Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda Pekmez Tüketimi

Keçiboynuzu pekmezi çocuklar için faydalı mı?

168,517
kez izlendi
Puan: 1.57 / 5
Detaylı Açıklama
Diyetisyen

Çocuklarda pekmez tüketimi bebeklik döneminde 6 ve 7. aydan sonra kahvaltı öğününde 1 tatlı kaşığı şeklinde olabilir. Çocuklarda pekmez tüketimi 6. aydan sonra günlük 2 tatlı kaşığı olmalıdır. Ancak enerji açığı varsa, büyüme ve gelişme varsa, bu konuda doktora ya da beslenme uzmanın tavsiyesi doğrultusunda bir beslenme planı hazırlanır.  Bu plan çevresinde ihtiyacı ölçüsünde 1-2 tatlı kaşığı kullanılabilir. Yetişkinlerde ise yine 1-2 tatlı kaşığı ya da yarım çay ihtiyacı enerji açığı dikkate alınarak yarım çay bardağını geçmemek kaydıyla uygun koşullarda düzenlenmiş bir beslenme programı ile birlikte kullanılabilir.


Pekmeze bebeklerde ilk 6 ayda ya da doktorunun uygun gördüğü 7. aydan itibaren kahvaltılarda rahatlıkla başlanabilir. Bu dönemde pekmezin alerjik reaksiyonları olmadığı için bebeğin enerji ihtiyacını karşılayacaktır. Demir, kalsiyum mineralleri, potasyum, magnezyum minerallerine ihtiyaç açısından çocuğun beslenmesinin desteklenmesine yardımcı olacaktır. Bu dönemde belirtilen ölçülerde tüketilen pekmezin B1, B2 ve B3 vitaminleri açısından da bebeğin beslenmesine büyük faydası vardır.

Bebekliklere 6. aydan önce pekmez vermek için çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu yüzden bebek beslenmesinde pekmeze erken başlanılması doğru olmayacaktır. 


Keçiboynuzu Ege ve Akdeniz bölgelerinde sıklıkla yetiştirilen ve bu bölgedeki beslenme alışkanlıklarında yer alan, Türk mutfağı için oldukça önemli bir meyvedir. Keçiboynuzu kuru meyve olarak tüketildiği gibi unundan çeşitli şekillerde yararlanılmakta ve kış aylarında enerji bir kaynak olarak tüketilmektedir. Bunun dışında ise pekmez olarak tüketilmektedir. Keçiboynuzunun içerdiği gallik asit sayesinde birçok sağlık sorununun tedavisinde önemli roller oynadığı tespit edilmiştir. 

Keçiboynuzu pekmezinin astım, alerjik reaksiyonlar gibi rahatsızlıkların tedavisinde ciddi anlamda destekler sağladığı bilinmektedir. Bu tür sorunları yaşayan çocuklarda ve yetişkinlerde kullanımı gittikçe yaygınlaşmaktadır. Keçiboynuzu pekmezi iyi bir enerji ve kalsiyum kaynağıdır. Demir açısından da keçiboynuzu pekmezi kansızlık tedavisinde iyi düzenlenmiş bir beslenme programıyla hem çocuk için hem de yetişkinlerde rahatlıkla kullanabilir. 


Dut pekmezi toplumda yaygın olarak, özellikle bazı bölgelerde yaygın olarak kullanılan, iyi enerji kaynağı olan ürünüdür. Anadolu'nun çeşitli yerlerinde yaygın olarak kullanılır. Dut pekmezi yüksek enerji içeriğinden çocuk gelişimi için faydalıdır. Dut pekmezi iyi bir enerji kaynağıdır. 100ml ortalama 293, 300 kalori arasında enerji ihtiva eder. Ancak dut pekmezinin hazırlanış koşulları çok önemlidir. 

Bebek beslenmesinde uygun miktarda kullanılmasında, bebeklerde, yetişkinlerde ve çocuklarda hazırlanış şartlarına göre besin içerikleri değişebilir. Dut pekmezi demir içeriği zengin bir besin maddesidir. Çocuklarda ortaya çıkabilecek kansızlığın giderilmesinde yardımcı olur. Dut pekmezinin antialerjik etkisinden dolayı astıma karşı iyi geldiğine yönelik çalışmalar da bulunmaktadır. 

Bebeklerde pamukçuk çok sık karşılanan bir sağlık sorunudur. Bu çeşitli mantarların ortaya çıkardığı bir sağlık sorunudur ve bebekte iştahsızlığa yol açar. Eğer bebek anne sütü alıyorsa, anne sütüne devam edilmek kaydıyla zaman zaman yöresel veya bazı hekimlerin uygun gördüğü şekilde dut pekmezi kullanılabilir. Dut pekmezinin pamukçuk tedavisine yardımcı olduğuna dair çalışmalar bulunmaktadır. 


Üzüm pekmezi iyi bir enerji kaynağıdır. Yaklaşık 100 ml'si 100 gramı 300 kaloriye yakın enerji içermektedir. Üzüm pekmezi demir bakımdan zengin bir besin olduğundan çocuk gelişimine yardımcı olur. Bunun dışında kalsiyum bakımdan da son derece zengindir. Bebeklerin ve yetişkinlerin kalsiyum ihtiyacını karşılanmasına yardımcı olur. 

Pekmez fosfor içeriğine sahip değildir ama potasyum ve magnezyum içeriğinden zengindir. Ayrıca pekmezin içerisinde krom minerali bulunur. Krom minerali kan şekerin dengelenmesinde kullanılan önemli bir mineraldir ve kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur. 

Bebeklerin ve çocuklar büyüme ve gelişme dönemlerinde enerji ihtiyaçları çok fazladır. Büyüme ve gelişmenin gerçekleşmesi, günlük fiziksel aktivitelerin gelişmesi için iyi düzenlenmiş bir beslenme programı yapılması gerekir. Kahvaltı ve diğer öğünlerde kullanılan pekmez, çocukların enerji açığının karşılanmasına destek sağlamaktadır.


Bebek henüz 6 aylık değilse, bu dönemde pekmez kullanılmaması gerekir. Bebeğin anne sütü aldığı dönemde tek başına beslenmesinde kansızlık sorunu nedeniyle pekmez kullanımı zaman zaman karşınıza çıkmakla birlikte bu dönemde bebeğe pekmez verilmesi tavsiye edilmez.

Eğer bebekte veya aile genetiğinde aşırı kilo sorunu, obezite gibi bir sorun varsa pekmez veya benzeri ürünleri kullanmamak gerekir. Kişide diyabet, şeker hastalığı sorunu varsa, beraberinde başka sorunlar da geliyorsa bebeklerde, yetişkinlerde, çocukluk veya ergenlik döneminde pekmez kullanmamak gerekir. 

Çocuklarda kalsiyum emilimi ile ilgili bir problemi varsa, her yaş grubu bireylerde pekmez kullanılmamasında fayda vardır. Pekmezin kullanımına, eğer bebeklik dönemindeyse mutlaka doktora danışarak başlanmalıdır. 

Bebeklik döneminde bebekte kansızlık problemi varsa süt ve süt ürünleri içeren öğünlerde pekmez verilmemesi gerekir. Çünkü demir minerali içeren pekmez, kalsiyum minerali içeren sütle birlikte aynı öğünde veya aynı karışım içerisinde bulunuyorsa emilimi birbirini etkiler. 


Pekmez çocuklar, bebekler ve yetişkinler için iyi bir enerji kaynağıdır. 100gr pekmez ortalama 300 kalori enerji içerir. Bunun dışında demir içeriği kırmızı ete emilim açısından en yakın besinlerden bir tanesidir. Özellikle bebeklerin beslenmesinde demir emilimin karşılanması için iyi bir kaynaktır. Bu nedenle bebeklerde 7. aydan itibaren doktorun da önerisi ile pekmez tüketimine başlanabilir. Ancak özellikle kansızlık sorunu çocuklarda süt ve süt ürünlerinin olduğu öğünlerde emilimi azaltmaması için pekmez verilmemesi gerekir. Pekmeze başlama dönemine mutlaka çocuk doktoru ile birlikte karar verilmelidir.

Bebeklerin ve çocukların enerji ihtiyaçları gerek büyüme gerekse fiziksel aktivitelerin gerekliliğini karşılayabilmek için oldukça yüksektir. Bu nedenle bebeklerin ya da çocukların beslenmesinde enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla, pekmez kahvaltılarında veya günün herhangi bir öğününde tüketilebilir.

Pekmez demir içeriği açısından zengin olduğu için özellikle öğrenme ve gelişme çağındaki çocuklarda, bebeklerde demir ihtiyacının karşılanmasına destek sağlayacağı gibi zihinsel performansın artırılmasına da destek sağlar. Bunun dışında kalsiyum içeriği oldukça yüksektir. 


İyi bir enerji kaynağı olan pekmez, bebeklerin altıncı ya da yedinci ayından itibaren beslenmelerinde kahvaltı öğünlerinde 1 tatlı kaşığı olarak eklenebilir. Demir içeriği yüksektir. Kırmızı etten sonra pekmezin emilimi iyi bir orana sahip olduğu için demir ihtiyacını karşılanması, zihinsel performansın artırılmasında yardımcı olan bir üründür. 

Bunun dışında kalsiyum açısından da oldukça zengindir. Bebekler için büyüme ve gelişime döneminde potasyum ve magnezyum minerallerinin önemi büyüktür ve pekmezde de bu mineraller bolca bulunur. Pekmez içeriğindeki krom minerali insülin dengesinin ve kan şekerin dengesini sağlamasına yardımcı olur. 

Pekmez, çocuklarda büyüme döneminde verilen B1 ve B2 vitaminlerini içerir. Büyüme ve gelişme döneminde bebeklerin bu enerjiye bu vitamin ve minerallere ihtiyacı çok yüksektir. Pekmez tüm bunların karşılanması açısından iyi bir besin desteği olarak kullanılabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat