Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda Yumurta Alerjisi

Çocuklarda yumurta alerjisi nedir?

23,219
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Hastalıkları Uzmanı

Yumurta alerjisi özellikle 2 yaşında altındaki çocuklarda sık görülen bir besin alerjisidir. 2 yaş altında görülme olanı yüzde 1,5 civarındadır. Yumurta içerisindeki ovomukoid adlı proteine karşı vücudun aşırı reaksiyon göstermesi sonucu oluşur. 

Bu proteini vücut düşman beller ve birtakım reaksiyonlar göstermeye başlar. Bu reaksiyonlar sonucu vücutta oluşan maddeler birtakım değişimlere yol açar. Bu değişimler hafiften şiddetliye doğru gidebilir. 

Yumurta alerjisi belirtileri yumurtayı aldıktan çok kısa bir süre sonra başlarsa, alerji seviyesi daha ciddidir. Zaman içerisinde daha yavaş başlarsa, alerji hafiftir.  

Yumurta alerjisinde belirtiler ağız çevresinde hafif bir kızarıklıktan vücut çevresinde yaygın kızarıklık, kabarma, kaşıntı, burunda, dudaklarda, kulaklarda şişme, nefes darlığı ve nezle gibi belirtilere kadar varabilir. 

Yumurta alerjisinin iyi tarafı genellikle 2 yaşından sonra azalması ve ergenlik döneminde çoğunlukla geçmesidir. 


Yumurta alerjisi bir besin alerjisidir ve özellikle 2 yaşın altındaki çocuklarda daha sık görülür. Yumurtanın içindeki ovomukoid adı verilen maddeye karşı vücudun verdiği aşırı reaksiyondur. Yumurta beyazı genel olarak sarısından daha alerjiktir. Bu maddeyi vücut düşman olarak görür ve ani reaksiyon gösterir. Bu başlangıç reaksiyonu ile birlikte vücutta, başta histamin olmak üzere birçok madde salgılanır ve bu maddeler vücutta birtakım değişiklikler başlatır. Bu değişiklikler hafiften ortaya veya şiddetliye doğru da gidebilir.

Yumurta alerjisinde hafif belirtiler ağız çevresinde kızarıklık ve vücutta kaşınmadır. Şiddetli belirtiler ise nefes darlığı, karın krampları şeklindedir. Bazen çok şiddetli reaksiyonlara yol açabilir.

Yumurta alerjisi genellikle alerjik bireylerde olur. Bu nedenle atopik dermatit veya astım gibi sorunları olan çocuklarda yumurta alerjisi görülme sıklığı daha fazladır. 

Önemsenmesi gereken bir diğer konu ise annenin yediği yumurtanın, emzirilen bebeklerde de reaksiyona yol açabileceğidir. Çocukta yumurta alerjisi olup olmadığını bilmiyorsak veya alerjik atopik bir bebekle karşı karşıyaysak annelerin bir süre için yumurta tüketmeyebileceğini veya dikkatli tüketmesi gerektiğini söyleyebiliriz. 

Çocuklarda yumurta alerjisi teşhisi

Aileler çocuklarına 6-7 aylıkken yumurtayı başlattıkları zaman çocukta hafif reaksiyonlar gördüklerini ifade ederler. Bunlara vücutta hafif döküntüler örnek verilebilir. Ancak bazen yumurtayı verdikleri andan itibaren çok şiddetli reaksiyonlar da görebilirler. Hafif veya şiddetli tüm yumurta alerjileri önemsenmelidir. Bazen de bebek henüz yumurtaya başlamadan, emziren annenin tükettiği yumurta içeren gıdalar nedeniyle bebekte döküntüler, kızarıklıklar, hapşırmalar, hırıltı ve burun tıkanıklığı gibi belirtiler görülebilir. Bu nedenle doktorun annenin yediği gıdaları gözden geçirmesi ve yumurta ile sütün bu konuda en sabıkalı gıdalar olduğunun unutulmaması gerekir. 

Yumurta alerjisi ile ilgili ailenin bir gözlemi varsa, bu durum doktor tarafından son derece ciddiye alınmalıdır. Çünkü hafif olan yumurta alerjileri daha sonra şiddetli reaksiyonlara da dönüşebilir. 

Önemli bir konu, yumurtanın sadece yumurta olarak tüketilmediğidir. Çünkü yumurta birçok gıdanın içinde bulunur. Börek, bisküvi, kek gibi gıdaların içinde de yumurta olur. Bu nedenle bazen aile bu gıdaları bebeğe verdiğinin farkına varmaz, sadece yumurta tüketmediğini söyler. Bu nedenle doktorun çocuğun yediklerini iyi bir şekilde sorgulaması gerekir.

Bebekte yumurta alerjisinden şüpheleniliyorsa, kimi zaman bazı testlerin yapılması gerekebilir. Gıda testleri sonucunda kesin karara varılabilir.

Kimi zaman da doktor inisiyatif kullanır ve test istemeden aileye bir süre için yumurta ve yumurta içeren gıdaları kesmesini söyler. Buna eliminasyon testi denir. Bu vesile ile teşhis de konulabilir. Bunun sonucunda doktorun uygun gördüğü koşullarda ve zamanda tekrar yumurta denenerek alerjinin geçip geçmediği saptanır.  Çünkü yumurta alerjilerinin çoğunlukla 2-3 yaşında hafifler ve hemen hemen hepsi ergenlik döneminde geçer. 

Çocuklar için yumurta alerjisi testleri

Yumurta alerjisi en çok 2 yaş altında görülür. Bazen, emziren annelerin yediği yumurtadan dolayı çocuklarda reaksiyon görülür. Çoğu zaman da bebek 6-7 aylıkken yumurtaya başladığı zaman anne birtakım belirtiler fark eder. Ancak eğer çok alerjik bir bünye ile karşı karşıya isek, çocukta yoğun egzama, hırıltı, astım gibi hastalıklar varsa, çocuğun beslenmesine yumurtayı eklemeden önce yumurta alerjisi testi yaptırmak gerekebilir.

Çoğu zaman annenin aldığı yumurtadan emzirme yoluyla geçen yumurta proteini veya bebeğe verilen yumurta içerikli besinle bebekte alerjik reaksiyon başlayınca doktorlar bebekte yumurta alerjisinden şüphelenir. 

Yumurta alerjisini teşhis etmek için bazı testler mevcuttur. Bu testlerden en birincisi cilt testi olarak da bilinen prick testidir. Ancak yumurta alerjisi teşhisi için yapılan alerjik deri testi prick test, 1 yaş altındaki çocuklarda sınırlı güvenilirliğe sahiptir. Prick test, 1 yaş altındaki bebeklerde negatif çıkarsa yüzde 95 negatif; pozitif çıkarsa yüzde 50 yalancı pozitiftir.  Prick testi güvenirliği 1 yaşından sonra artar. Küçük bir iğne yardımı ile kola yapılan bir testtir ve yapılması biraz güçtür.

İkinci test, kan testlerinden spesifik IgE antikor testidir. Güvenilirliği çok yüksektir, yapılması kolaydır ancak diğer testlere oranla yüksek fiyatlıdır. 

Oral değdirme testi şüphelenilen gıdanın çocuğun dudaklarına değdirilmesi sonucu reaksiyona bakılarak yapılan bir testtir ancak etkisi tartışmalı, güvenilirliği sınırlıdır.

Bizim için altın standart ise yükleme testidir. Yükleme testinde çocuğa laboratuvar ve yoğun bakım koşullarında şüphelenilen gıdadan bir miktar verilir, oluşacak reaksiyonlar takip edilir. Bu test için koşulların özel olması gerekir. Uzmanlar tarafından gerekli görülürse ve uygun koşullarda yapılması gerekir. 

Pratik hayatta doktorların en yoğun kullandığı yöntem ise eliminasyon testidir. Eliminasyon testinde annenin şüphelenilen gıdayı ve bu gıdayı içeren besinleri bir süre için hiç vermemesi istenir. Bu süre içinde bebekte hiçbir reaksiyon görülmezse ve eğer şüphelenilen gıda daha sonra tekrar tattırıldığında bebekte reaksiyon oluşursa, teşhis de konmuş olur. Ancak eliminasyon testi şiddetli alerjilerde kullanılmamalıdır çünkü bebekte de şiddetli reaksiyona neden olacak, sağlığını ciddi ölçüde tehlikeye atacaktır. Bu nedenle sadece hafif alerjik durumlarda denenebilir. 

Çok alerjik bünyelerde, şiddetli alerjilerde çok dikkatli olunmalı, test yapılıp yapılmayacağı, hangi testin yapılacağı, hangi koşullarda yapılacağı mutlaka bir uzman doktor tarafından belirlenmelidir. 

Çocuklarda yumurta alerjisi tedavisi

Yumurta alerjisi diğer besin alerjileri gibi tek bir şekilde tedavi edilir. O da problemli gıdanın, yani yumurtanın kesilmesidir. Yumurta alerjisi için özel geliştirilmiş bir tedavi şekli olmadığından aile yumurtayı ve yumurta içeren ürünleri bir süre için keserek beklemelidir. Bu süre sonunda çoğunlukla yumurta alerjisi biter. Denenip de devam ettiği saptanırsa, daha sonra yine bir süre verilir. Eğer aile ısrarla "yumurtaya alışsın, ben vereceğim" derse, yumurta alerjisi bir süre sonra daha agresif ve daha kötü hale gelir. Bu nedenle yumurta alerjisinde ve tüm diğer besin alerjilerinde, alerjiye neden olan gıdanın doktorun belirlediği süre içerisinde tüketilmesi önlenmelidir. 

Yumurta alerjisinin iyi tarafı 2 yaşından sonra çok hafiflemesi ve ergenlik dönemine kadar hemen hemen tüm vakaların geçmesidir. Bu nedenle aileye bir süre sabır göstermesi ve bunun sonsuza kadar devam etmeyeceğinin anlatılması gerekir. 

Bebekteki yumurta alerjisi şiddetliyse ve doktoru da uygun görürse, 1 ile 3 yıl arasında provokasyon testleri yapılarak tekrar yumurtaya dönüş yapılabilir. Burada ne zaman yumurtaya döndüleceği, ne kadar süre kesileceği gibi durumlar uzman doktor tarafından veya gerekli görülürse bir alerji doktoru tarafından yönlendirilir.

Yumurta alerjisi olduğu bilinen bir bebeğe yanlışlıkla herhangi bir yumurtalı gıda verilmişse bu durumda yapılabilecek bazı şeyler vardır. Gördüğümüz reaksiyonlar hafif ise bir antihistaminik şurup kullanılarak, yani anti alerjik bir şurup içirilerek durum geçiştirilebilir. Ancak olay, çocuğun yumurtaya verdiği reaksiyon şiddetliyse bu durumda daha agresif bir tedaviye ihtiyaç duyulabilir,  epinefrin, yani adrenalin iğnesi uygulanması gerekebilir. 

Ailenin, çocuğun yumurtaya verdiği reaksiyonun şiddetine göre hareket etmesi gerekir. Hafif reaksiyonlarda antihistaminik şuruplar yeterli olurken, daha acil vakalarda, ailenin çocuğu en kısa zamanda bir hastanenin acil servisine götürerek epinefrin iğnesi (EpiPen) uygulatması gerekecektir. 

Çocuklarda yumurta alerjisi için evde yapılabilecekler

Yumurta alerjisinden şüphelenilen veya kesin olarak ispatlanan çocuklarda ailenin yapacağı en önemli şey çocuğun diyetinden yumurta ve yumurta ürünlerini tamamen çıkarmaktır. Bunun ne kadar süreceği doktor tarafından belirlenir. Genellikle 2 yaşından sonra yumurta alerjileri ortadan kalkar.  Ancak yumurta alerjisindeki önemli konu yumurtanın sadece gıda olarak alınmayacağı, birçok gıdanın içinde de yumurtanın olabileceği gerçeğidir. 

Makarnalar, işlenmiş et ve tavuk ürünleri, mayonezler, korumalı ürünler, kek, börek, bisküvi gibi yiyecekler yumurta içerdiği için bu ürünlerin yumurta alerjisi olan çocuğa verilmesi konusunda dikkatli olunmalıdır. 

Çocuğunda alerji olan ailelerin mutlaka etiket okumayı bilmesi gerekir. Etiketlerde içinde yumurta olan koruyucular veya katkı maddeleri kullanılmışsa, bir süre için bunlardan uzak durulması gerekir.

Örneğin, paketli gıdalarda bulunan albümin, globulin, lesitin, simplesse, ovomukoid, ovoglobulin gibi maddeler yumurta içeren katkı maddeleri olduğundan, yumurta alerjisi olan çocukların bu maddeleri içeren paketlenmiş gıdaları tüketmemesi gerekir. 

Bazı aşılar yumurta bazında üretilir ve yumurta proteini içerir. Bunların içinde en problemli olan aşı grip ve sarı humma aşısıdır. Bu aşılarda çok dikkatli olmak gerekir.

Kızamık, kızamıkçık, kabakulak gibi önemli bir aşı da yine hafif bir protein alerjisine neden olabilir. Ancak bu aşı çok kuvvetli ve çok önemli bir aşı olduğundan aileye bu aşıyı yaptırmaması değil, aşı öncesinde yumurta alerjisini bildirmesi ve gereken önlemleri alması söylenir. 

Eğer yumurta alerjisi ciddi bir boyuttaysa ailenin yanında her zaman, evde veya dışarıda bir acil durum çantası da olması gerekir. Bu acil çantasının içinde epinefrin kalemi (EpiPen), kortizon iğnesi gibi, miktarını ve dozajını doktorun belirlediği preparatlar bulunmalıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat