Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda Sağlıklı Beslenme Önerileri

Çocuklarda sağlıklı beslenme için akşam yemeğinde neler tüketilmeli?

1,944
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Bebekler ve çocuklar için sağlıklı ve dengeli beslenme ipuçları... Bebekler 7-8 aylık olduktan sonra katı gıdaları tüketmeye başlayabilirler. Bu aşamada çocuklara püre sebzeler, muhallebi gibi besinler verilebilir. Bundan sonra çocuğun yaşı ilerledikçe verilen yemeklerin miktarı ve çeşitleri artırılabilir. Akşam yemeklerini çocuklarınıza çok geç yedirmemek gerekir. Çocukların akşam 7 ile 8 arasında yemeklerini yemiş olmalısı gerekir. Akşam yemeği, öğlen yemeği bir etli sebze yemeğinden oluşabilir veya bir et öğününden oluşabilir. Yanında ayran veya yoğurt olması, bir salatayla sunulması yararlı olur. Bebekler için zengin bir çorba öğünü tek başına bir akşam yemeğini teşkil edebilir. Ancak küçük bebekler akşam yemeğinden sonra acıkacakları için yatmadan önce, özellikle 1 yaş üzeri bebeklerde belki bir muhallebi ile doyurucu bir öğün de ilave etmek yararlı olacaktır. Ancak büyük çocuklarda akşam yemeğinden sonra geç saatlerde, özellikle yatmadan önce dişlerini bozacak süt ve reflü yapacak ürünler kullanılmamalıdır. 


Kahvaltı yeni doğan bebek için farklı, süt çocuğu için farklı, okul öncesi için farklı, okul çocuğu için farklı olmalıdır. Süt çocuklarında katı gıdaya geçildikten sonra 6 aydan sonra katı pişmiş yumurta sarısı, suda bekletilmiş tuzu alınmış beyaz peynir, pekmez, ekmek içi veya bisküvi içi birlikte ezilerek bir kahvaltı öğünü olarak hazırlanabilir. Ancak bunu sevmeyen, tüketmeyen veya o saatlerde annenin hazırlaması uygun olmayan durumlarda, bebeğin bir çorba alması da uygundur. 

Daha büyük çocuklarda özellikle okul öncesi çocuklarda, geleneksel kahvaltıdan beklediklerini biraz daha yaratıcı hale getirmek mümkün olabilir. Eğer tost seven çocuklarınız varsa iki kepek ekmeğin arasına kaşar peyniri arasına domates olarak tost yapılabilir. Çoğu peynir yemekten hoşlanmayan çocuk tostu kabul edebilir, okul öncesi çocuklara omletler yapılabilir. Krep seven çocuklar vardır. Yumurtayı ve unu birlikte tüketecekleri için içine süt de katılabileceği için besleyici olabilecektir.

Geleneksel Türk kahvaltısı çocuk okula yetişecekse, anne çalışan bir anne ise genellikle hazırlanması güç ve çocuğun da tüketmesi uzun zaman alan bir kahvaltıdır. Bu anlamda geleneksel kahvaltıda zorluk çekebilirsiniz. Böyle durumlarda bir çorba tükettirmek veya kahvaltıyı kolay tüketilebilen bir hale getirmek uygundur. Ancak çocuğu kahvaltı yapmadan dışarı çıkarmayın çünkü kahvaltı en önemli öğündür. 12 saatliğin açlığı üzerine kahvaltısız güne başlamak, kan şekeri dengesini bozacağı için daha sonra aşırı gıda tüketimine ve obeziteye neden olur.


Ek gıdalara geçmiş çocuklara öğlen yemeği olarak sebze çorbası ve yanında yoğurt yedirilebilir. Bunun yanı sıra susamasını engellemek için su verilebilir, sebze çorbalarının içerisinde genellikle yeni gıdaya başlamış bebek için patates, ıspanak, havuç suda haşlanır ve çatalla ezilerek yiyeceklere alıştırılması doğru olur.

Eğer bebek daha sonraki aylardaysa, örneğin evde pişirilmiş kıymalı fasulye yemeği, çatalla ezilerek ve yoğurtla yemesini kolaylaştırılabilir. Yoğurt aldığı zaman alacağı kalsiyum protein de önemlidir. 
Çorbaları genellikle ya küçük bebeklere veya akşam öğününe saklamak daha doğru olacaktır. 9 aylık bir bebek aile ile sofrada oturabilir ve var olan yemekleri tüketebilir. 7 aylıktan itibaren öğle yemeklerinde et de tüketmek mümkündür. İki tane küçük köfte yanında bir sebze yemeği ve yoğurt minik ekmek içleri ile çocuk doyurulabilir.


İlk 1 ay içinde bebekler hızlı büyürler. Yeni doğan ağırlığının iki katına 5 aylık bir bebek çıkmıştır. 1 yaşında bir bebek yeni doğanın üç katı ağırlığındadır. Bebekler 6 ayda 600gr, ikinci 6 ayda 500gr kilo alır. Ancak bu hızla büyümeye devam etmiş olsaydı insan kendi ağırlığının 3-4 katına her sene çıkmış olsaydı, büyük boylara neden olurdu. Bu nedenle büyüme 1 yaşından sonra düşer ve çocuk 1-  2 yaş arasında daha yavaş büyüyerek, 2 yaşında 12, 13 kiloya ve 84-85cm uzunluğuna ulaşabilir. Bu arada anneler "çocuğum büyümüyor mu, boyu yeterince uzamadı mı, kilo alamıyor mu" diye telaşa kapılırlar. Halbuki ilk 1 yaş içindeki büyüme hızı artık yavaşlamıştır. Bundan sonra normal çocuk büyüme hızına geçilmiştir.

Türk çocuk büyüme standartlarına göre grafikler vardır. Kız ve erkek çocuklarının olması gereken boyları ve kiloları belirlenmiştir. Bunların içerisinde ortalama değerler ve ortalamanın altındaki, %25 üstündeki %75 %90 üstündeki işaretlidir. Çocuğunuzun her ay veya yaşına göre her 6 ayda bir boyu ve kilosu ölçülerek hangi standart eğriye uygun gittiği doktor tarafından izlenir. 

Eğer çocuğunuz ortalama eğrinin üzerinde gittiyse iyidir. Ancak ailenin boyu kısa ise ve çocuğunuz %25 eğrisinin üzerinden gidiyorsa hekim tarafından normal kabul edilecektir. Ancak %25 eğrisinde giderken birden bire düşerse ve %10 %3 eğrisi doğrultusunda yer almaya başlarsa bunun neden olduğu araştırılmalıdır. Dolayısıyla çocuklarda standart büyümenin neresinde olduğu başından tespit edilir. Her yıl o eğrinin üzerinde olup olmadığını takip edilmelidir. O standardın altında düştüğü zaman başka bir hastalık var mı diye araştırılmalıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat