Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda Yaralanmalar

Çocuğumun bacaklarında morluklar var, ne yapabilirim?

27,770
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Çocuklarda sık görülen basit yaralanma türlerinde nasıl müdahale etmek gerekir, öğrenin. Çocuklarda görülen sıyrıklar, diz yaralanmaları ve kesiklerde neler yapmalıyız uzmanımız anlatıyor. Çocuk yaralanmalarına karşı evde bulundurmamız gereken ilk yardım seti hakkında bilgi edinin. Çocukların sadece bacaklarında morluklar varsa bu iyi bir haberdir. Çünkü bu kanama hastalığının olmadığını gösterir. Kanama bozuklukları varsa, örneğin bir kan kanseri gibi bir hastalık olsa bu bütün vücutta yüzde, kollarda, diş etlerinde, başka noktalarda da kanamayı birlikte getirir. Cilt altında morluklar görülür. 

Sadece bacaklarda varsa, diz kapağından aşağıya düz bir hat üzerinde varsa bu daha çok oyunlardaki düşmeye bağlı morluklardır. Hatta yaz aylarında ve ilkbahardan itibaren çocukların bisiklete binme yaralanmalarının belirtileridir. Eğer bacakların arka kısımlarında da morluklar var ise bu başka bir arkadaşıyla mücadelesi neticesinde olmuş olabilir. 

Morluklar kaza değil, kanama ise başka bacak bölgelerinde de karşınıza çıkar. Bu morluğun şeklide önemlidir. Genellikle 50 kuruştan daha küçük morluklar ufak düşme, çarpma sonucunda meydana gelir. Eğer biraz daha büyük morluklar var ve altında kırmızılık varsa bu başka hastalıkların belirtisi olabilir ve bir hekime başvurulmalıdır. Örneğin romatizmal hastalıklar veya verem hastalığının ilk belirtileri cilt altında morarma gibi görülen ama etrafında kırmızı bir haresi olan ve ciltten kabarık görüntülerle kendini gösterecektir. 


Diz yaralanmaları diğer bütün yaralanmalar gibi cildin üzerindeki ve çarpmış olduğu yerden cilde bulaşmış mikropların temizlenmesiyle başlar. Bu evde imkanların el verdiği kadar, sabunlu su ile yıkama ve varsa antiseptik solüsyonun o bölgeye uygulanması, hiçbir şey yoksa kolonya veya içinde alkol bulunduran herhangi bir şeyin bastırılmasıyla mikropların en azından üremesinin durdurulması sağlanabilir. 

Hastaneye götürülecek kadar ağır, açık yaralanmalar varsa, alkollü veya bir şeyle temizlendikten sonra mümkünse üzeri temiz bir gazlı bir bezle kapatılarak acile ulaştırmaya çaba sarf etmek gerekir. Bu diz yaralanmaları çok derin yaralanmalar ve etraftaki kemiği ilgilendiren yaralanmalarsa çocuğun bacağını oynatıp oynatamadığını kontrol etmek, eklem hareketlerinin ağrı verip vermediğini kontrol etmek ve ona göre acile gidip gitmeme kararını almak doğru olacaktır. 


Her evde ecza dolabında bulunması gereken bir yara müdahale seti olmalıdır. Bu dolap içinde bulunması gerekenler şunlardır: 
- Antiseptik solüsyon (yara yıkamak için)
- Yara üzerine mikrop öldürücü
- Steril gazlı bez

Yaralanma sonucunda yara alanına kanamayı durdurduktan sonra mikropların bertaraf edilmesi için yara kanama durdurulduktan sonra temiz su ile yıkanabilir. 

Halk arasında yaraya sürülen çeşitli madde önerileri vardır. Burada önemli olan yaranın hava alarak iyileşmesini önlememektir. Yara kapatılmamalıdır. Bu nedenle bu ev ilaçlarını kullanmamak gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat