Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda Uykuyla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Çocuğun uyku saati nasıl ayarlanmalı?

9,034
kez izlendi
Puan: 3.62 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Hastalıkları Uzmanı

Yaklaşık olarak dokuzuncu aydan sonra bebeklerde erişkin uyku düzenine geçiş başlayabilir. Dokuzuncu aydan sonra bebeklerde gece beslenmesinin kesilmesi önerilir. Çünkü artık böyle bir ihtiyaçları yoktur. Gece beslenmesini kesmek ile birlikte yavaş yavaş çocuğun uyku düzeni sağlanmaya başlar. 

Dokuzuncu aydan sonra uyku saatini biraz daha erkene almak gerekir. O zamana kadar saat 9 gibi uyuyabilir ama dokuzuncu aydan itibaren mümkünse 7'ye çekmek gerekir. Uyku saati 18 ile 20 arasıdır. Uyku saatini erkene çektikçe çocuğun uykusu daha düzene girer. Birkaç gün sonra akşam 7 gibi yatıp sabah 7 gibi kalkmaya başlar. İdeali de budur. 

Saat 6-7 gibi güneşin doğmasıyla birlikte yeterli uykusunu alan bebek gayet enerjik bir şekilde hayata başlamak ister. Aşağı yukarı saat 8-9 arasında tekrar bir sabah uykusuna geçmelidir. Bu saatlerde yapılan şekerleme onlar için hem çok faydalı hem de uyku düzenini oluşturmak açısından olmazsa olmaz şeylerden biridir. Öğleden sonra saat 1 civarında da ikinci şekerlemeyi yapmalıdır. Günde 2 kere gündüz uykusunu alan, 9 aydan sonraki bebek çok enerjik, aktif ve mutlu olacaktır. Zannedildiğinin aksine akşam 7'de bebeği uyutmak çok daha kolay olacaktır. 

Çocuğun 3 yaşına kadar gündüz uykusundan asla vazgeçmemek gerekmektedir. 2 yaşta gündüz uykusu 1'e düşürülerek aynı düzen korunmaya devam edilir. 


9 ay ile 3 yaş arasındaki çocuklarda zaman zaman rastlanılan bir olgudur. Bu yaştaki çocuklar özellikle gece saat 2-3 gibi birden ağlayarak bağırmaya başlarlar. Yanlarına gittiğinizde çocukları genellikle oturmuş bulursunuz. Genellikle sizi fark etmezler, gözleri açıktır veya kapalıdır ama sizin geldiğinizi fark etmez, seslenmelerinize cevap vermezler. Bağırmaya ve rüya görüyormuş gibi davranmaya devam ederler. Muhtemelen rüya gördükleri ama rüyaya tepkilerinin aşırı oldukları düşünülmektedir. 

3 yaşından sonra gece terörü genellikle geçer. Aileler için biraz korkutucu bir durumdur. Çünkü aile çocuğuna ulaşamamaktadır. Bağıran, ağlayan, oturmuş bir çocukla karşı karşıyadır ve onu sakinleştirememektedir. Gece terörlerinde çocuğa sarılmak, onun güven duygusu içinde olduğunu hissettirmek ve sakinleşmesini beklemek en doğrusudur.


Aile çocukta uyku düzenini geliştirmek için gereken her şeyi yapıyor, onu belli saatte yatırıyor, ona uyku için gereken ortamı hazırlıyor, çocuk yine de uyku sorunu yaşıyorsa bunun altında fiziksel bir problem de olabilir. Bebeklerde gaz sancıları, daha büyük çocuklarda korkular olabilir. En çok görülen uyku sorunu, geniz etine bağlı yeterli nefes alamama zorlukları buna bağlı sık sık uyanmalardır. 

Eğer aile önerilen bütün şeyleri yaptığı halde çocuk uyku sorunu yaşamaya devam ediyorsa yani uykuya geçemeden çok sık uyanma, yeterli uykuyu alamama gibi problemler ortaya çıkmışsa bir doktora başvurulabilir. 


Bu konuda aileleri esnek bırakırız. Önerimiz bu esnekliğin 3 yaşına kadar olmasıdır. Aynı odada farklı yataklarda yatabilirler. İsterlerse de çocuğu farklı ama sesini işitebilecekleri bir odada da yatırabilirler. Ancak 3 yaş bir kriterdir. 3 yaşından sonra çocukların anne babalarla aynı yatakta yatması istenmez. Çünkü 3 yaş üst benliğin oluştuğu yaştır. O yaştan itibaren algıları da çok açılır. Birçok şeyin farkına varmaya başlarlar. Hazır üst benliğin başladığı yaş kontrolünde kullanarak çocuğa sen artık abla oldun, ablalar ağabeyler anneleriyle yatmaz diye onu teşvik edip ayrı odaya almanın tam zamanıdır. 


Çocuklar genellikle günlük hayata devam etmek isterler. Oyun oynamak, anne babalarıyla bir şeyler paylaşmak isterler. Siz ona belirli bir saatten itibaren aşırı ilgi gösteriyorsanız özellikle çalışan anne babalar için bu çok alışılmış bir durumdur. Kendileri eve geç geldikleri için o saatten sonra çocukla oyun oynamak isterler. Çocukların yatmaya direnmesindeki en büyük sebeplerden biri budur.

İkincisi de uyku saatini kaçırdığınız zaman bir aktivasyon uyarımı olur ve çocuk giderek daha fazla direnmeye başlar. O nedenle ebeveynler çalışsalar, çocuklarıyla yeterince vakit geçirememiş bile olsalar çocuğun uyku saatini asla bozmamalıdır. Yatırılmak için çocuğun çok fazla uykusunun gelmesi beklenmemelidir. İlk sinyallerle birlikte hemen yatırılmalıdır. Çünkü aşırı uykusu gelen bir bebek de uyumamak için direnir. 


Çocuğun psikolojisini etkileyen her türlü olay çocuğun uykusunu bozabilir. Evde devamlı var olan birinin gitmesi, örneğin bir büyükannenin gitmesi, anne ile baba arasındaki sorunlar, yeni bir kardeşin gelmesi, çocuğun var olan bir alışkanlığının sonlandırılması, taşınma gibi faktörler çocuğun uykusunu bozabilir. 

Çocuklar kendilerini güvende hissetmek isterler ve güvende hissettikleri yer de evleri, odalarıdır. O yüzden onların ihtiyaçlarına göre bir oda hazırlayıp, mümkün olduğu kadar oraya girdiklerinde güvende hissetmelerini sağlamak gerekir.


Çocuğunuz zamanında yatıyor, gece boyunca da yeterli saat uyuyor fakat buna rağmen uykusunu almamış gibi bir görüntü arz ediyorsa bunun altında genellikle fiziksel sebepler aramak gerekir. Bu fiziksel sebeplerden en büyüğü geniz eti ve bademcik gibi nedenlere bağlı, tam nefes alamama, beyne tam oksijen gidememesi gibi durumlardır.

Onun dışında gece boyunca görülen korkutucu rüyalar çocuk için kaygı verici bir şey olur ve uykusunu alamamasına sebep olur. Gece terörü özellikle 9 ay ile 3 yaş arası çocuklarda sık görülür. Gece terörü, çocukların yeterli süreyi uykuda geçiriyor gibi görünmelerine karşılık uykusunu alamamalarına sebep olabilir. 

Çocuğunuz yeterli süreyi yatakta geçiriyor ama hala uykusunu alamamış gibi görünüyorsa bir uzmana başvurmakta fayda vardır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat