykusunu almış olması faydalı olacaktır.

Havuz etrafında ve içinde tehlikeli durumlar oluşabileceğinden çocuğa havuz etrafında koşmaması, suya doğru şekilde girmesi ve atlaması, aynı zamanda ebeveyni olmadan suya girmemesi gerektiği önceden mutlaka öğretilmelidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat